środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy

Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy

Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy
Data publikacji: 2020-03-18 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-19 11:33
Wywietleń: 2382 447971

W Szczecinie, jak w wielu innych miastach w Polsce, opustoszały ulice, place. Dużo mniej osób niż zwykle można też spotkać - niezależnie od pory dnia - w miejskich autobusach i tramwajach. Nie ma zatorów drogowych, a przez centrum przejeżdża się płynnie, nawet w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Przypomnijmy, że od poniedziałku wprowadzone zostały ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Miało to bezpośredni związek związek z zamknięciem szkół i zmniejszoną liczbą pasażerów. Wiele osób opiekuje się dziećmi lub korzysta z pracy zdalnej, co znacząco wypłynęło także na liczbę osób decydujących się na podróże autobusami i tramwajami.

- Sytuacja jest przez ZDiTM analizowana na bieżąco i nie są wykluczone kolejne zmiany - informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Szczecinie

Warto pamiętać o już wprowadzonych środkach ostrożności dla bezpieczeństwa tak kierujących, jak i podróżujących miejskim transporcie zbiorowym. Tą najbardziej widoczną zmianą aż do odwołania jest choćby wprowadzenie stref buforowych, co polega na wyłączeniu z użytku przednich części z siedzeniami dla pasażerów i drzwi najbliżej kabin kierowców i motorniczych. To dotyczy głównie miejskich autobusów, gdzie kierujący nie jest całkowicie odizolowany. Zostały one odgraniczone taśmami ze stosownymi komunikatami.

Prewencja w obliczu ryzyka infekcji polega też na wstrzymaniu sprzedaży biletów przez motorniczych i kierowców w pojazdach. ZDiTM zaleca ich zakup przy użyciu dostępnych aplikacji mobilnych bądź w automatach, a wstrzymanie się z wizytami i ich zakupem w stałych kasach czy punktach dyspozytorsko-kasowych na terenie miasta.

Autobus w Szczecinie

 

Według zapewnień Hanny Pieczyńskiej, rzeczniczki prasowej ZDiTM, częściej niż do tej pory odbywa się czyszczenie poręczy i uchwytów, czyli najczęstszych stref kontaktu podróżujących z taborem. A składy mają być regularnie wentylowane, w tym wietrzone na pętlach podczas postojów przed kolejnym kursem.

Nie należy też dotykać tzw. ciepłych guzików, czyli przycisków drzwi tych wewnątrz i na zewnątrz – ich otwieranie dla wsiadających lub wysiadających to bezwzględny obowiązek kierowców i motorniczych. Podobnie zresztą jak obowiązek zatrzymania się na wszystkich przystankach na danej trasie autobusu lub tramwaju, również na przystankach na żądanie, zarówno na liniach dziennych zwykłych i pośpiesznych, jak i nocnych.

Ubyło pasażerów w autobusach i tramwajach

Z naszych kilkudniowych - jak dotąd obserwacji zachowań za sprawą pandemii koronawirusa - wynika, że w składach tramwajów i w autobusach liczba pasażerów na danej linii zwykle nie przekracza 10 osób, a oczekujących na przystankach też na trasach można doliczyć się często na palach jednej ręki. Każdy stara się zachować odległość od współpasażera. Nie brak składów, które jadą zupełnie puste.

tramwaj w Szczecinie

Zmniejszony ruch zauważalny jest także na głównych skrzyżowaniach w naszym mieście. Konkretne przykłady tylko z minionego wtorku podaje Hanna Pieczyńska: - Przez skrzyżowanie Brama Portowa między godziną 14.30 i 15:30 przejechało 3848 samochodów. To o 872 mniej niż przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Podobna sytuacja zanotowana została na skrzyżowaniu ulic Santockiej i 26 kwietnia. Tam pojawiło się niespełna 2300 pojazdów. W tym przypadku ubytek jest na poziomie ponad 700 aut na godzinę. Te liczby pokazują, że apel o pozostanie w domu został przez wielu mieszkańców naszego miasta wysłuchany.

Najnowsze informacje o działaniach podejmowanych przez służby miasta w związku z sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa są dostępne w specjalnym serwisie internetowym. ©℗

(MIR)

Fot.: Mirosław WINCONEK

Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy Koronawirus w Szczecinie. Puste ulice, tramwaje i autobusy

Komentarze

Olaboga
Jak za czasów minionych ludzie pracują w Zakładach produkcyjnych i nie szwendają się po ulicach jak za po-awuesowskiej demokracji, niestety tych zakładów nie ma więc chyba druga wersja chowają się przed neo-ub?, też nie? to jednak wirus.
2020-03-19 11:24:07
Janosik
Z ulicami to bym się nie rozpędzał, bo wszędzie widać ludzi. Jest spokojnie, ale niestety widać dużo osób, w tym starszych. Zakupy same się nie zrobią, co? U mnie na klatce wisi ogłoszenie dla osób starszych - ktoś ogłosił się z chęcią zrobienia za nich zakupów przy zachowaniu środków ostrożności. Trzeba więcej takich osób. Tymczasem to co mamy to banda idiotów, która płaciła grube pieniądze za wynajem transportu zza granicy, byle zdążyć przed zarządzoną kwarantanną.
2020-03-19 08:18:09
Ujadam amamamam !!!!
Hau hau hau od rana: jeden na drugiego przez siebie nawzajem!
2020-03-19 02:35:53
@kierowca autobusu
I powinieneś mieć też płacone mniej bo pracodawcy zostanie przecież mniej zapłacone za przewozy skoro mniej km.
2020-03-18 15:34:07
kobold
Bzdura, tylko prowadzący pojzdy pracujący na umowe zlecenie mają płacone za tyle ile wypracowali godzin. Umowa o prace, jeśli zakład ma przestój gwarantuje wynagrodzenie na czas przestoju.
2020-03-18 15:26:56
@Aa
Jedno ale. Koszty eksploatacji można by zmniejszyć puszczając mniej taboru na trasę , ale o motorniczych / kierowców trza by zadbac płacąc im coś w rodzaju "postojowego". Oni mają płacone od wyjezdzonych godzin a nie ryczałtem.
2020-03-18 14:29:45
kierowca autobusu
według własnych obserwacji uważam że powinny być cały czas tylko rozkłady świąteczne nawet w dni powszednie
2020-03-18 14:28:37
QQ
Trzeba było o 7 rano sprawdzić i o 15-16.
2020-03-18 14:17:59
Aa
I tak za dużo tramwaj jeździ większość na pusto i gdzie tu oszczędność miasta zmniejszyć ilość składów i mniejsze koszta za prąd i dla pracowników a oni z dziećmi mogli by posiedzieć bo nie każdy może iść na wolne
2020-03-18 14:01:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie