Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

50 milionów na... Rysia!

Data publikacji: 07 grudnia 2015 r. 13:42
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
50 milionów na... Rysia!
Fot. Archiwum  
W tym programie o swojsko brzmiącej nazwie Ryś, która kojarzy się także z bardzo rzadkim i chronionym drapieżnikiem, chodzi o termomodernizację jednorodzinnych domów mieszkalnych. Z wielu z nich ucieka po prostu energia cieplna, której z powodu braku ocieplenia, szczelnych okien i drzwi nie udaje się zatrzymać. A to oznacza, że na ogrzanie takiego domu potrzeba więcej węgla, gazu czy innych paliw stałych. Krótko mówiąc w Rysiu chodzi o poważne oszczędności i mniejsze zużycie energii.

Te poważne oszczędności można osiągnąć wtedy, gdy się zainwestuje w termomodernizację. A ta jest kosztowna, na co nie wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych stać. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program finansowego wsparcia dla termomodernizacji, na który ma przeznaczyć 400 milionów złotych. 120 milionów z tej kwoty przeznaczone zostanie na dotacje związane z termomodernizacją, pozostałe środki zaś na nisko oprocentowane pożyczki. Założenie jest takie, że ci, którzy skorzystają z programu Ryś, mogą liczyć na wsparcie finansowe do 40 proc ogólnych kosztów inwestycji.

- Zakładamy, że przeciętny koszt termomodernizacji może wynosić około pięćdziesięciu tysięcy złotych. To duża kwota, ale jeżeli właściciele domów jednorodzinnych będą chcieli skorzystać z programu Ryś, to zdecydowanie łatwiej będzie im zgromadzić fundusze na ten cel - mówi dyr. Sebastian Kaczmarek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Przyszli beneficjenci Rysia będą mogli składać wnioski o środki właśnie do WFOŚiGW w Szczecinie, który planuje wystąpić o ok. 50 milionów złotych na realizację tego programu. Mogą one pomóc w przeprowadzeniu termomodernizacji przynajmniej tysiąca domów jednorodzinnych. ©℗ 

(mos)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA