Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała w październiku 2016 roku. Nie jest to zwykła mapa lecz narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może informować policję o wykroczeniach i przestępstwach, jakie zaobserwowano w danym miejscu. W Szczecinie najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
KMZB to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Czemu służy mapa? Najogólniej mówiąc zapewnia ona mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki temu narzędziu mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. Są to różnego rodzaju zagrożenia sprawiające uciążliwość w ich miejscu zamieszkania. Najczęściej: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, uciążliwe sąsiedztwo, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających, wandalizm czy zła organizacja ruchu drogowego.
Mapa jest cały czas aktualizowana. Policjanci weryfikują zgłoszenia i pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu, występują do zarządcy drogi o jej zmianę.
Policjanci zwracają uwagę, że mapa nie jest narzędziem do alarmowania w sytuacjach nagłych. Jest platformą służącą wymianie informacji. W przypadku spraw pilnych, takich jak np. zagrożenie życia lub zdrowia, należy zawsze dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997.
Mapa jest pomocna, o czym świadczy chociażby ostatnie naniesienie na nią rejonu placu Rodła i ul. Roosevelta w Szczecinie. Stało się tak po naszych artykułach opisujących upodobanie sobie tego miejsca przez osoby pijące alkohol w miejscach niedozwolonych. Z mapy wynika również, że w rejonie placu Rodła dochodzi także do innych wykroczeń, takich jak nieprawidłowe parkowanie oraz przekraczanie prędkości, które często skutkuje stłuczkami, bo kierowcy przyspieszają na pomarańczowym świetle, żeby zdążyć przejechać przez rondo.
Z mapy wynika, że najwięcej zgłoszeń dotyczy zachodniego Szczecina, a konkretnie rejonu ulicy Ku Słońcu i dalej w stronę Mierzyna. Sygnały dotyczą przeważnie nieprawidłowego parkowania oraz picia alkoholu w miejscach niedozwolonych. Kolejnym miejscem jest Śródmieście. Tu zgłaszane jest najczęściej picie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie, żebractwo i akty wandalizmu. Stosunkowo niewiele zgłoszeń pochodzi z północy Szczecina i Niebuszewa.
Najwięcej zgłoszeń w Szczecinie dotyczy właśnie nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Patologiczne zachowania mające związek z piciem alkoholu dotyczą przeważnie centralnych punktów miasta takich jak np. Brama Portowa, plac Rodła, ulica Bogusława X. Rejonem z bardzo intensywnymi miejscami zagrożeń jest ulica Monte Cassino na odcinku od placu Odrodzenia do placu Ludwika Zamenhofa – zgłoszenia pochodzące stamtąd również dotyczą spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Warto pamiętać, że mapa to także zgłoszenia dotyczące potrzeby pomocy osobom bezdomnym. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy na zewnątrz mamy temperatury minusowe. Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI