Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Konstanty Gebert o ludobójstwie

Data publikacji: 23 stycznia 2023 r. 10:58
Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia 2023 r. 09:44
Konstanty Gebert o ludobójstwie
W trakcie rozmowy w Radosławem Ptaszyńskim Konstanty Gebert (w głębi, z prawej) opowiedział między innymi o tym, jak pracował nad swoją książką.  

– Ludobójstwo może się powtórzyć – mówił Konstanty Gebert podczas spotkań dla szczecińskiej publiczności. Uniwersytet Szczeciński wraz z Trafostacją Sztuki zorganizował dwie debaty poświęcone książce dziennikarza pt.: „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”.

Konstanty Gebert był gościem dwóch spotkań autorskich. Pierwsze odbyło się w środę 18 stycznia w Geocentrum Uniwersytetu Szczecińskiego, drugie następnego dnia w Trafostacji Sztuki. Dziennikarz, przez lata związany z „Gazetą Wyborczą”, opowiadał o swojej ostatniej książce, która porusza kwestię definicji terminu ludobójstwo, jego prawnych podstaw i genezy (poczynając od Rafała Lemkina) oraz konkretnych przykładów ludobójstw w historii.

Spotkanie w Geocentrum poświęcone było między innymi kondycji sprawców ludobójstw oraz świadków i ich obojętności wobec zbrodni. W akademickiej debacie z cyklu Colloquia Erasmiana udział wzięli również badacze: dr hab. prof. US Eryk Krasucki oraz dr hab. Piotr Weiser, prof. UKSW. Dyskusje poprowadzili doktoranci Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Kolejne spotkanie z Konstantym Gebertem w Trafostacji poprowadził dr hab. Radosław Ptaszyński, prof. US. Rozmowa odbywała się w bardziej kameralnej atmosferze, autor opowiadał między innymi o swoich doświadczeniach podczas rozmów z oprawcami, ale też poruszył kwestię dehumanizacji ofiar i całego procesu przygotowywania sprawców do aktów ludobójstwa. Autor odnosił się również do historii swojej rodziny, której członkowie zginęli w Treblince. Był to też, jak sam powiedział, główny powód, dla którego nie napisał osobnego rozdziału o Zagładzie Żydów. Najbardziej niepokojącym wnioskiem, jaki wynika z badań i rozważań nad historiami ludobójstw jest ten, że ludobójstwo może się powtórzyć.

Konstanty Gebert jest psychologiem i dziennikarzem. Od początku związany był z „Gazetą Wyborczą” aż do rozstania w roku 2022. Towarzyszył Tadeuszowi Mazowieckiemu podczas jego misji w byłej Jugosławii. Jest autorem kilkunastu książek, a także wykładowcą akademickim. ©℗

Tekst i fot. (aj)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Coś o ludobójstwie
2023-01-24 09:32:55
Polaków czy może śmierć Polaków to zwykła rzecz, biologiczna, taka sama jak śmierć zwierzęcia?
Jaki ojciec
2023-01-23 19:58:05
Jaka matka, taki syn i tyle w temacie, kto chce niech go słucha, autorytet na miarę okrągłego stołu i Magdalenki.
Kostancja
2023-01-23 17:04:50
Premier Mazowiecki to syn warszawskiego rabina, mało Polaków o tym wie. A wspomniany współpracownik Mazowieckiego może także mieć korzenie ze wzgórz Golan. Gazeta Pana Adama M. ma czerwony kwadracik lub prostokąt, ktory jest symbolem rodziny czosnkowo-bankierskiej zwanej czerwoną tarczą Rothschild na Zachodzie.
HM
2023-01-23 16:59:33
Zapamiętałem sardoniczny wyraz twarzy gdy osoba wypowiadała się w filmie Ntl.Geografic na temat katastrofy smoleńskiej.
@Ale dlaczego
2023-01-23 14:50:47
Jak to co? Przecież to oczywiste, ci którzy uważają że antysemityzmem jest sugerowanie lojalności takich jak główny prelegent wobec siebie a nie wobec narodów gdzie zamieszkują w latach 50 dogadali się z Niemcami na temat odszkodowań za Shoah. Sprzedali to za jakieś 100 mld ówczesnych DM a teraz próbują znaleźć "nazistów" zastępczych którzy zapłacą raz jeszcze. W rodzinie głównego prelegenta to przecież kontynuacja tradycji rodzinnych. Swoją drogą tak sypie się narracja 1968, zdjęcia powyżej.
Ale dlaczego
2023-01-23 14:01:49
u nas, a nie w Pasewalku? Dlaczego w języku narodu, który nigdy ludobójstwem się nie splamił, a nie po niemiecku, ukraińsku, czy w języku międzynarodowych hucpiarzy, którzy wymyślili i gorliwie wdrożyli komunizm - najbardziej ludobójczy system na Ziemi?! Co chcecie nam wmówić?!
Wolne media
2023-01-23 13:44:20
Znów w walce o wolność słowa i prawa obywatelskie cenzurują komentarze nie naruszające w żaden sposób regulaminu KS. Brawo wy...
rozstanie
2023-01-23 12:28:24
Cóż takiego wydarzyło się w 2022r., że red. Dawid Warszawski pożegnał się z Gazetą Wyborczą? Jest wzmianka w artykule, ale bez wskazania powodu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA