sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie

„Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie [GALERIA]

„Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie
Data publikacji: 2019-03-12 17:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 827 379992

Przypadające we wtorek (12 marca) 20-lecie członkostwa Polski w Pakcie Północnoatlantyckim jest ogromnym osiągnięciem. Wymierne korzyści z tej przynależności odnosi również 12. Brygada Zmechanizowana im. generała broni Józefa Hallera w Szczecinie. 

Dwudziesta rocznica tego historycznego wydarzenia jest doskonałą okazją do podsumowania zmian, jakie zaszły w wojsku polskim. Bardzo dobrze to widać na przykładzie 12. BZ. Liczne ćwiczenia wojskowe i szkolenia poligonowe z sojusznikami stały się codziennością dla żołnierzy „Błękitnej” Brygady. Terminologia wojskowa w języku angielskim oraz procedury armii natowskich nie są dla nich niczym nowym, co potwierdza dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej pułkownik dypl. Sławomir Dudczak.

- Wiele procedur trzeba było dostosować do standardów natowskich, ale dzięki temu cenne doświadczenie we współpracy z sojusznikami przyczynia się do kształtowania nowoczesnej generacji żołnierzy „Błękitnej” Brygady - pełnych inicjatywy, kreatywności oraz otwartości na współdziałanie w środowisku międzynarodowym - podkreśla.

Żołnierze 12. Brygady od wielu lat biorą udział w ćwiczeniach takich jak: Anakonda, Allied Spirit, Combined Resolve, Saber Strike, Dynamic Front czy Common Challenge. Wspólnie z armiami natowskimi wykonują wieloaspektowe zadania przede wszystkim na poligonach Polski, ale również bardzo często w Niemczech i na Litwie.

- Tak systematyczna kooperacja z żołnierzami innych armii natowskich przynosi potężny efekt w postaci bardzo dobrej znajomości wśród żołnierzy języka angielskiego oraz zachodnich procedur. Dzięki temu bezcennemu doświadczeniu żaden z podległych mi żołnierzy nie odczuwa jakichkolwiek barier podczas wspólnego wykonywania zadań w środowisku międzynarodowym - zaznacza dowódca 2. kompanii piechoty zmotoryzowanej kapitan Kamil Kostyła.

Ćwiczenia sojusznicze i szkolenia poligonowe wymagają dużego zaangażowania żołnierzy, odpowiedniego szkolenia, ale też nowoczesnego i bardzo specjalistycznego sprzętu. Z tego powodu nasycenie innowacyjnym uzbrojeniem jest w „Błękitnej” bardzo wysokie. Są to m.in. liczne kołowe transportery opancerzone Rosomak w wielu wersjach, kompanijny moduł ogniowy Rak, wszechobecna noktowizja, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, trenażery szkoleniowe, skomplikowany sprzęt łącznościowy i logistyczny (np. kontenery dowódczo–sztabowe czy kontenerowa pralnia polowa KPP-600).

12. Brygada wielokrotnie gości w swych koszarach nie tylko najwyższych przedstawicieli władz wojskowych i państwowych Polski, ale również delegacje Unii Europejskiej, Paktu Północnoatlantyckiego czy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dzięki członkostwu w Pakcie Północnoatlantyckim  12. BZ stała się jednostką z szeroko stosowanym nowoczesnym systemem dowodzenia i zarządzania „Mission Command”, bardzo mobilną, wyposażoną w innowacyjne uzbrojenie i mającą żołnierzy zdolnych do szybkiego, efektywnego i zdecydowanego działania, zawsze gotowych do zapewnienia bezpieczeństwa Polski.

(g)
 
Fot. por. Błażej Łukaszewski

„Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie