środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Lodołamacze w akcji

Lodołamacze w akcji

Lodołamacze w akcji
Data publikacji: 2016-01-12 17:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 620 96086

Od zeszłego czwartku trwa akcja lodołamania, którą prowadzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Warunki są bardzo trudne. Lód kruszą polskie lodołamacze oraz należące do administracji niemieckiej. Po raz pierwszy w akcji uczestniczą dwie nowe jednostki.

Lodołamacze wyruszyły do akcji po dwóch latach. Poprzednia zima była na tyle ciepła, że nie miały co robić. Początkowo pracowały na jeziorze Dąbie, a później stopniowo w kolejnych rejonach na Odrze i Regalicy. Chrzest bojowy przechodzą dwie nowe jednostki: „Stanisław” i „Andrzej”. Łącznie RZGW ma do dyspozycji 8 polskich lodołamaczy i 6 niemieckich.

We wtorek jednostki pracowały w rejonie Ognicy, Widuchowej, Gryfina i szczecińskich Podjuch.

– Był tam odcinek połamanej kry, która poprzedniego dnia spłynęła ze żwirowni w Bielinku i zatrzymała się – mówi Stefan Iwicki, kierownik Wydziału Śródlądowych Dróg Wodnych w szczecińskim RZGW. – Trzeba było ją pokruszyć, a następnie płynący lód oddalić od Widuchowej w kierunku Gryfina, by poniżej Kanału Ciepłego roztopiła go pochłodnicza woda. Niestety, warunki są trudne, w tym niesprzyjający wiatr. W środę planujemy kontynuację tych działań. Mamy nadzieję, że wiatr będzie z kierunku południowego.

Według prognoz, od czwartku spodziewane są kolejne spadki temperatury: do minus 8 stopni C w nocy. Mróz ma trzymać przez tydzień. Na czas ujemnych temperatur lodołamacze przerwą pracę. Wznowią ją, gdy nastąpi odwilż.

– Tej zimy warunki są wyjątkowo trudne, gdyż w zeszłym roku mieliśmy do czynienia z suszą hydrologiczną i nigdy w historii nie było tak niskich stanów wód – dodaje S. Iwicki. – Na Odrze granicznej głębokości są bardzo niskie i lodołamacze mogą dopłynąć jedynie do Bielinka. Dalej, w górę rzeki, nie są w stanie się przedrzeć.

Stare lodołamacze, przejęte od Przedsiębiorstwa Budownictwa Hydrotechnicznego Odra 3, zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt nawigacyjny. Są to „Dzik”, „Odyniec”, „Lis”, „Żbik”, „Ogar” oraz pozostający w rezerwie „Świstak”. Nowe – lodołamacz czołowy „Stanisław” i liniowy „Andrzej” – są po raz pierwszy sprawdzane w akcji. Jak się dowiedzieliśmy, „Stanisław” miał problem z masztem, ale według pracowników RZGW, wszystko jest pod kontrolą i jednostka normalnie pracuje.©℗ (ek)

Fot. Robert STACHNIK

 

Komentarze

Cacyk
Stanisławowi maszt się złamał!
2016-01-12 19:20:37
Ciekawski
Ponoć "Stanisław" uszkodził maszt i musiał pójść do naprawy...
2016-01-12 16:16:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy