poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Koniec z gimnazjami

Koniec z gimnazjami

Koniec z gimnazjami
Data publikacji: 2016-09-18 19:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:10
Wywietleń: 292 155540

Od przyszłego roku nie będzie już naboru do gimnazjów. Założenia reformy edukacji przedstawiła w piątek minister Anna Zalewska. Gimnazja przestaną istnieć, szkoła podstawowa znów będzie ośmioletnia, liceum - czteroletnie, a technikum - pięcioletnie.

Projekt zupełnie nowej ustawy pod nazwą Prawo oświatowe minister edukacji zaprezentowała na konferencji prasowej. Od piątkowego popołudnia jest on też w pełni dostępny na stronie internetowej www.men.gov.pl. To liczący 148 stron zupełnie nowy dokument, a nie jak się spodziewano nowelizacja dotychczasowej Ustawy o systemie oświaty. Właściwie nie jest on zaskoczeniem. Niespełna rok temu usłyszeliśmy o pomyśle PiS na likwidację gimnazjów. Do najważniejszych zmian w projekcie nowej ustawy należy przywrócenie struktury sprzed 17 lat: 8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum oraz nowe rozwiązania w szkolnictwie zawodowym: 3-letnia szkoła branżowa pierwszego stopnia i 2-letnia szkoła branżowa drugiego stopnia. Powstaną też 3-letnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy i szkoła policealna. 

Wprowadzanie zmian rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. Wtedy też uczniowie kończący klasę szóstą szkoły podstawowej, pójdą do klasy siódmej. Uczniowie uczący się dziś w gimnazjach, dokończą w nich swoją edukację. Od 2019 r. do liceów, techników i szkół zawodowych pójdą dwa roczniki - trzecioklasiści z gimnazjów i ósmoklasiści ze szkół podstawowych. Pierwsi będą się uczyć w 3-letnim liceum bądź 4-letnim technikum, drudzy w 4-letnim liceum i 5-letnim technikum. Wybrać też będą mogli szkołę branżową pierwszego stopnia, która zacznie istnieć od 1 września 2017 r. W trzy lata później wprowadzona zostanie szkoła drugiego stopnia.

Projekt ustawy podaje, że uczniowie na koniec szkoły podstawowej przystąpią do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Będzie to dwudniowy egzamin obejmujący przedmioty: język polski, matematykę, historię i język obcy. Jego wyniki będą jednym z kryteriów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Egzaminy maturalne odbywać się będą na koniec liceum i technikum, a o ich zdaniu świadczyć będzie - jak dotychczas - uzyskanie minimum 30 proc. punktów z każdego przedmiotu.

Co się stanie z dotychczasowymi gimnazjami? MEN proponuje ich włączenie w istniejące lub przekształcenie w: szkoły podstawowe, licea, technika lub szkoły branżowe. Tam też -zdaniem MEN - mieliby trafić nauczyciele likwidowanych gimnazjów.

Z jakiego podręcznika będą się uczyć przyszłoroczni siódmoklasiści, jeszcze nie wiadomo. W listopadzie ma być gotowa podstawa programowa, w oparciu o którą powstaną nowe podręczniki. Nie wiadomo też, jak będą funkcjonowały szkoły artystyczne pierwszego stopnia, czy uczniowie pozostaną w nich o dwa lata dłużej, czy przejdą do szkół drugiego stopnia. Wyjaśni to dopiero rozporządzenie ministra kultury. MEN zapowiada, że w ciągu dwóch lat przedstawi projekty ustaw, dotyczących finansowania zadań oświatowych, egzaminów oraz wspierania rozwoju ucznia.

 Elżbieta KUBERA

Fot.  R.PAKIESER (arch.)

Komentarze

matka
Pytanie co z rocznikiem, w którym spotkają się absolwenci gimnazjum, ostatni rocznik i podstawówki, co z tymi dla których zabraknie miejsc w szkołach średnich ?
2016-09-19 16:22:21
gość
No właśnie o szkołach artystycznych, przy wprowadzaniu tej reformy, się chyba nie pomyślało.
2016-09-19 10:18:39
KON
Do normalności jeszcze daleka droga - trzeba przywrócić egzaminy wstępne /na każdym szczeblu/,stołówki , gabinety lekarskie, kolonie , obozy letnie i zimowe, koła sportowe,koła zainteresowań, dobrze funkcjonujące biblioteki/kupujące książki - w tym nowości wydawnicze/,wprowadzić nakaz pracy tylko w jednej placówce oświatowej dla kadry , zakaz zatrudniania swojej rodziny w placówce, w której się pracuje,a szczególnie w przypadku zarządzania nią, zakaz afiszowania się swoją religijnością. Dużo tego, ale warto sobie przypomnieć.Jest sporo ludzi w sile wieku , sprawnych umysłowo, którzy zostali wypchnięci na margines przez pokolenie staruchów umiejących odnależć się w każdej sytuacji,a którzy "przeskoczyli" jedno pokolenie,a wychowali przydatne dla realizowania ich celów .
2016-09-19 10:10:17
Sprawiedliwy
No i w końcu, końców nastanie normalność. Podstawówka 8 lat, zawodówka 3 lata, technikum 5 lat, liceum 4 lata, studium policealne 2 lata. No cóż Państwo Elity i Kasty zapracowanych nauczycieli, czas niepewny nastał. Oj niepewny z tym tylko wyjątkiem, że tylko dla Was. Radujmy się bo nastała normalność.
2016-09-19 07:13:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy