wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > 50 milionów na... Rysia!

50 milionów na... Rysia!

50 milionów na... Rysia!
Data publikacji: 2015-12-07 13:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1017 46783
W tym programie o swojsko brzmiącej nazwie Ryś, która kojarzy się także z bardzo rzadkim i chronionym drapieżnikiem, chodzi o termomodernizację jednorodzinnych domów mieszkalnych. Z wielu z nich ucieka po prostu energia cieplna, której z powodu braku ocieplenia, szczelnych okien i drzwi nie udaje się zatrzymać. A to oznacza, że na ogrzanie takiego domu potrzeba więcej węgla, gazu czy innych paliw stałych. Krótko mówiąc w Rysiu chodzi o poważne oszczędności i mniejsze zużycie energii.

Te poważne oszczędności można osiągnąć wtedy, gdy się zainwestuje w termomodernizację. A ta jest kosztowna, na co nie wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych stać. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program finansowego wsparcia dla termomodernizacji, na który ma przeznaczyć 400 milionów złotych. 120 milionów z tej kwoty przeznaczone zostanie na dotacje związane z termomodernizacją, pozostałe środki zaś na nisko oprocentowane pożyczki. Założenie jest takie, że ci, którzy skorzystają z programu Ryś, mogą liczyć na wsparcie finansowe do 40 proc ogólnych kosztów inwestycji.

- Zakładamy, że przeciętny koszt termomodernizacji może wynosić około pięćdziesięciu tysięcy złotych. To duża kwota, ale jeżeli właściciele domów jednorodzinnych będą chcieli skorzystać z programu Ryś, to zdecydowanie łatwiej będzie im zgromadzić fundusze na ten cel - mówi dyr. Sebastian Kaczmarek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Przyszli beneficjenci Rysia będą mogli składać wnioski o środki właśnie do WFOŚiGW w Szczecinie, który planuje wystąpić o ok. 50 milionów złotych na realizację tego programu. Mogą one pomóc w przeprowadzeniu termomodernizacji przynajmniej tysiąca domów jednorodzinnych. ©℗ 

(mos)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie