poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów

Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów [GALERIA]

Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów
Data publikacji: 2020-07-12 16:50
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 13:08
Wywietleń: 531 464442

W kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie, odbyła się w niedzielę (12 lipca) uroczystość, podczas której oddano hołd polskiemu duchowieństwu zamordowanemu przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej oraz na ziemiach południowo-wschodnich powojennej Polski w latach 1939–1947.

Obecni byli przedstawicie władz samorządowych, IPN, duchowieństwo oraz liczni wierni. To pierwsza tablica pamiątkowa na Pomorzu Zachodnim i jedna z nielicznych w naszym kraju poświęcona polskiemu duchowieństwu.

Mszę św. w intencji pomordowanych księży, zakonników i sióstr zakonnych, odprawił ks. bp. Henryk Wejman. Po liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą męczeństwu polskiego duchowieństwa.

W czasie liturgii nie zabrakło modlitw z udziałem licznie zgromadzonych księży, wiernych oraz okolicznościowych wystąpień. Przy tablicy złożono kwiaty. Oprawę artystyczną przygotowała „Kapela Dębniacy”, która m.in. zaśpiewała pieśń „Pożegnanie z Wołyniem”.

Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć w Szczecinie Oddział w Dębnie, przy współpracy z IPN i Episkopatem w ramach obchodów 11 lipca - Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939-1947. 

(szym)

Fot. Tadeusz Kowalczyk

Na zdjęciach: Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie i wystąpienie Antoniego Dąbrowskiego, przewodniczącego SKWDiP w Szczecinie Oddział w Dębnie.

Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów Oddano hołd duchownym zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie