Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Książnica Pomorska ogłasza drugą edycję nagrody literackiej

Data publikacji: 31 stycznia 2021 r. 20:03
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego 2021 r. 13:15
Książnica Pomorska ogłasza drugą edycję nagrody literackiej
Fot. Dariusz Gorajski  

Książnica Pomorska w Szczecinie zaprasza pisarzy związanych z naszym regionem do udziału w drugiej edycji konkursu literackiego "Jantar" o nagrodę marszałka województwa zachodniopomorskiego. Zwycięzca drugiej edycji będzie ogłoszony razem ze zwycięzcą edycji premierowej, której przeprowadzenie utrudniła pandemia. Wysokość nagrody to 10 tysięcy złotych. 

"Jantar" przyznawany jest za najlepszą książkę wydaną w minionym, 2020 roku - bez podziału na gatunki i obejmuje: tomy prozy, poezji, reportażu, biografii, esej oraz szeroko rozumianą humanistykę o walorach literackich. Adresowana jest do autorów mieszkających na terenie województwa zachodniopomorskiego lub z nim związanych.

Pierwsza edycja została rozstrzygnięta jesienią ubiegłego roku a ogłoszenie komunikatu jury przesunięto na rok 2021. Przyczyną zasadniczą był stan pandemiczny w kraju i regionie, który uniemożliwił uroczyste wręczenie nagrody z udziałem publiczności i zaproszonych gości. W tym roku finał ma się odbyć jesienią podczas dorocznego Festiwalu Czytania.

– Naszych twórców sami musimy promować, bo liczenie na to, że ktoś to zrobi za nas, jest wiarą złudną – stwierdził radny Koalicji Obywatelskiej Paweł Bartnik, gdy ogłaszano powstanie nagrody. – Przeanalizowaliśmy, że w innych województwach istnieją nagrody literackie przeznaczone tylko dla pisarzy, którzy żyją, mieszkają i tworzą w tych województwach.

Jurorami w "Jantarze" są: długoletnia szefowa redakcji literackiej Polskiego Radia w Szczecinie Halina Lizińczyk, literaturoznawczyni dr Anna Łozowska-Patynowska, prof. Piotr Krupiński z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Tomasz Mizerkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Leszek Szaruga z Uniwersytetu Warszawskiego, od lat związany ze Szczecinem.

©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

entuzjasta
2021-02-02 12:35:55
Miejmy nadzieję, że pomysł byłego przewodniczącego POP z Lipian jak zwykle się sprawdzi. Wytyczne co prawda stare, lecz zaduch nowy.
zazeł
2021-02-01 14:07:15
"Za tanie pieniądze psy mięso jedzą".
vit
2021-01-31 21:28:44
Gmina Lipiany tez oglasza konkurs na dramat o powiecie Pyrzyce.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA