Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Koszalińska strażnica w budowie

Data publikacji: 06 maja 2019 r. 19:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Koszalińska strażnica w budowie
 

W zeszłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały w 2027 zdarzeniach w Koszalinie i powiecie koszalińskim. Zagrożeń było 150 więcej niż w 2017 r. Trwająca budowa nowej strażnicy zapewni ratownikom szybszy dojazd na miejsce pożarów i zdarzeń drogowych. Koszt jej powstania to 15 mln zł.

W poniedziałkowe (6 maja) popołudnie na placu u zbiegu ulicy Juliana Fałata z aleją Monte Cassino przebiegła uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie. Inwestycja ma być zakończona do 2021 roku.

Nabrygadier Jacek Staśkiewicz, komendant wojewódzki PSP, mówił, że lokalizacja strażnicy na 1,5-hektarowej działce miejskiej jest optymalna. Tu warto dodać, że obecnie jednostka nr 1 mieści się w zabytkowej budowli przy ulicy Kazimierza Wielkiego w śródmieściu Koszalina, skąd trudno szybko wyjechać na akcje. Szef strażaków niedawno w stolicy odebrał zaszczytną nominację generalską.

To wyraz uznania dla wszystkich strażaków z naszego województwa – stwierdził.

Akt erekcyjny został podpisany przez oficjeli wojewódzkich i miejskich, a poświęcony przez biskupa Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

To jest służba niepowtarzalna, bo chodzi o dobro ludzi – mówił duchowny.

Słów uznania dla zawodowych i ochotniczych ratowników ze straży pożarnej nie szczędził również Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, bo ich działania są skuteczne w kraju i za granicą. Powstająca inwestycja – jego zdaniem – stanowi efekt współpracy władz centralnej i samorządowej w celu podniesienia bezpieczeństwa Koszalina i okolic.

To nie działania wyborcze i na pokaz, ale poczucie odpowiedzialności za państwo i służby mundurowe, które nie mają barw partyjnych i służą Polakom – podkreślał minister Joachim Brudziński.

Powstający obiekt będzie mieć dwie części. Główny budynek, wielkości ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych, pomieści halę garażową na tuzin pojazdów, warsztat, myjnię, magazyny i pracownię dla sekcji płetwonurków. Druga to pomieszczenia administracyjne plus kuchnia, serwerownia i siłownia. Obok znajdować się będą plac do ćwiczeń strażackich, boiska i bieżnia.

Wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby dokonali: wiceprezydent Koszalina Andrzej Kierzek oraz Piotr Flens, którego miejscowe Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych jest wykonawcą prac do końca czerwca 2019 r. ©℗

Tekst i fot. (m)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA