Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Kulturalne serce Podjuch

Data publikacji: 2019-05-27 22:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Kulturalne serce Podjuch
Fot. TBSP  

Centrum Aktywności Lokalnej powstaje w Podjuchach. Miejsce przy ulicach Krzemiennej i Sąsiedzkiej, gdzie inwestycję realizuje TBS Prawobrzeże, ma tętnić życiem kulturalnym, sportowym i edukacyjnym.

Budowa jest już na zaawansowanym etapie - budynek jest gotowy w stanie surowym, stworzono już dach, sieci i przyłącze zewnętrzne. Obecnie trwa montaż okien oraz instalacji elektrycznej i sanitarnej. Przygotowywany jest też teren pod parkingi i chodniki. Prace rozpoczęły się, w sierpniu 2018 roku, a mają dobiec końca jeszcze tej jesieni. Całkowity koszt budowy Centrum wraz z zagospodarowaniem terenu to około 10 mln złotych.

- Dzięki Centrum mieszkańcy w różnym wieku będą mieli przestrzeń do aktywnego wypoczynku - mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - Odbywać się tam będą wydarzenia kulturalne, sportowe i edukacyjne. W CAL znajdą się m.in: scena kameralna z widownią na 200 osób, pracownie tematyczne (muzyczna, plastyczna, tańca i baletu), sala gimnastyczna, sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe, przestrzeń gastronomiczna wraz z kawiarenką.

Teren na zewnątrz budynku CAL zapełni się miejscami do siedzenia dla około stu osób. Pojawi się tam także ścianka wspinaczkowa dla dzieci, zewnętrzny ogródek kawiarniany i podobne udogodnienia.

- CAL w Podjuchach to według miesięcznika Architektura Murator jedna z jedenastu najbardziej oczekiwanych inwestycji w 2019 roku w Polsce - dodaje Tomasz Klek. - Znalazło się wśród takich projektów jak Nowa Rotunda w Warszawie, Apartamentowiec Drzymały 27 w Poznaniu czy Zespół biurowy Nowy Targ we Wrocławiu.

Szczeciński obiekt zaprojektowała wrocławska pracownia Grid Architekci. CAL powstaje według opracowania wyłonionego w konkursie, który zorganizowało TBS Prawobrzeże przy udziale szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

(isz)

Fot. TBSP 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

abm
2019-05-28 21:19:40
Wg niektórych to położyć się do wyra i czekać na śmierć dupki
Kg
2019-05-28 21:05:48
Czytaj uważnie żaden kościół nie powstaje-jest.Pieknie zadbany. Dawno temu mieszkałam w tej dzielnicy.Najgorszym posunięciem w czasach PRL było wybudowanie wieżowców,sklepu koło kościoła /chyba celowo/To powinna być piękna dzielnica domków. I fajnie, że będzie to Centrum wtedy aby się rozwijać musieliśmy jeździć do centrum Szczecina nie każdy mógł sobie na to pozwolić. O!
Bezmyślność
2019-05-28 12:07:28
Centrum Aktywności Lokalnej powinno powstać w pobliżu ruchliwej ulicy ze spalinami i hałasem czyli tam gdzie jest teraz budowany plac zabaw. A plac zabaw powinien powstać w zacisznym miejscu, tam gdzie jest budowany ten betonowy pseudo-pałac Centrum Aktywności Lokalnej. Przed wojną to właśnie w pobliżu kościoła w Podjuchach był szereg instytucji kulturalnych, szkoła, 2 kina, sale taneczne, restauracje. Cofamy się do epoki barbarzyńców, gdzie szczytem kultury jest betonowy pałac dla rady osiedla Podjuchy, plac zabaw z plastikowymi palmami i prymitywne kulturalnie grillowisko. O zachowaniu zabytków nie ma nawet co wspominać. Najlepiej zrównać je z zmienią i wybudować tam kolejny plac zabaw i miejsce na grilla. Po współczesnym społeczeństwie za 50 lat nie pozostanie nic wartego zachowania dla kolejnych pokoleń. I może nawet i dobrze, bo ludzkość nie powinna zachowywać pamięci o prymitywach i barbarzyńcach.
do powyżej
2019-05-28 11:42:06
Czytałeś ten artykuł i wcześniejsze opisy tej inwestycji? Plujesz jadem, tylko że nie rozumiesz analfabeto tekstu- więc wybiórczo, byś zrozumiał: W CAL znajdą się m.in: scena kameralna z widownią na 200 osób, pracownie tematyczne (muzyczna, plastyczna, tańca i baletu), sala gimnastyczna, sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe, przestrzeń gastronomiczna wraz z kawiarenką. A zmieniając temat by odpowiedzieć ci o kościele w Podjuchach - możesz tylko zazdrościć Podjuszanom ich parafii, celebracji mszy, atmosfery i księży, którzy tam są. W 99% kościołów w Polsce nie ma takiej atmosfery, jaka jest w Podjuchach. Jeśli nie wierzysz przejdź się na np msze o 12.00
kościół powstaje.
2019-05-28 00:48:10
Następny kościół powstaje. Muzułmanie zaraz nawieszają wszędzie krzyże.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA