Sobota 15 maja 2021r. 

Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów [GALERIA]

Data publikacji: 2020-07-12 16:50
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 13:08
Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów
 

W kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie, odbyła się w niedzielę (12 lipca) uroczystość, podczas której oddano hołd polskiemu duchowieństwu zamordowanemu przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej oraz na ziemiach południowo-wschodnich powojennej Polski w latach 1939–1947.

Obecni byli przedstawicie władz samorządowych, IPN, duchowieństwo oraz liczni wierni. To pierwsza tablica pamiątkowa na Pomorzu Zachodnim i jedna z nielicznych w naszym kraju poświęcona polskiemu duchowieństwu.

Mszę św. w intencji pomordowanych księży, zakonników i sióstr zakonnych, odprawił ks. bp. Henryk Wejman. Po liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą męczeństwu polskiego duchowieństwa.

W czasie liturgii nie zabrakło modlitw z udziałem licznie zgromadzonych księży, wiernych oraz okolicznościowych wystąpień. Przy tablicy złożono kwiaty. Oprawę artystyczną przygotowała „Kapela Dębniacy”, która m.in. zaśpiewała pieśń „Pożegnanie z Wołyniem”.

Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć w Szczecinie Oddział w Dębnie, przy współpracy z IPN i Episkopatem w ramach obchodów 11 lipca - Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939-1947. 

(szym)

Fot. Tadeusz Kowalczyk

Na zdjęciach: Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie i wystąpienie Antoniego Dąbrowskiego, przewodniczącego SKWDiP w Szczecinie Oddział w Dębnie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ