piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Krocie w „Labirynt" wody

Krocie w „Labirynt" wody

Krocie w „Labirynt" wody
Data publikacji: 2017-03-03 06:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:30
Wywietleń: 3300 219591

Od blisko 220 tysięcy po niemal 390 tysięcy złotych - takich kwot za remont fontanny „Labirynt" żądają firmy, które stanęły do przetargu na realizację tego zadania. I jest problem, bowiem w budżecie Szczecina na bieżący rok, na rzecz tego wodotrysku zarezerwowano 150 tysięcy złotych.

Miasto stanęło więc przed alternatywą: albo zwiększyć rezerwę środków na ten cel, albo przetarg unieważnić. Jest też trzecia droga - jak podpowiadali szczecinianie m.in. w projektach obywatelskich SBO, zadaniach dużych dla Śródmieścia - rozebrać kontrowersyjną rzeźbę, a miejsce po niej zagospodarować zielenią. Pomysł wart rozważenia. Tym bardziej, że w rejonie „Labiryntu" już są dwie fontanny, a wkrótce ma się rozpocząć budowa trzeciej (!).

Pierwszy wodotrysk jest na pl. Zwycięstwa. Zacznie działać wraz z rozpoczęciem szczecińskiego sezonu fontann. Natomiast w remont drugiej - na deptaku Bogusława - miasto chce zainwestować jeszcze w tym roku 350 tysięcy złotych. Także w najbliższych miesiącach - być może nawet w kwietniu - powinna się rozpocząć przebudowa pl. Zamenhofa (koszt: 6,21 mln zł). Gdzie w miejscu po Frydze również przewidziano nową fontannę. Zaprojektowano ją ambitnie: centralnie umieszczona dysza będzie podbijała wodę na 3 m w górę, 24 pozostałe - na 1,5 m, a całość będzie efektownie podświetlona w sumie 28 ledowymi reflektorami.

Czy jest więc sens reanimowania ponurego i nieustannie niszczonego przez wandali Labiryntu? Zakres prac do wykonania jest niemały, stąd też kosztowny.

- Trzeba ją niemal całkowicie rozebrać i postawić od nowa - informuje Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. - Zadaniem wykonawców będzie przeprowadzenie prac rozbiórkowych nawierzchni z kostki betonowej, niecki fontanny, rzeźby wykonanej z kształtek ceramicznych iraz istniejących instalacji wodociągowych, kanalizacji sanitarnej oraz elektrycznej. Następnie w tym samym miejscu zostanie zbudowana identyczna nowa niecka. Natomiast rzeźba zostanie zrekonstruowana w oparciu o powstałą inwentaryzację stanu istniejącego. Zbudowana zostanie nowa komora instalacyjna, a także odwodnienie zapobiegające przelewaniu się wody poza nieckę wodotrysku. Dodatkowo będzie oświetlona.

Ostateczna decyzja w sprawie „Labiryntu" jest w gestii prezydenta. ©℗

(an)

Fot. R.PAKIESER

 

Komentarze

Ewa wzywa 07
Toż to straszy w biały dzień!
2017-03-04 21:54:34
brawo
wspaniale PIS zarządza naszym miastem - marnowanie pieniędzy na każdym kroku
2017-03-03 14:04:07
Piotr
Powinni zdemontować tą "fontannę" i nie remontować jej. Czy w naszym mieście nie ma innych potrzeb. Wywalają co chwile na takie właśnie "Super pomysły" pieniądze podatników, a gdy na prawdę są potrzebne gdzieś pieniądze to nie ma i nie będzie. W ostatnim czasie zrobiono u nas tyle fontann, że głowa mała, a kto to będzie utrzymywał, konserwował i czyścił. Zrobili "remont" fontanny na pl. Tobruckim i od kilku sezonów woda nie leci i pieniędzy nie ma, a jest bardziej wartościowsza niż Labirynt. Szczecin nigdy nie będzie prężnym miastem jeżeli będziemy tak trwonić pieniądze.
2017-03-03 12:49:38
Mieszkaniec
To już standard w naszym mieście i tej władzy że najpierw wydaje sie pieniądze na "wspaniałe"pomysły.Później o to służby komunalne nie dbają.A następnie wydaje się kolejne pieniądze na remonty w sytuacji jak już nie ma co remontować.Uważam że najpierw należy odebrać wszystkim decydentom kasę którą niesłusznie otrzymali niby za swoje zasługi a następnie obciążyć kosztami tych remontów.Należy wspomnieć również o konserwator zabytków która jest winna nie funkcjonujących naszych pięknych perełek a mianowicie przy Placu Orła Białego I Placu Tobruckim.Polecamy nasze miasto turystom chyba tylko po to aby pokazać jak jest dewastowane przez bandę nieudaczników.
2017-03-03 10:29:09
gość
Ile miejsc pracy powstanie po zainwestowaniu przez Miasto 390 tys zł. ZERO, tak jak zniszczono Aleję Kwiatową, likwidując wiele miejsc pracy. KOMU NA TYM ZALEŻY? UNII - pewnie tak, a obecne władze bezbłędnie realizują wszystkie zalecenia!
2017-03-03 10:09:15
Pete
Posadzić jeden dąb - żeby rósł wielki i dostojny
2017-03-03 10:00:45
A remont garażu, a wymienić okna, a wyjazd na Maderę ?
Remontować!!!
2017-03-03 09:50:34
bieta
Zgadzam się, że pomysł remontu tej fontanny jest bez sensu , nie jest tego warta, tym bardziej że z tego, co się dowiedziałam, nie ma pieniędzy na dokładne oczyszczenie fontanny przy kościele garnizonowym i znowu jej brud pod szklanymi taflami będzie psuł cały efekt. Nie wspomnę już o nieczynnych fontannach na pl. Orła Białego i Tobruckim.
2017-03-03 09:42:39
Gargamel
Ze szwagrem zrobimy to w dwa wieczory za skrzynkę browarów
2017-03-03 09:41:33
Obs.ryver
Ta "fontanna" jako fontanna NIE jest fontanną. Jako dzieło , jest ciekawą formą architektoniczną. Magistraccy powinni na swoim Pl.Dzierzyńskiego vel Armii Krajowej oficjalne otworzyc muzeum swoich nieudaczności typu:słoneczny zegar,szklana pułapka, alejka eks kwiatowa vel skrzynkowa, Fryga,fontanna-labirynt,wczesniejsze-"płonące ptaki", czy klucz jaskólek (upchniete w Koszalinie).. Przy każdym eksponacie winno znależć się nazwisko decydenta i KWOTA na jaką nas oszwabił! Każda prezydencja winna zarządzić 5-minutową chwilę refleksji przed wejściem urzędnika do gmachu UM.
2017-03-03 09:02:02
normalnie promocja
już myślałem, że cena remontu dojdzie do miliona, a tu proszę tylko 390 tys. Miasto nie powinno przejmować się takimi groszami, w końcu chodzi o wiekopomne dzieło, znane i lubiane przez mieszkańców i podziwiane przez turystów.
2017-03-03 08:47:51
BRAWO SZCZECIN
Moje gratulacje , była już Fryga , teraz ten dziwoląg - MIASTO stanęło przed dylematem -jaki tu dylemat ? Brakuje miejsc w żłobkach i pieniędzy na inne cele , wyżyna się drzewa , a "biedne" MIASTO ma dylemat .TAAAAAAAAAAAAK dylemat bo wujcia królika szwagra brata siostry firma budowlana może nie zarobić na reanimacji gniota . Drogie MIASTO dam CI radę , zburzyć gniota i zasadzić śliczną zieleń bo niebawem MOJE MIASTO SZCZECIN będzie łyse jak pupa niemowlaka.
2017-03-03 08:10:53
paczpan
Ta niby "fontanna" to jakiś umysłowy gniot "tfurczy" remont za 330 tysięcy chore i nienormalne powinno się albo postawić w tym miejscu fontannę pasującą do otoczenia albo spychaczem wyrównać teren i posadzić drzewo.
2017-03-03 08:00:06
woda
Ta fontanna powinna działać od początku. Należy sprawdzić, kto odpowiada za obecny stan i obciążyć go nowymi kosztami.
2017-03-03 07:29:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie