Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Letnie przesilenie Słońca w zamku

Data publikacji: 19 czerwca 2021 r. 17:38
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2021 r. 19:05
Letnie przesilenie Słońca w zamku
Fot. Ryszard Pakieser  

Drugi rok z rzędu obchody Nocy Kupały w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbywają się w dobie pandemii. Mimo to w upalną sobotę (19 czerwca) atrakcji nie brakuje. Na uczestników czeka m.in. wczesnośredniowieczna osada, pokazy walk wojów, warsztaty dawnych rzemiosł oraz wicie wianków.

Impreza odbywa się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Wydarzenie podzielone jest na dwie tury. Licznie zgromadzeni na dziedzińcu zamku szczecinianie nie kryją zadowolenia.

- Przyszedłem do zamku, by móc uczestniczyć w obchodach nocy kupały, ponieważ od kilku interesuję się historią Słowian - mówi Marcel. - Jest naprawdę super. W końcu mogłem zobaczyć walki wojów. Kiedyś brałem udział w sportowych walkach rycerskich.

Na zamkowym dziedzińcu tradycyjnie już powstała słowiańska osada. Prezentowane są dawne rzemiosła, m.in. kowalstwo, rogownictwo, tkactwo. Uczestnicy imprezy mają znakomitą okazję poznać obrzędy związane z letnim przesileniem, w tym: krzesanie „żywego ognia” oraz plecenie wianków. Nie brakuje gier i zabaw historycznych oraz warsztatów robienia motanek, czyli tradycyjnych lalek słowiańskich. Na dziedzińcu stoją stoiska z ceramiką i skórnictwem, historyczną biżuterią. Sporym zainteresowaniem cieszą się pokazy walki wojów. W tym roku mija 900 lat od zdobycia Pomorza przez wojska Bolesława Krzywoustego. Nawiązując do tego ważnego wydarzenia, odgrywane są specjalne inscenizacje dawnych walk.

„Noc Kupały – tradycje świętojańskie” to impreza plenerowa, którą od kilkunastu lat organizuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa.

- Cieszę się, że mimo pewnych obostrzeń, podobnie jak w roku ubiegłym udało się zorganizować wydarzenie - mówi Igor D. Górewicz, wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa. - Szkoda, że kolejny raz nie ma miejsca na wspólny pochód i spławianie wianków w Odrze przy muzyce zespołów. Wydarzenie przyciągało zawsze bardzo wielu uczestników. Mam nadzieje, że w przyszłym roku zapomnimy już o pandemii i słynny obrzęd dojdzie do skutku.

Nie brakuje muzyki na żywo. O godz. 21 wystąpi grupa Daj Ognia.

(KK)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tradycja
2021-06-19 17:52:26
Tylko nie mówcie że wiciem wianków zajmą się aborcjonistki

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA