Niedziela, 04 czerwca 2023 r. 
6 szczecin
REKLAMA

Kontrakty bez konkursu. Marszałek rozdał kasę

Data publikacji: 25 maja 2016 r. 11:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:04
Kontrakty bez konkursu. Marszałek rozdał kasę
 

Prawie 7,4 mln zł da marszałek trzem gminom powiatu goleniowskiego i samemu powiatowi. Pieniądze rozdzielono w ramach tzw. kontraktu samorządowego, z pominięciem procedury konkursowej. Umowy podpisano w środę (25 maja). 

Powiat goleniowski dostanie ponad 3,7 mln zł na rozbudowę, modernizację i doposażenie budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Gmina Maszewo otrzyma 332 tys. zł na dostosowanie placówek oświatowych do potrzeb uczniów niepełnosprawnych oraz na zajęcia dodatkowe z uczniami szkół oraz niepełnosprawnymi przedszkolakami.

Gmina Osina skorzysta z 281 tys. zł na poprawę jakości kształcenia i modernizację szkoły w Osinie. Nowogard dostanie 3,05 mln zł na budowę wodociągu i kanalizacji do tzw. strefy ekonomicznej w Wojcieszynie, która po trzech latach od jej formalnego utworzenia nadal jest zwykłym polem, bez drogi dojazdowej, wodociągu, kanalizacji i energii.

Umowy o dofinansowaniu podpisano dziś w goleniowskim starostwie. Gminy mają trzy lata na realizację zadań, na które otrzymały pieniądze z Unii Europejskiej. Kontrakt samorządowy jest formą rekompensaty dla tych gmin, które nie tworzą Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego i nie mogą korzystać z obfitych środków dla niego przeznaczonych. Również w środę podpisano umowę między zarządem województwa a goleniowskim starostwem na dofinansowanie remontu drogi powiatowej Strzelewo-Nowogard ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Powiat dostanie 2,7 miliona złotych na remont 4,3 km zniszczonej drogi.

Tekst i fot. (cm)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2016-05-27 10:43:35
Niepotrzebni są marszałkowie, sejmiki, wojewodowie, starostwa, powiaty. W normalnych czasach sprawy załatwiało się na miejscy. Nikt z Nowogardu nie jeździł do Goleniowa czy też z Kołobrzegu do Szczecina. Teraz radni miasta (nie tylko Szczecina) najczęściej działają na szkodę mieszkańców. Ograniczenia, zakazy, nakazy, 100metrów od..., wolno, nie wolno jednym słowem czują się właścicielami miasta i właścicielami ludzi. Kasa miejska pusta a oni zaciągają kolejny kredyt i lekką ręką na swoje kaprysy: 120 mln. na filharmonię, potem na bunkier "przełomy" kolejne miliony. 200 tys. to na kolorowe krążki...a co? Stać miasto na marnotrawstwo.
Damy sobie rade i bez Nich...
2016-05-26 00:58:53
A wogole, to PO co nam az tylu... Marszalkow w Polsce ? Utrzymanie Ich kosztuje niesamowite sumy... ktore musza wplacic Podatnicy, ze swoich ciezko zarobionych pieniedzy !!
I.
2016-05-25 19:59:07
-Jarun, chyba dawno nie byłeś na wsi w gminie Goleniów. Tu nie buduje się dróg, bo ani starostwo, ani gmina nie ma pieniędzy na remont dróg. Tu łata się większe dziury- jedzie samochód z asfaltem, leje go i sypie ten grysik, potem pan kaloszem go udeptuje. Tworzy się górka, na której samochody podskakują, a po przejechaniu kilku ciężkich samochodów powstaje większa dziura. Nie jeźdżą autobusy PKS, chyba, że dowożące dzieci do szkół. Jeżeli Unia daje kasę, to na konkretny cel, no i trzeba mieć wkład własny. Poza tym, Unia kasę ma ze składek wszystkich członków, i ją rozdziela. Wszyscy narzekają, że mało dostają. Rozwój regionu to rownież drogi, dobre drogi. Obwodnice, autostrady, drogi szybkiego ruchu. A gospodarkę powinien rozwijać dobry gospodarz w regionie, dbać, by były dobre warunki dla działalności gospodarczej, by powstawały firmy zatrudniające ludzi, a nie tylko usługowe. To nie jest wina Unii, że Szczecin nie ma szczęścia do mądrego, dobrego gospodarza.
Jarun
2016-05-25 14:50:56
A skąd marszałek ma tą kasę? Powiecie, że z Unii...a Unia skąd? Polska też wpłaca dla Unii a Unia według własnego widzimisię "rozdaje". Proszę zwrócić uwagę, że Unia "daje kasę" na coś, co nie rozwija regionu: drogi, wodociągi nie stanowią konkurencji np.dla gospodarki niemieckiej. Drogą można tylko jechać, wyjeżdżać do pracy w Anglii, Norwegi, do Niemiec. W Szczecinie możemy mieć najpiękniejsze drogi w Europie, duża wygoda ale mało korzyści. "Po pierwsze gospodarka durnie"!Po co nam piękna droga do jakieś wsi, która powiedzmy za 30 lat całkowicie się wyludni, z powodu braku miejsc pracy?
gość
2016-05-25 14:12:57
I co z tego, że z powiatu goleniowskiego jest Marszałek, jak miasto, w którym mieszka - Goleniów nie dostało ani złotówki.
Ooo
2016-05-25 13:44:07
to w Maszewie zapłacą za gaz.
piki
2016-05-25 12:35:43
Niech da ze swoich pieniędzy. Sam jest z powiatu goleniowskiego, więc daje jakby samemu sobie, skandal....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA