Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Dzień Grecki w Dziwnowie

Data publikacji: 17 lipca 2016 r. 11:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Dzień Grecki w Dziwnowie
 

W lipcu 1949 roku po ostatnim starciu wojny domowej w Grecji, Polska przyjęła ok.12 tys. Greków. Przypłynęli statkami do Świnoujścia, a następnie dotarli do Dziwnowa, gdzie w tutejszych szpitalach koszarach zorganizowano dla nich tajny szpital polowy nr 250. Był to wówczas pierwszy tak duży szpital chirurgii wojennej i rehabilitacji na terenie Polski. Powstał na terenie koszar byłej niemieckiej bazy wojskowej wodnopłatowców. Liczył przeszło tysiąc łóżek. Rekonwalescenci osiedlali się potem w Szczecinie, Policach, Gdyni czy też na Dolnym Śląsku, głównie w Zgorzelcu.

W Dziwnowie pozostali ci, których nie udało się uratować. Na terenie jednostki wojskowej znajduje się  pomnik sławiący bojowników poległych za demokratyczną Grecję, pod którym w sobotę złożono wiązanki kwiatów i uczczono ich pamięć minutą ciszy.

Kwiaty składał  m.in in. burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, dowódca dziwnowskiej jednostki Wojskowej komandor podporucznik Wojciech Chrzanowski i Nikos Ruskietos - przewodniczący Towarzystwa Greków w Zgorzelcu. Potem także złożono wiązanki przy obelisku poświęconym pamięci Greków w centrum Dziwnowa przy ul. Parkowej.

Na zakończenie odbył się koncert Angelo Wangelisa, który wraz z zespołem grał znane greckie przeboje, z nieśmiertelnym Zorbą na czele.

Tekst i fot.: M. KWIATKOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA