poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Koronawirus w Zachodniopomorskiem? Uwaga na objawy!

Koronawirus w Zachodniopomorskiem? Uwaga na objawy!

Koronawirus w Zachodniopomorskiem? Uwaga na objawy!
Data publikacji: 2020-02-27 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-03 08:40
Wywietleń: 15369 445014

Pacjenci z podejrzeniem koronawirusa trafiają do zachodniopomorskich szpitali. Liczba obserwowanych i izolowanych osób z objawami zbliżonymi do objawów grypy stale się zmienia. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w czwartek (27 lutego) podała, że na terenie naszego województwa hospitalizowanych jest pięć osób w związku z podejrzeniem wystąpienia koronawirusa.

Pacjenci pod lupą

W Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie przebywało w czwartek trzech pacjentów obserwowanych pod kątem zakażenia koronawirusem. Jak nas poinformowała Eliza Kowalczyk, szpital oczekiwał jeszcze na wyniki pobranego do badań materiału. Dodała, że we wtorek do szpitala zgłosiło się dziewięć osób, z czego siedem zostało odesłanych do domu. Na początku lutego w Szczecinie było jedno podejrzenie wirusa, lecz badania nie potwierdziły jego występowania.

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie podejrzenie koronowirusa dotyczyło w czwartek jednej pacjentki. Dyrekcja szpitala też czekała na wynik badań, który miała otrzymać najpóźniej w piątek (28 lutego). Wcześniej u dwojga podejrzewanych pacjentów izolowanych na oddziale obserwacyjno-zakaźnym zdiagnozowano grypę typu A. Był to mężczyzna, który wrócił z Włoch oraz kobieta, która przebywała w Izraelu.

Objawy i konsultacje

Lekarze informują, że osoby z takimi objawami jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, które w ostatnim czasie podróżowały do miejsc zagrożonych pandemią, mogą skorzystać z konsultacji specjalistycznych w szpitalnym oddziale obserwacyjno-zakaźnym. NFZ uruchomił też infolinię na temat koronawirusa - 0 800 190 590.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zbiera i przekazuje do ministerstw informacje dotyczące podejrzeń zachorowań. WSSE monitoruje wszystkie zgłoszenia. W szpitalach i na lotnisku stosowane są odpowiednie procedury dotyczące reagowania w sytuacji pojawienia się pacjenta z objawami zarażenia wirusem. Służby wojewody zorganizowały spotkania z dyrektorami szpitali, służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za działania w przypadku zagrożenia epidemicznego. Na stronie internetowej: http://wsse.szczecin.pl/  zamieszczane są komunikaty, jak postępować w razie podejrzeń zarażenia się SARS-CoV-2.

Instrukcje postępowania

Szkoły i przedszkola też otrzymały w czwartek instrukcje postępowania. W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie z kuratorami oświaty wszystkich województw. Minister Dariusz Piontkowski zalecił, by dyrektorzy zaapelowali, aby rodzice nie posyłali do placówek dzieci przeziębionych i chorych oraz by nie przychodzili do pracy chorzy nauczyciele i pracownicy. Zaapelował o rezygnację z wycieczek do krajów, w których wykryto koronawirusa.

MEN zaleca, aby nauczyciele przekazali uczniom informacje o przestrzeganiu zasad higieny, a także instrukcje  częstego i prawidłowego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła. Zaznacza, aby dyrektorzy poinformowali rodziców dzieci, które wróciły z terenów występowania koronawirusa i mają objawy grypopodobne, aby powiadomili stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosili się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. ©℗

(el), (lw)

Fot. Wikipedia

Czy obawiasz się koronawirusa?

Komentarze

Robert Piętak
Co wy pierd olicie jest już byliście ja ukurat tak i jakoś nie było. Chodzą ubrani bo gdy jest podejzenie taka jest procedua. Powinni zabrać się za rodziców i karać przykładnie tych co wysłali wpierw swoje pociechy w zagrożone rejony a później z objawami grypopodobnymi do szkół i bez konsekwencji. Ludzie opamiętajcie się pieprzycie o rządzie a sami nic nie robicie
2020-03-03 08:29:59
KoronaPO
Popierdujta sobie kolejne 2 tygodnie... i tak do wyborów, ale można zrezygnować z powodu braku odpowiedniego kandydata.
2020-02-29 18:39:21
KoronaPO
Opozycja od 2 tygodni popierduje tj. poucza rząd...a ja myślałem, oni czas tylko popierdują sami sobie aby nie zatonąć.
2020-02-29 18:29:36
weger
Opozycja od ponad dwóch tygodni wzywa rząd PiS do działania w sprawie koronawirusa, a rząd dalej nic nie robi.
2020-02-29 10:04:33
corona
Ja Wam coś powiem, niech jak najdłużej gadaja, że go nie ma, zwlaszcza w Szczecinie, bo przynajmniej paniki nie ma. Jak tylko ogłosza, ze jest zobaczycie co się będzie działo. Już w sklelach na pólkach z konserwami zaczyna sie przerzedzac. A kto ma zachorowac, ten zachoruje, kto ma odejśc, ten odejdzie, bo takie jest czyjes przeznaczenie. Każdy ma swoje. Ale czosnek i wodkę kupię, to najlepsze leki są;)))
2020-02-28 20:08:31
Gość
Dzisiaj w szkole w Szczecinie Pani wychowawczyni poinformowała dzieci że jest koronawirus w Szczecinie. I jak ja jako matka mam się do tego ustosunkowawć.
2020-02-28 15:22:30
Asa
Wojsku zebrał się już sztab niedługo to opublikują
2020-02-28 13:55:35
za mało kasy.
Koronawirus to ostrzeżenie od boga. Watykańscy właściciele boga go wymodlili, bo za mało kasy i za mało gruntów przekazujecie właścicielom boga.
2020-02-28 13:43:07
ChaveZ
Już jest w Szczecinie - od wczoraj jest potwierdzony na Arkońskiej! Trzymają to nadal w TAJEMNICY... Po szpitalu biegali w pełnych skafandrach "kosmici"... Teraz udają, że nic nikt nie wie...
2020-02-28 11:46:41
..............
Nie ma sie czego bac kraj jest zwierzony od 2016 opiece Maryi oraz króla wszechswiata, zadne koronawirusy, wojny ,epidemie nam nie straszne, a lekarze jak mowila posłanka w sejmie NIECH JADĄ ,a was bedą leczyc znahorzy, antyszczepy,szamani,uzdrowiciele duchowi, foliarstwo i szuria, buhahahaha ,brawo wy
2020-02-28 08:16:42
Koronowirus
Co ma byc to to bedzie a kto ma umrzec ten umrze
2020-02-28 07:51:29
...
Arkonska przecież od dawna już o tym plota paniki nie robią i jak będą chcieli to i tak będą klamac..
2020-02-28 06:53:46
Whistleblower
Mamy w Szczecinie 2 przypadki już potwierdzone. Nie powiem w którym szpitalu na wszelki wypadek, żeby paniki nie robić. Może ogłoszą to jutro oficjalnie :(
2020-02-27 19:57:28
Bello
Nie można wpadać w panikę ale trzeba zachować ostrożność. Nie uciekniemy przed wirusem. Być może już jest w Polsce ale o tym dowiemy się za kilka dni.
2020-02-27 18:14:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie