Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Korpus NATO świętuje 20-lecie. Obchody w weekend

Data publikacji: 2019-09-17 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-21 10:09
Korpus NATO świętuje 20-lecie. Obchody w weekend
 

Defilada, pokaz wojskowego sprzętu (m.in. czołgi i okręty), przelot samolotów, koncerty, wesołe miasteczko - tak zapowiadają się uroczyste obchody 20. rocznicy utworzenia Wielonarodowego Korpusu Północno - Wschodniego, które odbędą się w tę sobotę i niedzielę na Wałach Chrobrego. Do uczestnictwa w wydarzeniu, na wtorkowej konferencji prasowej, zachęcał prezydent Piotr Krzystek.

- Przed nami wielkie święto, przypominam że korpus NATO to jedyna tej rangi instytucja międzynarodowa, która mieści się w naszym mieście - mówił włodarz Szczecina. - Jesteśmy dumni z obecności żołnierzy i cieszymy się, że tutaj zapadają najważniejsze, w polskiej części, decyzje dotyczące NATO. Korpus podjął bardzo dobrą decyzję, aby wyjść do mieszkańców Szczecina i pokazać się z najlepszej strony. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym wielkim święcie.

Przypomnijmy, że tuż po wejściu naszego kraju do NATO, utworzono 18 września 1999 r. w Szczecinie Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Na początku składała się tylko z żołnierzy z Polski, Danii i Niemiec. Dziś Korpus współtworzy aż dwadzieścia pięć państw w tym USA i Kanada. Obecnie na jego czele stoi Polak, gen. broni Sławomir Wojciechowski, który zapowiada, że na Wałach Chrobrego przez cały weekend będzie można zwiedzać i oglądać militaria z kilku krajów.

- Będziemy mogli podziwiać polskie i niemieckie Leopardy oraz szereg transporterów z Rosomakiem na czele, a także Kraba, Langustę i i kilka wozów bojowych naszych sojuszników - wylicza generał. - Ponadto zobaczymy przelot samolotów SU-22 i F-16 i sześciu śmigłowców. Przy Wałach Chrobrego zacumują okręty, m.in. trałowce, niszczyciele w tym fregata HDMS Thetis. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci.

W sobotę w godz. 12-21.30 odbędą się pokazy sprzętu wojskowego z Polski i zagranicy (pojazdy wojskowe, okręty). W godz. 12-22 zaplanowano festiwal smaków food trucków. Wesołe miasteczko czynne będzie w godz. 12-22. Część oficjalna obchodów rozpocznie się o 13.30 i potrwa do godz 16. W tym czasie odbędą się m.in.: przemarsz pododdziałów, przemówienia dowódcy korpusu, prezydenta Szczecina oraz przedstawicieli Danii, Niemiec i Polski, ceremonia wręczenia odznaczeń, defilada i przelot samolotów i śmigłowców. Dwa koncerty orkiestr wojskowych z Polski i Niemiec odbędą się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o godz. 17 i 21.30. Na godz. 20 zaplanowano pokazy „Teatru Ognia”.

Nie zabraknie ciekawych atrakcji również w niedzielę. Pokazy sprzętu wojskowego odbędą się w godz. 10-17. Festiwal smaków food trucków rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 18. Wesołe miasteczko funkcjonować będzie w godz. 10-18. Dla fanów sztuk walki gratką będą trzygodzinne zawody karate, które rozpoczną się o godz. 11.

(KK)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Do uczestnictwa w obchodach 20. rocznicy utworzenia Wielonarodowego Korpusu Północno - Wschodniego, na konferencji prasowej, zachęcali - (od lewej) prezydent Piotr Krzystek i gen. broni Sławomir Wojciechowski.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jazon
2019-09-17 17:41:21
A Piotruś pan prezydent, to ile czasu w wojsku służył? Wieść gminna niesie, że wcale...
@NA CO
2019-09-17 17:22:16
NATO, to nie instytucja charytatywna.
kilim
2019-09-17 15:37:33
nie ma to jak prezio, lans cała gębą!
NA CO
2019-09-17 14:58:59
Liczyłem, że kiedy NATO zamieszka na Łukasińskiego to przynajmniej w ramach malowania trawy miasto wyremontuje ul.Starego Wiarusa przylegajaca do płotu NATO. Ulica zbudowaną przed 40 laty z płyt jombo. Niestety płyty betonowe wygrały, ulica wygląda jak poligon. Zryty beton jak po bombardowaniach i wystające z drogi stalowe pręty zbrojeniowe. Może to taki miejski kamuflaż. Na razie z ulicy wyniósł się sojuszniczy Konsulat Brytyjski. Niestety mieszkańcy mieszkają na tym miejskim poligonie i od czasu do czasu wycinają fleksami wystające pręty zbrojeniowe. VIVAT NATO

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ