sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Korpus NATO świętuje 20-lecie. Obchody w weekend

Korpus NATO świętuje 20-lecie. Obchody w weekend

Korpus NATO świętuje 20-lecie. Obchody w weekend
Data publikacji: 2019-09-17 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 10:09
Wywietleń: 1371 415499

Defilada, pokaz wojskowego sprzętu (m.in. czołgi i okręty), przelot samolotów, koncerty, wesołe miasteczko - tak zapowiadają się uroczyste obchody 20. rocznicy utworzenia Wielonarodowego Korpusu Północno - Wschodniego, które odbędą się w tę sobotę i niedzielę na Wałach Chrobrego. Do uczestnictwa w wydarzeniu, na wtorkowej konferencji prasowej, zachęcał prezydent Piotr Krzystek.

- Przed nami wielkie święto, przypominam że korpus NATO to jedyna tej rangi instytucja międzynarodowa, która mieści się w naszym mieście - mówił włodarz Szczecina. - Jesteśmy dumni z obecności żołnierzy i cieszymy się, że tutaj zapadają najważniejsze, w polskiej części, decyzje dotyczące NATO. Korpus podjął bardzo dobrą decyzję, aby wyjść do mieszkańców Szczecina i pokazać się z najlepszej strony. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym wielkim święcie.

Przypomnijmy, że tuż po wejściu naszego kraju do NATO, utworzono 18 września 1999 r. w Szczecinie Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Na początku składała się tylko z żołnierzy z Polski, Danii i Niemiec. Dziś Korpus współtworzy aż dwadzieścia pięć państw w tym USA i Kanada. Obecnie na jego czele stoi Polak, gen. broni Sławomir Wojciechowski, który zapowiada, że na Wałach Chrobrego przez cały weekend będzie można zwiedzać i oglądać militaria z kilku krajów.

- Będziemy mogli podziwiać polskie i niemieckie Leopardy oraz szereg transporterów z Rosomakiem na czele, a także Kraba, Langustę i i kilka wozów bojowych naszych sojuszników - wylicza generał. - Ponadto zobaczymy przelot samolotów SU-22 i F-16 i sześciu śmigłowców. Przy Wałach Chrobrego zacumują okręty, m.in. trałowce, niszczyciele w tym fregata HDMS Thetis. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci.

W sobotę w godz. 12-21.30 odbędą się pokazy sprzętu wojskowego z Polski i zagranicy (pojazdy wojskowe, okręty). W godz. 12-22 zaplanowano festiwal smaków food trucków. Wesołe miasteczko czynne będzie w godz. 12-22. Część oficjalna obchodów rozpocznie się o 13.30 i potrwa do godz 16. W tym czasie odbędą się m.in.: przemarsz pododdziałów, przemówienia dowódcy korpusu, prezydenta Szczecina oraz przedstawicieli Danii, Niemiec i Polski, ceremonia wręczenia odznaczeń, defilada i przelot samolotów i śmigłowców. Dwa koncerty orkiestr wojskowych z Polski i Niemiec odbędą się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o godz. 17 i 21.30. Na godz. 20 zaplanowano pokazy „Teatru Ognia”.

Nie zabraknie ciekawych atrakcji również w niedzielę. Pokazy sprzętu wojskowego odbędą się w godz. 10-17. Festiwal smaków food trucków rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 18. Wesołe miasteczko funkcjonować będzie w godz. 10-18. Dla fanów sztuk walki gratką będą trzygodzinne zawody karate, które rozpoczną się o godz. 11.

(KK)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Do uczestnictwa w obchodach 20. rocznicy utworzenia Wielonarodowego Korpusu Północno - Wschodniego, na konferencji prasowej, zachęcali - (od lewej) prezydent Piotr Krzystek i gen. broni Sławomir Wojciechowski.

Korpus NATO świętuje 20-lecie. Obchody w weekend Korpus NATO świętuje 20-lecie. Obchody w weekend

Komentarze

Jazon
A Piotruś pan prezydent, to ile czasu w wojsku służył? Wieść gminna niesie, że wcale...
2019-09-17 17:41:21
@NA CO
NATO, to nie instytucja charytatywna.
2019-09-17 17:22:16
kilim
nie ma to jak prezio, lans cała gębą!
2019-09-17 15:37:33
NA CO
Liczyłem, że kiedy NATO zamieszka na Łukasińskiego to przynajmniej w ramach malowania trawy miasto wyremontuje ul.Starego Wiarusa przylegajaca do płotu NATO. Ulica zbudowaną przed 40 laty z płyt jombo. Niestety płyty betonowe wygrały, ulica wygląda jak poligon. Zryty beton jak po bombardowaniach i wystające z drogi stalowe pręty zbrojeniowe. Może to taki miejski kamuflaż. Na razie z ulicy wyniósł się sojuszniczy Konsulat Brytyjski. Niestety mieszkańcy mieszkają na tym miejskim poligonie i od czasu do czasu wycinają fleksami wystające pręty zbrojeniowe. VIVAT NATO
2019-09-17 14:58:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie