poniedziałek, 28 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Szukali smaków, znaleźli nagrody!

Szukali smaków, znaleźli nagrody! [GALERIA]

Szukali smaków, znaleźli nagrody!
Data publikacji: 2018-04-23 21:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-24 09:56
Wywietleń: 649 324404

Pieczeń z dzika, powidła Poszukiwacze smaków i sernik z żurawiną Babci Ludwiki skradły serca jurorów konkursu Poszukiwacze smaków. A przyrządzili je ze smakiem bardzo młodzi kucharze-amatorzy. 

W poniedziałek 23 kwietnia w auli Książnicy Pomorskiej w Szczecinie uroczyście podsumowano konkurs Poszukiwacze smaków. Organizatorem kulinarnej zabawy dla dzieci i młodzieży był zarząd województwa. Zadanie nie było łatwe, bo uczestnicy musieli udowodnić (poprzez wyszukanie w rodzinnych pamiątkach, notesach babć, na fotografiach), że dana potrawa jest przyrządzana co najmniej od dwóch pokoleń.

Laureatów wyłoniono spośród 71 zgłoszeń.

– Ten konkurs służy również wyszukiwaniu potraw, które w przyszłości mogłyby zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa – podkreślał wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, który wręczył nagrody zwycięzcom.

Na ministerialnej liście jest 48 naszych specjałów. A cztery produkty tradycyjne – pasztet z gęsi, śledzie po szczecińsku, hołubcie bielkowskie i serca kaziukowe/kaziukowe serducha zostały odkryte właśnie dzięki Poszukiwaczom smaków. 

A kto w tym roku skradł serca jurorów konkursu? W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajął Jakub Skrzypek ze Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie, który przygotował pieczeń z dzika.

– W mojej rodzinie są myśliwskie tradycje i ten przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie – podkreślał laureat.

Na kulinarnym podium znaleźli się jeszcze: Dominika Puzio ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kołobrzegu i jej rożki drożdżowe oraz Agata Piechowicz z SP w Chwarstnicy, którą nagrodzono za polewkę śledziową, czyli śledzionkę.

Powidła Poszukiwacze smaków uznano za najlepszą potrawę w kategorii szkół gimnazjalnych. Danie przygotowała Joanna Szmelter z Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. II m. zajęła Marta Skiba z SP w Bobolicach (Racuchy), a III m. Adrian Witczański z SP Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu – za Płaty śledziowe marynowane.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwycięstwo przypadło Weronice Zdanowicz. Uczennica Zespołu Szkół nr 6 im. M. Reja w Szczecinie zachwyciła jurorów sernikiem z żurawiną Babci Ludwiki. Doceniono także kaczkę nadziewaną wątróbką i chałwą Dawida Gaika (ZS nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach) oraz faworki Urszuli Jäger (ZS nr 6 w Szczecinie). ©℗

(żan)

Na zdjęciu: Laureaci w kategorii szkół podstawowych: Jakub Skrzypek, Agata Piechowicz, Dominika Puzio.

Fot. Dariusz Gorajski

Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody! Szukali smaków, znaleźli nagrody!

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Za nami 4. Ekobieg
Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”