Niedziela, 01 października 2023 r. 
11 szczecin
REKLAMA

Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę

Data publikacji: 13 stycznia 2016 r. 07:14
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:40
Lód coraz cieńszy. Ratownicy przez całą dobę
 

RATOWNICY szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dyżurują przez cały rok, dwadzieścia cztery godziny na dobę. W weekendy pod lupę biorą przede wszystkim Dziewoklicz o jezioro Głębokie, tam bowiem spotkać można amatorów łyżwiarstwa i łowienia ryb.

- Nie ukrywam, że boimy się nadchodzących dni; lód jest bowiem coraz cieńszy. Tymczasem wciąż nie brakuje osób, które ryzykują swoje życie - komentuje Jacek Kleczaj, prezes WOPR w Szczecinie. - Co sobotę i niedzielę nasi ludzie patrolują akweny, proszą, aby zejść ze środka akwenu, tam wszystkich ciągnie, a przecież warstwa lodowa jest tam najbardziej krucha, najszybciej może się załamać. Na szczęście tej zimy nie mieliśmy żadnych poważnych wypadków i życzyłbym sobie, aby tak zostało. Oczywiście bez ustanku działa także Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego.

Choć Odra w centrum Szczecina nie jest już skuta lodem, to na obrzeżach miasta ten jeszcze się utrzymuje. To dlatego też na wodach nie pojawiają się jeszcze kajakarze, którzy lubują się w ekstremalnych warunkach, a później trzeba dla nich organizować akcję ratowniczą. Na razie natomiast ratownicy pomagali... łabędziom. Ptaki przymarzły do tafli i użyć należało specjalistycznego sprzętu, dwie takie interwencje zakończyły się sukcesem. 

W nadchodzący weekend ratownicy będą instruować mieszkańców Szczecina oraz pokażą jak wygląda niesienie pomocy ofiarom brawury - szkolenie odbędzie się na Rusałce w parku Kasprowicza. Tydzień temu WOPR sprawdzał swoje siły na Dziewokliczu.

- Wciąż zgłaszają się do nas ochotnicy i musimy ich szkolić na lodzie. Kiedy tylko są ku temu warunki, staramy się to robić - wyjaśnia Jacek Kleczaj. - Dysponujemy niezbędnym sprzętem, a dzięki finansowemu wsparciu z WFOŚiGW mamy także nowe sanio-nosze, trzeba było je wypróbować. Przećwiczyliśmy trzy warianty pomocy osobie, która znalazła się pod wodą.

Jak co roku WOPR zagrał także z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. ©℗

(kol)

Fot.: Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prezes
2016-01-13 17:22:44
"Zapobieganie". Oczywiście poinformujemy w ilu szkołach w Szczecinie przeprowadzono spotkania i pogadanki profilaktyczne jak tylko zakończymy akcję "Błękitny Patrol Zima". Najbliższe takie spotkanie odbędzie się o ile się nie mylę w SP 10, następnie w Gim. nr 16 itd. aż do ferii. Pozdrawiam Prezes SzWOPR
Zapobieganie
2016-01-13 07:25:52
Może by tak pan prezes poinformował nas mieszkańców w ilu szkołach i przedszkolach w Szczecinie lub okolicy WOPR przeprowadził spotkań na temat niebezpieczeństwa korzystania z zamarzniętych jezior i rzek

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA