poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę

Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę

Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę
Data publikacji: 2016-01-13 07:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1619 96046

RATOWNICY szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dyżurują przez cały rok, dwadzieścia cztery godziny na dobę. W weekendy pod lupę biorą przede wszystkim Dziewoklicz o jezioro Głębokie, tam bowiem spotkać można amatorów łyżwiarstwa i łowienia ryb.

- Nie ukrywam, że boimy się nadchodzących dni; lód jest bowiem coraz cieńszy. Tymczasem wciąż nie brakuje osób, które ryzykują swoje życie - komentuje Jacek Kleczaj, prezes WOPR w Szczecinie. - Co sobotę i niedzielę nasi ludzie patrolują akweny, proszą, aby zejść ze środka akwenu, tam wszystkich ciągnie, a przecież warstwa lodowa jest tam najbardziej krucha, najszybciej może się załamać. Na szczęście tej zimy nie mieliśmy żadnych poważnych wypadków i życzyłbym sobie, aby tak zostało. Oczywiście bez ustanku działa także Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego.

Choć Odra w centrum Szczecina nie jest już skuta lodem, to na obrzeżach miasta ten jeszcze się utrzymuje. To dlatego też na wodach nie pojawiają się jeszcze kajakarze, którzy lubują się w ekstremalnych warunkach, a później trzeba dla nich organizować akcję ratowniczą. Na razie natomiast ratownicy pomagali... łabędziom. Ptaki przymarzły do tafli i użyć należało specjalistycznego sprzętu, dwie takie interwencje zakończyły się sukcesem. 

W nadchodzący weekend ratownicy będą instruować mieszkańców Szczecina oraz pokażą jak wygląda niesienie pomocy ofiarom brawury - szkolenie odbędzie się na Rusałce w parku Kasprowicza. Tydzień temu WOPR sprawdzał swoje siły na Dziewokliczu.

- Wciąż zgłaszają się do nas ochotnicy i musimy ich szkolić na lodzie. Kiedy tylko są ku temu warunki, staramy się to robić - wyjaśnia Jacek Kleczaj. - Dysponujemy niezbędnym sprzętem, a dzięki finansowemu wsparciu z WFOŚiGW mamy także nowe sanio-nosze, trzeba było je wypróbować. Przećwiczyliśmy trzy warianty pomocy osobie, która znalazła się pod wodą.

Jak co roku WOPR zagrał także z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. ©℗

(kol)

Fot.: Robert STACHNIK

Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę

Komentarze

Prezes
"Zapobieganie". Oczywiście poinformujemy w ilu szkołach w Szczecinie przeprowadzono spotkania i pogadanki profilaktyczne jak tylko zakończymy akcję "Błękitny Patrol Zima". Najbliższe takie spotkanie odbędzie się o ile się nie mylę w SP 10, następnie w Gim. nr 16 itd. aż do ferii. Pozdrawiam Prezes SzWOPR
2016-01-13 17:22:44
Zapobieganie
Może by tak pan prezes poinformował nas mieszkańców w ilu szkołach i przedszkolach w Szczecinie lub okolicy WOPR przeprowadził spotkań na temat niebezpieczeństwa korzystania z zamarzniętych jezior i rzek
2016-01-13 07:25:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie