Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Wojska USA w Szczecinie. Trzeba uważać na kolumny pojazdów

Data publikacji: 2020-02-28 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-01 23:04
Wojska USA w Szczecinie. Trzeba uważać na kolumny pojazdów
 

W związku z rozpoczynającym się w piątek wieczorem przejazdem amerykańskich i innych sojuszniczych wojsk na ćwiczenia DEFENDER Europe 20 przez 1,5 tygodnia trzeba się liczyć z utrudnieniami na niektórych ulicach Szczecina. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało specjalne porady dotyczące bezpieczeństwa w związku z przemieszczaniem się wojsk.

Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, należy się liczyć ze wzmożonym ruchem pojazdów w mieście od 28 lutego do 10 marca (poza niedzielą) na następujących ulicach: Węzeł Zachód, Cukrowa, Krygiera, Południowa, rondo Hackena, Południowa do ronda Uniwersyteckiego, Krakowska, Europejska, rondo Gierosa, Derdowskiego, Taczaka, Sosabowskiego, Szeroka, Szafera.

Wojskowe pojazdy jadą przez Szczecin na międzynarodowe ćwiczenie DEFENDER Europe 20, które odbywają się od końca lutego do czerwca 2020 roku na terytorium Polski i innych krajów Europy. Weźmie w nich udział około 37 000 żołnierzy z 18 państw. Będzie to największy od 25 lat przerzut sił amerykańskich, w trakcie którego z USA do Europy przybędzie 20 000 żołnierzy. Efektem tego będzie wzmożony ruch kolumn wojskowych pojazdów na polskich drogach.

W związku z tym Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało poradnik, który ma pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa na drogach podczas przejazdu wojska.

Jak rozpoznać kolumnę pojazdów wojskowych?

Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.

Jak długa może być kolumna pojazdów wojskowych?

Przepisy Prawa o ruchu drogowym nie określają długości kolumny pojazdów wojskowych, wskazują jedynie, że w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów.

Jakie prawa ma kolumna pojazdów wojskowych?

Kolumna pojazdów wojskowych musi stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym. Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany, czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego obowiązany jest ułatwić jej przejazd.

Jak powinna włączać się do ruchu kolumna pojazdów wojskowych?

Pojazdy wojskowe jadące w kolumnie obowiązane są stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym, chyba że skrzyżowanie zabezpieczają żołnierze Żandarmerii Wojskowej lub pododdziałów regulacji ruchu drogowego. Wyjątek stanowi uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych.

Czy można wyprzedzać kolumnę pojazdów wojskowych?

Można, jednak podczas wyprzedzania należy zachować szczególną ostrożność, manewr wykonać w sposób nieprzerwany i stosować się do zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie.

Jak zachować się w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych?

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zarówno kierowcy jaki i piesi, powinni zachować szczególną czujność i ostrożność oraz stosować się do poleceń osób zabezpieczających przejazd kolumn. Takie zachowanie zapewni bezpieczeństwo cywilnych i wojskowych użytkowników dróg.

(ip)

Fot. Dani Johnson (www.eur.army.mil)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ekonomia
2020-03-01 22:18:54
Dlaczego NIKT w Urzedzie Miasta Szczecin NIE pomyslal, ze za kazdy przejazd POWINNA byc uiszczona odpowiednia KWOTA do kasy Miasta!!!!NIE znam zadnego Przepisu Prawnego aby tego typu sytuacje byly zwolnione z oplat. Wyglada na to ze to jakas "opupacja" naszego MIASTA!!!!! o ktorej NIE wiemy. !!!!!
haha
2020-02-28 17:33:54
ale Szeroka jest bardzo wąska!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ