Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Konkurs „Poszukiwacze smaków” - najlepsze, rodzinne wybrane

Data publikacji: 11 czerwca 2020 r. 20:56
Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2020 r. 15:15
Konkurs „Poszukiwacze smaków” - najlepsze, rodzinne wybrane
Tort chlebowy babci Władysławy zwyciężył w kategorii szkół podstawowych  

Znalezione w księgach pamiątkowych albo albumach babć. Przygotowywane w danej rodzinie od pokoleń, często pojawiają się na rodzinnych uroczystościach czy świątecznym stole. Wybrano najlepsze dania siódmej edycji marszałkowskiego konkursu „Poszukiwacze smaków”. Wszystkie zgłoszone prezentowały się świetnie, ale które z nich w tym roku zachwyciły jury?

Zadaniem uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych było wyszukanie w rodzinnych pamiątkach, dokumentach i fotografiach tradycyjnych przepisów znanych w rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń. Opis danego produktu, przepis, jego charakterystyczne cechy oraz zdjęcie uczniowie przedstawili na formularzach, złożonych w Urzędzie Marszałkowskim, który jest organizatorem konkursu.

Słodko i wytrawnie z podstawówek

Konkurs Poszukiwacze smaków

Miejsce III - kiełbasa ze słoika

Trzecie miejsce, na poziomie szkół podstawowych, zajął Mikołaj Fir z Kołobrzegu dzięki kiełbasie ze słoika. To konserwa o różowo białej barwie z mięsem i transparentną galaretką. Jest miękka, można smarować nią chleb. Na II miejscu znalazła się cukrowa chmurka prababci Adelki wykonana przez Wiktorię Zając z Mierzyna. To dwie warstwy kruchej bezy z puszystą masą i truskawkami. Zwycięzcą została Dominika Puzio z Kołobrzegu ze swoim tortem chlebowym babci Władysławy. Ma on puszyste, miękkie i pachnące ciasto w kolorze brązowym, przekładane plackiem z kruchego ciasta, masą z migdałów, powideł i kremu. Całość wieńczy polewa i dekoracja.

Najlepsze smaki ze szkół ponadpodstawowych

Obecny na rodzinnych stołach od 1923 r., jest delikatnym mięsem w winie z dodatkiem owoców. Mowa tu o indyku prababci Marysi Magdaleny Bartosik z Płot, który zajął III miejsce. Oczko wyżej, na II pozycji są pierogi ukraińskie podawane w towarzystwie proziaków z omastą oraz czosnkiem niedźwiedzim wykonane przez Julię Lisiak ze Szczecina. Proziaki chrupiące z wierzchu i miękkie w środku są istotną częścią kompozycji. Istotnym dodatkiem jest także kremowa omasta z własnoręcznie wyrabianej śmietany.

Konkurs Poszukiwacze smaków

Miejsce I - postne gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym

Rywali pokonała Emilia Mikuś, która zdobyła I miejsce w tej kategorii przygotowując postne gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym. Małe gołąbki są delikatnie podpieczone z wierzchu, nadziewane farszem o oryginalnym smaku, odznaczającym się aromatem ciemnej, palonej kaszy gryczanej przesiąkniętej smakiem grzybów leśnych.

Na obydwu poziomach przyznano także łącznie 14 wyróżnień.

(k)

Fot. UMWZ

Na zdjęciu głównym: tort chlebowy babci Władysławy - I miejsce w kategorii szkół podstawowych

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA