Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Kwartał 21. Szwed się spóźnia-miasto chwali

Data publikacji: 19 kwietnia 2016 r. 11:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:51
Kwartał 21. Szwed się spóźnia-miasto chwali
 

Upływają kolejne terminy, jakie podawał dotąd Ulf Magnus Isaksson, prezes spółki Lorenshill Centrum Development, ukończenia przebudowy i rewitalizacji czterech z sześciu kamienic przy ul. Śląskiej w Szczecinie. Roboty trwają, a stan ich zaawansowania wskazuje, że być może zakończą się za kilka kolejnych miesięcy.

Nie dalej jak w marcu br. na antenie Radia Szczecin Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina, stwierdził, że dokładnej informacji od inwestora jeszcze nie ma, ale są obawy, że kwietniowego terminu dotrzymać się nie uda. Kolejne opóźnienie zaś będzie nie większe niż kilka miesięcy. Przekonywał szczecinian: „Uważam, że jest to starannie i dobrze wykonywana rewitalizacja i to zarówno od strony historycznej, jak i ekologicznej. Trzy miesiące opóźnienia nie mają większego znaczenia, bo powstają obiekty, które przez ponad 50 lat będą jak nowe".

Zgodnie z umowami, spółka miała uporać się z robotami w pierwszych trzech kamienicach do końca czerwca 2015 roku. Po odkupieniu od TBS Prawobrzeże jeszcze parterów budynków, były zapewnienia, że inwestycja w części kamienic przy ul. Śląskiej przedłuży się o ok. 4 miesiące. Tak było wiosną zeszłego roku. Okazało się rychło, że i ten termin jest nierealny. Kolejny finał rewitalizacji w pierwszych z trzech budynkach frontowych LCD zapowiadała na koniec 2015 roku.

Po stanie zaawansowania robót widać gołym okiem, że i ten kwietniowy już tegoroczny termin jest nierealny. Od ul. Śląskiej w trzech kamienicach od frontu po wyburzeniu m.in. starych konstrukcji i betonowych elementów balkonów na wszystkich piętrach i wykonaniu ich z nowych materiałów, prowadzone są prace przy odrestaurowywaniu i malowaniu elewacji frontowych. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 19.04.2016

Na zdjęciu: pierwszy z odsłoniętych fragmentów odnowionej elewacji frontowej jednej z kamienic przebudowywanych i odrestaurowywanych w kwartale przedwojennej zabudowy przy ul. Śląskiej w Szczecinie. I kwietniowy stan robót widziany od podwórza.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adam 36,
2016-04-21 02:10:17
Odp. do ewy35... nie PO-dniecaj sie za wczasu, gdyz sie mocno mozesz zdziwic ??
ewa35
2016-04-19 18:03:43
Ogladam od czasu do czasu Caly czas sie robi i niedlugo bedzie pieknie To skomplikowana inwestycja ale Szwed robi to solidnie i naprawde bedzie mozna sie pochwalic po zakonczeniu To bedzie nowa wizytowka miasta Wole poczekac i otrzymac solidnie odrestaurowane domy. Przeciez nad tym czuwa Konserwator ! Ile trwala inwestycja pn. Szklana pulapka? I co z niej wyszlo?
Sedina2008
2016-04-19 17:06:35
Mogę podać inne przykłady opuszczonych budowli, które starszą widokiem i psują krajobraz, o których Kurier nie pisze tak często i w dodatku krytycznie jak o ul Śląskiej: - Dom Towarowy Centrum -Posejdon, - drukarnia na ul.Dworcowej/Św. Ducha - Stara Olejarnia ul. Dębogórska - Szkoła im. Króla Maciusia ul.Obrońców Stalingradu - kamienica ul.Malczewskiego przy "Galaxy" - stara przychodnia pl.Grunwaldzki - szpital ul.Janosika - całą ul.Kolumba - Biura i magazyny ul.Żółkiewskiego/Bohaterów Warszawy - przychodnia ul.Piłsudskiego/Wyzwolenia itd. itd. itd.
Przychodnia (@Kuba)
2016-04-19 17:00:37
Przychodnia, o ile pamiętam, w podobny sposób została zbyta. Tyle, że chyba Hiszpanowi jakiemuś.
jest się czym emocjonować...
2016-04-19 15:44:14
...bo zabytkowe centrum miasta przez parę pokrętnych decyzji w ostatnich kilkunastu latach (gmina+skarb państwa -> scr - tbs -> szwed) po pierwsze zamarło na lata, po drugie za psie zapewne pieniądze zostało oddane "inwestorowi",który teraz sprzedaje prawdziwym inwestorom coś za otrzymanie czego miał zobowiązania. A zobowiązań tych nie zrealizował. Za to jak wejdą nowi, to najem mieszkań/lokali będzie poza zasięgiem mieszczuchów. Za to będzie jeszcze więcej banków, ciuchbud, lombardów i drogich knajp.
Kuba
2016-04-19 13:49:22
Poco czepiac Szweda a PRZYCHODNIA przy placu Grunwaldzkim ile lat stoi i niszczeje gdzie Konserwator Zabytkow
Miasto
2016-04-19 11:43:07
Nie ma się co emocjonować, za wszystko odpowiada gospodarz miasta, więc to on gwarantuje rozwój miasta swoim autorytetem.
Tylko pytam,
2016-04-19 11:41:27
A czy Wladze Szczecina sprawdzily tego Szwedzkiego Inwestora w jego Kraju tj. u roznych Wladz Szwedzkich czy Facet jest wiarygodny tzn. trovärdig...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA