Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Jantary dla filmowych debiutów. „Moja polska dziewczyna” nagrodzona

Data publikacji: 2019-06-16 18:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-16 19:59
Jantary dla filmowych debiutów. „Moja polska dziewczyna” nagrodzona
 

„Za przejmujący opis samotności współczesnego człowieka i za film spełniony” - brzmiał werdykt jury. Polsko-brytyjska produkcja pt. „Moja polska dziewczyna” Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka zdobyła Wielkiego Jantara - Grand Prix 38. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Obraz przyniósł też statuetkę za zdjęcia Michałowi Dymkowi.

Za reżyserię filmu „Nic nie ginie” Jantara otrzymała Kalina Alabrudzińska, a nagrodą specjalną w tej kategorii jury wyróżniło Klarę Kochańską i Kaspra Bajona za film „Via Carpatia”. Grająca w nim Julia Kijowska zyskała statuetkę za główną rolę kobiecą. Z kolei Wojciech Mecwaldowski za rolę w obrazie „Juliusz” był męskim laureatem festiwalu. Odkryciem aktorskim uznano Maję Pankiewicz w „Eastern”. Duet PROBL3M za utwór „Monza” z tego filmu zyskał statuetkę za muzykę. Jantara 2019 za scenariusz zyskali Piotr Dylewski i Magdalena Celmer za „Zgniłe uszy”. Jury obejrzało 10 pozycji, w tym dwie premierowe.

W konkursie filmów krótkometrażowych ocenianych było 65 pozycji. Jantarami 2019 wyróżnione zostały obrazy: „Nie zmieniaj tematu” w reżyserii Huberta Patynowskiego wśród fabularnych, „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego w gronie dokumentów i „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik wśród animacji. Jantary za zdjęcia ex aequo otrzymali: Zuzanna Zachara - „Piołun” i Adam Suzin - „Love Machines”, a za dźwięk – Konrad Błaszczyk - „Bajka na niespokojny sen”.

Były też nagrody pozaregulaminowe, m.in. publiczność doceniła „Underdog” w reżyserii Macieja Kawulskiego, jury młodzieżowe - „Nic nie ginie”, dziennikarze - „Eastern” w reż. Piotra Adamskiego i „Miłość bezwarunkowa” w reż. Rafała Łysaka (krótki metraż). © 

(m)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA