poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie

„Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie [GALERIA]

„Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie
Data publikacji: 2019-03-12 17:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 1001 379992

Przypadające we wtorek (12 marca) 20-lecie członkostwa Polski w Pakcie Północnoatlantyckim jest ogromnym osiągnięciem. Wymierne korzyści z tej przynależności odnosi również 12. Brygada Zmechanizowana im. generała broni Józefa Hallera w Szczecinie. 

Dwudziesta rocznica tego historycznego wydarzenia jest doskonałą okazją do podsumowania zmian, jakie zaszły w wojsku polskim. Bardzo dobrze to widać na przykładzie 12. BZ. Liczne ćwiczenia wojskowe i szkolenia poligonowe z sojusznikami stały się codziennością dla żołnierzy „Błękitnej” Brygady. Terminologia wojskowa w języku angielskim oraz procedury armii natowskich nie są dla nich niczym nowym, co potwierdza dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej pułkownik dypl. Sławomir Dudczak.

- Wiele procedur trzeba było dostosować do standardów natowskich, ale dzięki temu cenne doświadczenie we współpracy z sojusznikami przyczynia się do kształtowania nowoczesnej generacji żołnierzy „Błękitnej” Brygady - pełnych inicjatywy, kreatywności oraz otwartości na współdziałanie w środowisku międzynarodowym - podkreśla.

Żołnierze 12. Brygady od wielu lat biorą udział w ćwiczeniach takich jak: Anakonda, Allied Spirit, Combined Resolve, Saber Strike, Dynamic Front czy Common Challenge. Wspólnie z armiami natowskimi wykonują wieloaspektowe zadania przede wszystkim na poligonach Polski, ale również bardzo często w Niemczech i na Litwie.

- Tak systematyczna kooperacja z żołnierzami innych armii natowskich przynosi potężny efekt w postaci bardzo dobrej znajomości wśród żołnierzy języka angielskiego oraz zachodnich procedur. Dzięki temu bezcennemu doświadczeniu żaden z podległych mi żołnierzy nie odczuwa jakichkolwiek barier podczas wspólnego wykonywania zadań w środowisku międzynarodowym - zaznacza dowódca 2. kompanii piechoty zmotoryzowanej kapitan Kamil Kostyła.

Ćwiczenia sojusznicze i szkolenia poligonowe wymagają dużego zaangażowania żołnierzy, odpowiedniego szkolenia, ale też nowoczesnego i bardzo specjalistycznego sprzętu. Z tego powodu nasycenie innowacyjnym uzbrojeniem jest w „Błękitnej” bardzo wysokie. Są to m.in. liczne kołowe transportery opancerzone Rosomak w wielu wersjach, kompanijny moduł ogniowy Rak, wszechobecna noktowizja, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, trenażery szkoleniowe, skomplikowany sprzęt łącznościowy i logistyczny (np. kontenery dowódczo–sztabowe czy kontenerowa pralnia polowa KPP-600).

12. Brygada wielokrotnie gości w swych koszarach nie tylko najwyższych przedstawicieli władz wojskowych i państwowych Polski, ale również delegacje Unii Europejskiej, Paktu Północnoatlantyckiego czy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dzięki członkostwu w Pakcie Północnoatlantyckim  12. BZ stała się jednostką z szeroko stosowanym nowoczesnym systemem dowodzenia i zarządzania „Mission Command”, bardzo mobilną, wyposażoną w innowacyjne uzbrojenie i mającą żołnierzy zdolnych do szybkiego, efektywnego i zdecydowanego działania, zawsze gotowych do zapewnienia bezpieczeństwa Polski.

(g)
 
Fot. por. Błażej Łukaszewski

„Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie „Błękitna” Brygada w NATO. Rocznicowe podsumowanie

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie