niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Kraj > ZNP: Bez porozumienia ws. płac nauczycieli, zmierzamy do sporu zbiorowego

ZNP: Bez porozumienia ws. płac nauczycieli, zmierzamy do sporu zbiorowego

ZNP: Bez porozumienia ws. płac nauczycieli, zmierzamy do sporu zbiorowego
Data publikacji: 2019-01-10 19:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-11 10:27
Wywietleń: 803 370938

- Rozpoczynamy procedurę zmierzającą do wszczęcia sporu zbiorowego – powiedział w czwartek dziennikarzom prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po posiedzeniu Zarządu Głównego ZNP.

- Od 10 stycznia, a więc od dzisiaj, rozpoczynamy procedurę zmierzającą do wszczęcia sporu zbiorowego. To jest początek realizacji ustawy o sporach zbiorowych, zobowiązuje wszystkie ogniwa związkowe, w ramach sporu zbiorowego, do wystąpienia w terminie do 8 lutego 2019 r. do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia – poinformował Broniarz na briefingu po posiedzeniu ZG ZNP.

- Harmonogram, termin i datę protestu pozostawiam do wiadomości Związkowi Nauczycielstwa Polskiego – dodał.

Wcześniej w czwartek Zarząd Główny ZNP uczestniczył w spotkaniu z minister edukacji narodowej Anną Zalewską w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", dotyczącym wynagrodzeń nauczycieli. Zaraz po tym spotkaniu Broniarz powiedział dziennikarzom, że "MEN zmarnowało czas, bo skoro zadeklarowało, że ma pewne propozycje do przedstawienia środowisku nauczycielskiemu, to na to liczyliśmy".

- Niestety po raz kolejny pani minister poza pustosłowie i taką czczą demagogię niestety nie wyszła, więc nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z uprawnień leżących po stronie związków zawodowych, realizując ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – dodał.

Z kolei minister edukacji powiedziała dziennikarzom, że przedstawiła związkowcom kilka propozycji liczonych w setkach milionów złotych. Jak mówiła, chodzi o jednorazowy dodatek na start dla nauczycieli stażystów, rozszerzenie na wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu możliwości uzyskania dodatku dla wyróżniających się nauczycieli i rozwiązanie dotyczące problemu tzw. godzin pokarcianych.

(pap)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Vera
PiS to jednak rząd nieudaczników. Mimo 500 Plus doprowadzili Polaków na skraj ubóstwa, a swoim rozdają po 65 tysięcy miesięcznie za nic.
2019-01-11 07:59:37
obserwator
wyrzucić tego komucha na oczyszczalnię ścieków!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! najwieksze zło!!!!
2019-01-10 22:00:31
nas nie przebiją
średnie uposażenie żołnierza zawodowego w 2017 r. to 4800 zł brutto. Wymiar płac różni się w zależności od stopnia i wynosi: 3200 zł brutto – szeregowy, 4000 zł brutto – starszy sierżant, 5000 zł brutto – kapitan, 8000 zł brutto – pułkownik, 10-15 000 zł brutto – generał.
2019-01-10 21:51:50
Piti
Pracując w wojsku, niezależnie od posiadanego stopnia wojskowego można liczyć na: - uposażenie miesięczne – prawo do uposażenia uzyskuje się z pierwszym dniem rozpoczęcia służby. Płatność uposażenia następuje za miesiąc z góry; - zasiłek na zagospodarowanie - jednorazowo w wysokości jednomiesięcznego uposażenia, w wypadku zawarcia drugiego kontraktu; - nagroda roczna – dodatkowe uposażenie roczne w wysokości uposażenia miesięcznego, jeżeli żołnierz pełni służbę co najmniej sześć miesięcy w danym roku; - gratyfikacja urlopowa – na każdego członka rodziny, wypłacana po udaniu się na urlop wypoczynkowy w wymiarze min. 7 dni; - równoważnik w wypadku nie przyznania mieszkania; - równoważnik mundurowy – wypłacany raz w roku - tzw. mundurówka; - dodatek za pełnienie służby dyżurnej – za każdą służbę - odprawa - w wypadku zwolnienia ze służby zawodowej w wysokości: 100% uposażenia po roku służby, 200% po pięciu latach służby, 300% po dziesięciu latach służby. - nagroda jubileuszowa - jednorazowo w wysokości 75% uposażenia po dwudziestu latach służby, 100% po dwudziestu pięciu latach służby, 150% po trzydziestu latach służby, 200% po trzydziestu pięciu latach służby, 300% po czterdziestu latach służby; - diety za podróże służbowe – w zależności od czasu trwania podróży służbowej; - dodatek za długoletnią służbę wojskową – do uposażenia miesięcznego, w wysokości 3% kwoty bazowej uposażenia po 3 latach służby, 6% po 6 latach służby, 9% po 9 latach służby, 12% po dwunastu latach służby, 15 % po piętnastu latach służby, 20% po dwudziestu latach służby, 25% po 25 latach służby; - zwrot kosztów poniesionych na podnoszenie kwalifikacji, które są wymagane na stanowisku (np.: zwrot kosztów za kurs prawa jazdy); - nagrody pieniężne - za wzorowe wykonywanie obowiązków (według uznania dowódcy); - zapomogi. Pozostałe korzyści to: - prawa emerytalne - 40% uposażenia po 15 latach służby, 2,6% za każdy następny rok służby; - urlop wypoczynkowy - 26 dni w roku; - urlop nagrodowy – do 12 dni w roku; - urlop okolicznościowy – do 5 dni; - zakwaterowanie; - możliwość wyjazdu na misję pokojową; - możliwość podnoszenia kwalifikacji w ramach wymagań przypisanych do danego stanowiska.
2019-01-10 21:47:57
JAN EK BURY
BRONIARZ TO STARY KOMUCH.ZA PLATFUSOW NIE JUDZIL.
2019-01-10 21:41:24
Jazon
ZNP - Związek Niedouczonych Pasożytów.
2019-01-10 20:53:24
Piti
Życzę Wam abyście dostali te podwyżki, ale jednak czuję dramat , bo się raczej nie uda WAM. Nie jesteście w stanie zebrać się razem Przykre ale prawdziwe. Gliny , górnicy potrafią , bo w nich jest siła