Czwartek 06 maja 2021r. 

Leśnicy dwukrotnie spotkali rysie w powiecie choszczeńskim [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2020-07-24 07:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-27 17:21
Leśnicy dwukrotnie spotkali rysie w powiecie choszczeńskim
 

Z największym dziko żyjącym kotem w Polsce spotkali się już dwukrotnie w ostatnich dniach leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik w powiecie choszczeńskim. Najprawdopodobniej były to dwa różne osobniki, ponieważ obserwowano je na stanowiskach oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów w różnych kompleksach leśnych.

Już kilka miesięcy temu pracownik nadleśnictwa zaobserwował rysia, najprawdopodobniej dorodnego samca o imieniu Zenek, przy zachodniej granicy Nadleśnictwa Bierzwnik. To kolejne osobniki zaobserwowane na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. W maju tego roku widziano rysie w Nadleśnictwie Dobrzany.

Powrót rysia do północno-zachodniej Polski

W ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu, działa kilka zagród aklimatyzacyjnych w okolicach Mirosławca oraz Ińska. Zagrody aklimatyzacyjne mają za zadanie stworzenie młodym osobnikom urodzonym w niewoli warunków umożliwiających przystosowanie się do życia na wolności.

 Ryś Nadleśnictwo Bierzwnik

- Wszystkie uwalniane z zagród rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze. Zenek właśnie taką obrożę posiadał, co umożliwiło jego identyfikację - mówi Piotr Skwarna z Nadleśnictwa Bierzwnik. Dodatkowo udało się ustalić, że osobnik ten został wypuszczony na wolność cztery miesiące temu, a na terenie naszego nadleśnictwa przebywał już w czerwcu – dodaje leśnik.

Projekt zakłada odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej poprzez przewiezienie określonej liczby osobników najpierw do zagród adaptacyjnych i następnie wypuszczenie ich na tereny dawniej przez nie zamieszkiwany. W sumie, w ramach projektu do tej pory uwolniono już 42 rysie.

Ryś euroazjatycki - największy kotowaty w Polsce

Ryś eurazjatycki (Lynx lynx) to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. W ciągu dnia odpoczywa w kryjówce, a nocą poluje. Preferuje lasy z dużą ilością powalonych drzew. Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 km kw., jednak mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.

Oprac. (k)

Fot.: Piotr Skwarna, Michał Barszczewski, Piotr Trzciński (Nadleśnictwo Bierzwnik)

Film: Piotr Skwarna

Komentarze

@Michalina
2020-07-27 17:04:52
Zawsze i wszędzie, zasłużyli sobie na to.
@Michalina
2020-07-24 21:51:21
Taaaak? A w zeszłym roku w woj. zachodniopomorskim jakiś troglodyta - kłusownik nie odstrzelił żubra, twierdząc, że pomylił go z dzikiem? Ale, najlepiej dopier....ć Niemcom.
Honorata
2020-07-24 11:15:57
Aby więcej rysi przybyło.
Michalina
2020-07-24 10:07:57
Niech rysie nie idą do Niemiec tam zabili żubra.
Juras
2020-07-24 09:37:05
Super! Niech się mnożą!
Rysiek
2020-07-24 09:27:25
Tylko żeby nie przyszło im do głowy przechodzenie na stronę niemiecką, podzielą los żubra. Żubr pomyślał, że przejdzie do tego kraju ekologów i oświeconych obrońców klimatu i będzie mu tam dobrze, a teraz żubra nie ma. A nieba dla zwierzaków też nie przewidziano i o tym Niemcy nie mówili przed strzelaniem. Siedź rysiu w Polsce. Manuela niech jedzie.
Rysia
2020-07-24 09:17:06
Niech się rysiom dobrze dzieje.
Ryś
2020-07-24 07:37:21
Koniecznie leśnicy muszą się zaopatrzyć w lepszy sprzęt fotograficzny, bo tak unikatowe zdjęcia godne są najwyższej jakości! :D

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ