Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

Krocie w „Labirynt" wody

Data publikacji: 2017-03-03 06:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:30
Krocie w „Labirynt" wody
 

Od blisko 220 tysięcy po niemal 390 tysięcy złotych - takich kwot za remont fontanny „Labirynt" żądają firmy, które stanęły do przetargu na realizację tego zadania. I jest problem, bowiem w budżecie Szczecina na bieżący rok, na rzecz tego wodotrysku zarezerwowano 150 tysięcy złotych.

Miasto stanęło więc przed alternatywą: albo zwiększyć rezerwę środków na ten cel, albo przetarg unieważnić. Jest też trzecia droga - jak podpowiadali szczecinianie m.in. w projektach obywatelskich SBO, zadaniach dużych dla Śródmieścia - rozebrać kontrowersyjną rzeźbę, a miejsce po niej zagospodarować zielenią. Pomysł wart rozważenia. Tym bardziej, że w rejonie „Labiryntu" już są dwie fontanny, a wkrótce ma się rozpocząć budowa trzeciej (!).

Pierwszy wodotrysk jest na pl. Zwycięstwa. Zacznie działać wraz z rozpoczęciem szczecińskiego sezonu fontann. Natomiast w remont drugiej - na deptaku Bogusława - miasto chce zainwestować jeszcze w tym roku 350 tysięcy złotych. Także w najbliższych miesiącach - być może nawet w kwietniu - powinna się rozpocząć przebudowa pl. Zamenhofa (koszt: 6,21 mln zł). Gdzie w miejscu po Frydze również przewidziano nową fontannę. Zaprojektowano ją ambitnie: centralnie umieszczona dysza będzie podbijała wodę na 3 m w górę, 24 pozostałe - na 1,5 m, a całość będzie efektownie podświetlona w sumie 28 ledowymi reflektorami.

Czy jest więc sens reanimowania ponurego i nieustannie niszczonego przez wandali Labiryntu? Zakres prac do wykonania jest niemały, stąd też kosztowny.

- Trzeba ją niemal całkowicie rozebrać i postawić od nowa - informuje Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. - Zadaniem wykonawców będzie przeprowadzenie prac rozbiórkowych nawierzchni z kostki betonowej, niecki fontanny, rzeźby wykonanej z kształtek ceramicznych iraz istniejących instalacji wodociągowych, kanalizacji sanitarnej oraz elektrycznej. Następnie w tym samym miejscu zostanie zbudowana identyczna nowa niecka. Natomiast rzeźba zostanie zrekonstruowana w oparciu o powstałą inwentaryzację stanu istniejącego. Zbudowana zostanie nowa komora instalacyjna, a także odwodnienie zapobiegające przelewaniu się wody poza nieckę wodotrysku. Dodatkowo będzie oświetlona.

Ostateczna decyzja w sprawie „Labiryntu" jest w gestii prezydenta. ©℗

(an)

Fot. R.PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ewa wzywa 07
2017-03-04 21:54:34
Toż to straszy w biały dzień!
brawo
2017-03-03 14:04:07
wspaniale PIS zarządza naszym miastem - marnowanie pieniędzy na każdym kroku
Piotr
2017-03-03 12:49:38
Powinni zdemontować tą "fontannę" i nie remontować jej. Czy w naszym mieście nie ma innych potrzeb. Wywalają co chwile na takie właśnie "Super pomysły" pieniądze podatników, a gdy na prawdę są potrzebne gdzieś pieniądze to nie ma i nie będzie. W ostatnim czasie zrobiono u nas tyle fontann, że głowa mała, a kto to będzie utrzymywał, konserwował i czyścił. Zrobili "remont" fontanny na pl. Tobruckim i od kilku sezonów woda nie leci i pieniędzy nie ma, a jest bardziej wartościowsza niż Labirynt. Szczecin nigdy nie będzie prężnym miastem jeżeli będziemy tak trwonić pieniądze.
Mieszkaniec
2017-03-03 10:29:09
To już standard w naszym mieście i tej władzy że najpierw wydaje sie pieniądze na "wspaniałe"pomysły.Później o to służby komunalne nie dbają.A następnie wydaje się kolejne pieniądze na remonty w sytuacji jak już nie ma co remontować.Uważam że najpierw należy odebrać wszystkim decydentom kasę którą niesłusznie otrzymali niby za swoje zasługi a następnie obciążyć kosztami tych remontów.Należy wspomnieć również o konserwator zabytków która jest winna nie funkcjonujących naszych pięknych perełek a mianowicie przy Placu Orła Białego I Placu Tobruckim.Polecamy nasze miasto turystom chyba tylko po to aby pokazać jak jest dewastowane przez bandę nieudaczników.
gość
2017-03-03 10:09:15
Ile miejsc pracy powstanie po zainwestowaniu przez Miasto 390 tys zł. ZERO, tak jak zniszczono Aleję Kwiatową, likwidując wiele miejsc pracy. KOMU NA TYM ZALEŻY? UNII - pewnie tak, a obecne władze bezbłędnie realizują wszystkie zalecenia!
Pete
2017-03-03 10:00:45
Posadzić jeden dąb - żeby rósł wielki i dostojny
A remont garażu, a wymienić okna, a wyjazd na Maderę ?
2017-03-03 09:50:34
Remontować!!!
bieta
2017-03-03 09:42:39
Zgadzam się, że pomysł remontu tej fontanny jest bez sensu , nie jest tego warta, tym bardziej że z tego, co się dowiedziałam, nie ma pieniędzy na dokładne oczyszczenie fontanny przy kościele garnizonowym i znowu jej brud pod szklanymi taflami będzie psuł cały efekt. Nie wspomnę już o nieczynnych fontannach na pl. Orła Białego i Tobruckim.
Gargamel
2017-03-03 09:41:33
Ze szwagrem zrobimy to w dwa wieczory za skrzynkę browarów
Obs.ryver
2017-03-03 09:02:02
Ta "fontanna" jako fontanna NIE jest fontanną. Jako dzieło , jest ciekawą formą architektoniczną. Magistraccy powinni na swoim Pl.Dzierzyńskiego vel Armii Krajowej oficjalne otworzyc muzeum swoich nieudaczności typu:słoneczny zegar,szklana pułapka, alejka eks kwiatowa vel skrzynkowa, Fryga,fontanna-labirynt,wczesniejsze-"płonące ptaki", czy klucz jaskólek (upchniete w Koszalinie).. Przy każdym eksponacie winno znależć się nazwisko decydenta i KWOTA na jaką nas oszwabił! Każda prezydencja winna zarządzić 5-minutową chwilę refleksji przed wejściem urzędnika do gmachu UM.
normalnie promocja
2017-03-03 08:47:51
już myślałem, że cena remontu dojdzie do miliona, a tu proszę tylko 390 tys. Miasto nie powinno przejmować się takimi groszami, w końcu chodzi o wiekopomne dzieło, znane i lubiane przez mieszkańców i podziwiane przez turystów.
BRAWO SZCZECIN
2017-03-03 08:10:53
Moje gratulacje , była już Fryga , teraz ten dziwoląg - MIASTO stanęło przed dylematem -jaki tu dylemat ? Brakuje miejsc w żłobkach i pieniędzy na inne cele , wyżyna się drzewa , a "biedne" MIASTO ma dylemat .TAAAAAAAAAAAAK dylemat bo wujcia królika szwagra brata siostry firma budowlana może nie zarobić na reanimacji gniota . Drogie MIASTO dam CI radę , zburzyć gniota i zasadzić śliczną zieleń bo niebawem MOJE MIASTO SZCZECIN będzie łyse jak pupa niemowlaka.
paczpan
2017-03-03 08:00:06
Ta niby "fontanna" to jakiś umysłowy gniot "tfurczy" remont za 330 tysięcy chore i nienormalne powinno się albo postawić w tym miejscu fontannę pasującą do otoczenia albo spychaczem wyrównać teren i posadzić drzewo.
woda
2017-03-03 07:29:57
Ta fontanna powinna działać od początku. Należy sprawdzić, kto odpowiada za obecny stan i obciążyć go nowymi kosztami.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA