– Czytelnicy „Kuriera Szczecińskiego” dzwonią do redakcji, pytając się o bezpłatne badania pamięci przeprowadzane przez EuroMedis sp. z o.o. Co to jest za akcja, jaki przyświeca jej cel i gdzie badania są przeprowadzane?
– Badania prowadzimy w Centrum Medycznym EuroMedis w Szczecinie. Pierwsze objawy otępienia są często bagatelizowane zarówno przez chorego, jak i jego najbliższych. Jeżeli chodzi o osoby młodsze, te często tłumaczą sobie narastające zaburzenia uwagi i koncentracji, trudności w uczeniu się nowego materiału czy problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa nadmiarem obowiązków czy stresem w pracy. W przypadku osób starszych bagatelizowanie pierwszych objawów takich jak trudności w zapamiętywaniu szczegółów bieżących wydarzeń przy dobrze zachowanych wspomnieniach z odległej przeszłości, zaburzenia orientacji, trudności z liczeniem, częste powtarzanie tych samych zwrotów czy nawet obniżenie nastroju, wynika z błędnego przekonania, iż są to etapy naturalnego procesu starzenia się.
Rodzina często zgłasza się do nas dopiero wtedy, kiedy objawy choroby są już zaawansowane, a możliwości terapeutyczne bardzo ograniczone, co wpływa na jakość życia zarówno chorego, jak i całej rodziny.
Akcja, o którą pani pyta, ma na celu umożliwienie jak największej liczbie osób dostępu do szybkiej diagnostyki, kompleksowej opieki lekarskiej oraz nowoczesnych metod leczenia. Nasze działania zaprogramowane są w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby zarówno chorego, jak i jego opiekunów.
Cały wywiad w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 6 lipca 2017 r.
– Dziękuję za rozmowę.
Tekst i fot. Mariola Husarek