Wtorek 29 listopada 2022r. 
REKLAMA

Lekcji nie ma w 24 szkołach. Protest nauczycieli trwa

Data publikacji: 2019-01-14 10:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Lekcji nie ma w 24 szkołach. Protest nauczycieli trwa
 

W większej liczbie placówek oświatowych, niż jeszcze w minionym tygodniu przypuszczali urzędnicy magistratu, rozpoczęła się w Szczecinie w poniedziałek kolejna fala protestu nauczycieli. Lekcji nie ma obecnie w 21 podstawówkach (na 41 istniejących w Szczecinie) oraz w 3 szkołach ponadpodstawowych. Z kolei w 14 przedszkolach (na 52) trwa akcja protestacyjna.

Przypomnijmy, że w całej Polsce nauczyciele masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie. W niektórych placówkach brakuje nawet 90 procent obsady nauczycielskiej. Jak mówi Marta Kufel z biura prasowego Urzędu Miasta jeszcze nie wpłynęły wszystkie zwolnienia, a niektórzy nauczyciele dopiero czekają u lekarzy na wizyty.
- Trudno na razie powiedzieć, jak wielu nauczycieli przeszło na zwolnienie L4. Takie dane cały czas zbieramy - powiedziała nam rano M. Kufel. - Część nauczycieli zapowiadała zwolnienia lekarskie do środy, inni do piątku.

Na stronie internetowej szczecińskiego magistratu widnieje informacja o zasiłku opiekuńczym, jaki przysługuje rodzicom, którzy niespodziewanie musieli pozostać z dzieckiem w domu: "Rodzice od dyrektorów placówek otrzymywać będą specjalnie przygotowane zaświadczenia, które umożliwią im wystąpienie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłacenie zasiłku opiekuńczego.

Przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie), które z uwagi na nieprzewidziane zamknięcie placówki muszą osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje obojgu rodzicom, jednak zostanie wypłacony tej osobie, która jako pierwsza złoży wniosek".

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Sonda

Czy zwolnienia lekarskie to dobra forma protestu nauczycieli?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

POLSKIE DNO
2019-04-23 20:56:16
nie jestem przeciwnikiem aby zarobki poprawić.ale strajk uderza w godność nauczycieli i przede wszystkim w psychikę dzieci.pedagogiem prawdziwym był Korczak resztę wywieziono w 39 za bug a ci co szanują etykę i etos nauczyciela są opluwani przez pseudo pedagogów strajkujących.co więcej sięgnęli dna, wspierając ludzi z ZPN.Teraz płyną tym sam śmierdzącym rynsztokiem którym płyną dzieci ''abortowane ,środowiska lgbt czarne marsze i tym podobne demonstracje wspierające pseudo demokracje i życie. Trzeba być ślepym i nieprzytomnym żeby tego nie widzieć.I PROSZĘ nie obrażać ludzi w biedronkach bo tam nie pracują sami po pedagogice. Przypomnę że czas kiedy tylko parę osób z klasy wybierało się na studia a reszta wybierała zawodówki minęły już dobre co najmniej 20 lat wstecz.Także nauczycielu jak będziesz opowiadał jak się uczyło w czasach konspiracji, nie zapomnij dodać jaki byłeś biedny i jadłeś chleb ze skwarkami w 2019r na korytarzu szkolnym. Który z zawodów ma tyle wolnego a ty pseudo nauczycielu jęczysz bo 20 godzin popracowałeś I klasówkę zabierasz do domu.Znam to środowisko i prawdziwych nauczycieli trzeba ze świecą szukać.Nie ma też znaczenie na kogo głosujesz w wyborach,czy jesteś z lewa czy z prawa.Od lekarz wymagamy aby leczył,od policjanta aby stał na straży prawa a od nauczyciela aby uczył dzieci zasad i etyki bycia człowiekiem.Moja żona jest nauczycielem i pracowała już w kilku szkołach za socjal albo nawet o wiele mniejsze pieniążki, dojeżdżają po wioskach na swój koszt i nie wystąpiła przeciw dzieciom.I nie przelewa nam się finansowo mając trójkę bąbli w wieku szkolnym. Dziś w Polsce trzeba mieć odwagę aby stanąć po stronie dobra i zasad moralnych, aby nie zostać zgnojonymi przez nasze najbliższe otoczenia.Znajoma strajkująca nauczycielka tłumaczyła się że nie występuje przeciw dzieciom a nawet kupiła im po drożdżówce na egzaminy.Jakim trzeba być człowiekiem żeby nie widzieć tej hipokryzji. Nawet niektórzy katecheci stanęli po stronie tego brudu. KATECHETO ODCIĄGNĄŁEŚ DZIECIAKI OD REKOLEKCJI WIĘC PRZESTAŃ UCZYĆ RELIGI BO TO DLA CIEBIE NIC NIE ZNACZY! DZIĘKUJE WSZYSTKIM NAUCZYCIELEM KTÓRZY ODSTĄPILI OD TEJ FORMY POPRAWY SWOICH FUNDUSZY I NIE WYKORZYSTUJĄ POLSKICH DZIECI!!! WIEM ŻE NIEKTÓRYM SIĘ NIE PRZELEWA ALE TO NIE POWÓD ABY BYĆ TYLKO GNOJOWICĄ.Martwi mnie że tak niewielu z nauczycieli widzi ten oczywisty smród którym prześmiardło przecież są to światli ludzie po studiach i to nie byle jakich . Kto sieje wiatr burzę zbiera. Apeluje też do rodziców o wysyłanie dzieci do szkół, aby dyrektorzy też poczuli ten smród bo są tacy co wspierają i motywują do strajku.
Mama 2 dzieci
2019-01-16 14:51:45
U nas Pani Dyrektor przedszkola odmówiła wystawienia zaświadczenia i ma do tego prawo wg wydziału oświaty, więc rodzice muszą kombinowac. Nie pracują oni 160h tygodniowo jak osoby na cały etat i mają więcej urlopu, więc przy 6h/ dziennie i dwóch miesiacach urlopu pensja ok 2 tys na reke to chyba nie jest zle.
Zjednoczmy się
2019-01-14 23:08:48
Wszyscy razem. Związki za nas nie załatwią podwyżki
Marek
2019-01-14 16:53:57
Myślisz, że lekarze się wystraszą?
Anna
2019-01-14 16:34:35
Prokurator Ziobry straszy lekarzy i nauczycieli?
Zwykle przestepstwo
2019-01-14 16:18:26
Art. 271 [Wystawianie lewego zwolnienia] 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Art. 272 [Wyłudzenie poświadczenia nieprawdy] Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 273 [Użycie poświadczeń nieprawdy] Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Anna
2019-01-14 15:45:35
Wysyłacie nauczycieli do Biedronki, to może spróbujcie znaleźć nauczycieli matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego wśród pracowników Biedronki. Faktycznie od ładnych paru lat do szkół nie idą najlepsi absolwenci. Bardzo dobrze wykształceni nauczyciele są w większości ze starszych roczników. Dlaczego? Bo w tych czasach niewiele osób kończyło wyższe uczelnie i sam fakt jej ukończenia dawał gwarancję odpowiedniego poziomu. Ale czy to znaczy, że nie należy tego zmienić: opracować nowe programy nauczania, podwyższyć płace w oświacie i zacząć przyjmować do zawodu lepszych absolwentów. Wysyłać nauczycieli do Biedronki może tylko ktoś, kto nie ma dzieci, albo wcale mu nie zależy na ich edukacji.
Wolny
2019-01-14 15:20:29
Czy za czas strajku zostanie odjęta odpowiednia część wypłaty? Czy ZUS ruszy do akcji czy poczeka do wiosny? Zgody na wydawanie zwolnień można cofnąć. Ja też chcę strajkować i nie płacić podatku.
Gość
2019-01-14 14:53:09
W szkołach emeryci i wakaty, sporo nauczycieli chce w maju złożyć wypowiedzenia (trzeba z czegoś żyć) i nie pójdą do Biedronki, bo magister matematyki czy nauczyciel informatyki bez trudu znajdzie inną pracę. Jeżeli rodzice nas nie poprą, to wkrótce sami będą uczyć soje dzieci, albo wyślą do szkół prywatnych. Wiem, co wynoszą dzieci z takiej szkoły od koleżanek nauczycielek i nigdy bym tam swojego dziecka nie posłała. Większość Rodziców nas rozumie i za to jesteśmy im wdzięczni.
maja
2019-01-14 14:07:00
Popieram całym sercem! Oby tylko wraz ze wzrostem płac wzrosło pozytywne nastawienie do naszych dzieci i zapał do pracy :)
rodzic
2019-01-14 13:37:03
Jestem za !!! Praca nauczyciela jestem bardzo odpowiedzialna i stresująca dlatego zarobki powinny być o wiele większe !!! Jestem mamą dwojki dzieci i też jestem zmuszona do wzięcia wolnego w pracy. Niech walczą o lepsze i godne warunki finansowe!!!
Henio
2019-01-14 13:29:43
Niech protestują do skutku i nie dadzą się omamić obietnicami rządu, a tym bardziej piernikom ze związków zawodowych!
do biedronki
2019-01-14 13:06:56
na każdej biedronce jest kartka o potrzebnych pracownikach... w niektórych płaca 3500 brutto na początek, więc skoro wam tak xle, to rusz dupę na 10h pracy dziennie, weekendy, podźwigasz trochę towaru, poużerasz się z klientami, często pijanymi czy po prostu bezczelnymi i zobaczymy, jak szybko wróce do ciepłej szkółki... dlaczego jak im tak xle to nie zmienią pracy ??? ktoś ich skazał na ten cięzki los ?? banda darmozjadów i ameb umysłowych a nie nauczyciele... i niech nie jęczą że nie po to się uczyli, bo obecnie większość z nich pokończyła marne studia na które zawsze są nawet wolne miejsca i biorą każdego, sorry - byle kogo
Kamila
2019-01-14 12:36:36
Czy rodziców interesuje tylko chwilowy problem z zapewnieniem dziecku opieki czy sytuacja w oświacie. Zobaczcie ilu nauczycieli brakuje, ile jest wolnych etatów.
ja
2019-01-14 12:16:10
Do Smtunego i do Gościa! Zapraszam na cały dzień pracy w szkole z uczniami. Po jednym dniu zmienicie zdanie
HogoFogo
2019-01-14 12:08:53
Ale korepetycje po południu prowadzone są bez zakłóceń i bez paragonów.
gość
2019-01-14 11:51:15
zasiłek to 80% wynagrodzenia, kto mi odda pozostałe 20%? Nauczyciel, dyrektor szkoły, kuratorium czy MEN? Może lekarz, który wysłał nauczyciela na zwolnienie? Ten protest realnie bije nas, rodziców po kieszeni, dziwi mnie tak duża wyrozumiałość dla tej formy protestu.
rodzic
2019-01-14 11:37:34
A w/g Mnie Panie/Pani Smutne nie masz pojęcia o czym piszesz , dlaczego strajkują itd., bo skoro wokół podobno jest tak dobrze m wszystkim standard i jakość się poprawia , zarabiają coraz więcej i więcej i krocie jak donosi TVP i inne media , to ten kto jeszcze kroci nie zarabia i poprawy nie widzi zaczyna się buntować , a szukając w życiu pupili kup sobie psa/pieska/pieseczka będziesz mieć pupila
Smutne
2019-01-14 11:22:36
W/g mnie strajkują ponieważ chcą powrotu do władzy swoich pupili ale wiedzą że ich pupile dadzą im figę z makiem jak zresztą już to przerabiali kiedy ich ludzie byli przy władzy,ale w życiu jest tak że chytry dwa razy traci,i do tego jestem przekonany,a w mojej ocenie nauczyciele nie uczą tylko wymagają żeby rodzice uczyli....no cóż nie jeden chciałby mieć takie zarobki jak mają ale faktem bezspornym jest to ze to nie tak jak w krajach zachodniej Unii ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA