Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

List otwarty. Plac Orła Białego trzeba zmieniać z sercem

Data publikacji: 26 listopada 2019 r. 16:46
Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2019 r. 12:46
List otwarty. Plac Orła Białego trzeba zmieniać z sercem
 

Wygląd nowego lodowiska skłonił trzy aktywistki (proszą o zachowanie anonimowości), które były zaangażowane w pomoc przy prototypowaniu zmian na pl. Orła Białego, do napisania listu otwartego, w którym wyrażają „sprzeciw wobec jakości estetycznej tej nowej atrakcji".

Napisały w nim:

„Wielki plastikowy namiot i wielkie rozczarowanie. Lodowisko na placu Orła Białego reklamuje grafika przedstawiająca łyżwiarzy na tle pięknych budynków stojących przy palcu. Przedstawia urokliwą ślizgawkę pod nie całkiem gołym niebem, gdyż między nim a amatorami łyżew rozwieszono nastrojowe oświetlenie. Lodowisko jednak, którego budowa właśnie dobiega końca, nie ma z tym idyllicznymi obrazami nic wspólnego. Szczecinianie będą się bawić w pomarszczonym plastikowym namiocie.

Jest wiele osób, które są całym sercem za wprowadzonymi w tym roku zmianami na placu. Prawdopodobnie nawet one nie określą tego lodowiska urokliwym, ładnym, eleganckim. Przypominamy, że mówimy o przestrzeni pod ochroną konserwatorską. Plac, który ma stać się najważniejszym placem w mieście, będzie tymczasem oszpecony na paręnaście tygodni przez olbrzymi obiekt. Jego brzydota zdominuje otoczenie aż na trzy miesiące.

Nie wydawajmy publicznych pieniędzy na bylejakość. Nie każde wydarzenie w mieście musi i powinno posiadać wykwintną oprawę. Są wydarzenia spontanicznie i samodzielnie organizowane przez mieszkańców. Z założenia nie potrzeba na ich organizację pomocy pieniężnej. Trwają przy tym tylko parę godzin, jak przykładowo pchle targi, sąsiedzkie grillowanie czy na chwilę stworzone miejsce zabaw dla dzieci. W tych sytuacjach wymaganie wysokiej jakości „scenografii” zabiłoby w zarodku takie inicjatywy i zniechęciło mieszkańców do aktywności.

Atrakcje zamawiane przez Gminę Szczecin, których infrastruktura może istotnie wpłynąć na wygląd przestrzeni na dłuższy okres czasu należą do innej kategorii. Jedną z najważniejszych spraw, o które trzeba dbać w takich przypadkach, jest naszym zdaniem estetyka wydarzenia. Publiczne środki nie powinny być wydawane na atrakcje, które ośmieszają jego markę czy osłabiają wiarygodność służb miejskich. Szczególnie jest to istotne w miejscach o szczególnym statusie, których wygląd i kompozycja są prawnie chronione.

Nieprzemyślane decyzje szkodzą zmianom na Starym Mieście. Plac Orła Białego dodatkowo w tym roku stał się dzięki odwadze urzędników miejscem, którego estetyzacja jest początkiem nadania mu w przyszłości szczególnej rangi najważniejszego placu w mieście. Jesteśmy na początku trudnego procesu wprowadzania na nim zmian. Najtrudniejsze wydaje się być przekonanie osób, które przez te zmiany utraciły coś dla siebie cennego. To w przypadku placu miejsca postojowe. Warto tym osobom przypominać, że dzięki temu wszyscy szczecinianie dostaną przestrzeń oferującą inną, cenniejszą dla ogółu społeczności wartość. Przekonać do zmian trzeba też osoby, które od lat bezskutecznie zwracały uwagę na wstydliwy wygląd tego miejsca. Zniecierpliwione, straciły wiarę w dobrą wolę zarządców miasta.

Bardzo trudno prowadzić ten trudny dialog z mieszkańcami, kiedy na placu pojawia się nieelegancka zabudowa firmowana przez Miasto Szczecin. Swoim wyglądem urąga zachowanej pięknej architekturze. Obraża osoby, które wierzą w jego ogromny potencjał, zbudowany na dziedzictwie kulturowym i nowoczesnym projektowaniu przestrzeni. Wyrazy rozżalenia, gniewu i wyśmiewanie się ze zmian na placu zyskują w takich okolicznościach na wadze, ponieważ trudno nie zgodzić się z opiniami, że raczej nie o taki wymarzony rynek miejski chodziło.

Plac powinien wyznaczać standardy jakości zagospodarowania przestrzeni. Według naszej opinii, po zakończeniu prototypu zmian wszystko wprowadzane na plac powinno mieć duże walory estetyczne. Najważniejszy plac w mieście powinien wyznaczać wysoki poziom usług publicznych. Powinien być wzorem dla innych eventów organizowanych w miejskiej przestrzeni. Mówiąc trywialnie: powinien podnosić poprzeczkę w górę. Doświadczenie z lodowiskiem udowadnia, że przed zorganizowaniem na placu kolejnej atrakcji konieczne jest ustalenie ramowych zasad co do ich estetyki. Reguły te powinny obowiązywać każdego organizatora wprowadzającego w przestrzeń wyposażenie wydarzenia.

Odnosimy wrażenie, że podczas organizowania lodowiska przyjęto tylko zasadę efektywności i gospodarności. Z pozoru dobrze, lecz do tej przestrzeni potrzeba jeszcze podchodzić z ostrożnością i sercem".

Fot. Arleta Nalewajko

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Elen
2019-11-27 09:18:32
"Najważniejsze, że po tylu latach udało się pozbyć parkujących samochodów. Reszta przyjdzie sama z czasem" Najważniejsze, że ceny wywozu śmieci wzrosły o 87,5% (z 4zł na 7,50zł) w ciągu roku. Nie możemy doczekać się kolejnej podwyżki, np. w lutym o 100%. Spokojnie, spokojnie przyjdzie sama z czasem.
Elen
2019-11-27 08:41:59
Najważniejsze, że po tylu latach udało się pozbyć parkujących samochodów. Reszta przyjdzie sama z czasem
@I bardzo dobrze
2019-11-27 05:45:09
za nasze pieniądze. dlatego mi nie jest do śmiechu
I bardzo dobrze
2019-11-26 23:50:27
wam wy 3 aktywistki ktore chcialy sobie siedziec na hamaczku kosztem innych. osmieszylyscie sowja akcja miasto, teraz ogladajcie tam zamiast znienawidzonych aut ten bajzel. boze jak ja z was sie smieje i z tego calego magistratu gdzie rzadza wygnacy ze wsi po watpliwym uniwersytecie szczecinskim XD
beee
2019-11-26 20:10:01
Gdybyście czuli pieczenie w dolnej części pleców, to domyślcie się dlaczego. Wasz prezydent znowu wydymał was
anonimowe aktywistki - jaja jakieś
2019-11-26 18:51:02
Panie aktywistki zdały sobie sprawę jaki bajzel wyczyniają w sercu Szczecina, to wolą po cichu przygotować sobie alibi. Informuję panie wspierające 'prototypowanie', że o żadnej gospodarności nie może być tu mowy, bo mieszkańcy miasta nie dość, że zapłacą za bilety na ślizgawkę, to jeszcze ok. 200 tys zł ryczałtu za zorganizowanie tego 'prototypu'. Poza tym nie podzielam stanowiska prototypistek, że "jest wiele osób, które są całym sercem za wprowadzonymi w tym roku zmianami na placu". Ja nie znam żadnej takiej osoby! Od Redakcji oczekuję ujawnienia nazwisk osób odpowiedzialnych za to majstrowanie przy placu.
anonim
2019-11-26 18:07:25
Nie czytam anonimów. Nie umiem wzbudzić w sobie szacunku dla "aktywistek", które nie mają odwagi podpisać się pod swoimi stanowiskami imieniem i nazwiskiem.
Przecież to tylko szmal i geszeft. Geszeft i szmal.
2019-11-26 17:27:30
Kto rządzi w Szczecinie!? Czy prokuratura nie zajmie się tymi ciągłymi szwindlami POd transparentem "kultury" ??!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA