poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > 50 milionów na... Rysia!

50 milionów na... Rysia!

50 milionów na... Rysia!
Data publikacji: 2015-12-07 13:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1160 46783
W tym programie o swojsko brzmiącej nazwie Ryś, która kojarzy się także z bardzo rzadkim i chronionym drapieżnikiem, chodzi o termomodernizację jednorodzinnych domów mieszkalnych. Z wielu z nich ucieka po prostu energia cieplna, której z powodu braku ocieplenia, szczelnych okien i drzwi nie udaje się zatrzymać. A to oznacza, że na ogrzanie takiego domu potrzeba więcej węgla, gazu czy innych paliw stałych. Krótko mówiąc w Rysiu chodzi o poważne oszczędności i mniejsze zużycie energii.

Te poważne oszczędności można osiągnąć wtedy, gdy się zainwestuje w termomodernizację. A ta jest kosztowna, na co nie wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych stać. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program finansowego wsparcia dla termomodernizacji, na który ma przeznaczyć 400 milionów złotych. 120 milionów z tej kwoty przeznaczone zostanie na dotacje związane z termomodernizacją, pozostałe środki zaś na nisko oprocentowane pożyczki. Założenie jest takie, że ci, którzy skorzystają z programu Ryś, mogą liczyć na wsparcie finansowe do 40 proc ogólnych kosztów inwestycji.

- Zakładamy, że przeciętny koszt termomodernizacji może wynosić około pięćdziesięciu tysięcy złotych. To duża kwota, ale jeżeli właściciele domów jednorodzinnych będą chcieli skorzystać z programu Ryś, to zdecydowanie łatwiej będzie im zgromadzić fundusze na ten cel - mówi dyr. Sebastian Kaczmarek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Przyszli beneficjenci Rysia będą mogli składać wnioski o środki właśnie do WFOŚiGW w Szczecinie, który planuje wystąpić o ok. 50 milionów złotych na realizację tego programu. Mogą one pomóc w przeprowadzeniu termomodernizacji przynajmniej tysiąca domów jednorodzinnych. ©℗ 

(mos)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie