czwartek, 22 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Komplet Impulsów na torach

Komplet Impulsów na torach [GALERIA]

Komplet Impulsów na torach
Data publikacji: 2015-12-21 18:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:49
Wywietleń: 1712 67240

O godz. 13.53 z peronu 4. dworca Szczecin Główny wyjechał w poniedziałek do Poznania kolejny „Impuls”. Wcześniej „opakowany” jak przystało na świąteczny prezent nowy pociąg odsłonił marszałek województwa zachodniopomorskiego, które go kupiło w nowosądeckim Newagu.

W poniedziałek na tory trafił ostatni, trzynasty z zamówionych w Newagu dla naszego regionu przez Zachodnią Grupę Zakupową nowoczesnych czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Na „Impulsie” widnieje nr 15, bo tworzące ZGR samorządy – zachodniopomorski i lubuski – kupiły ich w sumie 16.

Przypomnijmy, że starania o nowe ezt-y zaczęły się w 2011 r., kiedy na listę projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trafił „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich”, których organizatorem miały być: zachodniopomorskie, lubuskie, łódzkie, wielkopolskie. Zachodnia Grupa Zakupowa, której liderem była wtedy Wielkopolska, planowała nabyć aż 29 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Ostatecznie w przedsięwzięcie zaangażowały się tylko dwa samorządy: lubuski i zachodniopomorski, który został liderem grupy. Po zwiększeniu dofinansowania z POIiŚ z 50 do 70 proc. wartości pociągów, zdecydowały się one na kupno nie 9 (z możliwością zwiększenia zamówienia), lecz 14 czteroczłonowych EZT-ów (12 dla woj. zachodniopomorskiego i 2 dla lubuskiego). Przetarg na ich produkcję wygrał nowosądecki Newag, który pokonał Pesę ceną i krótszym terminem dostaw.

Zaledwie miesiąc temu (20 listopada) marszałek Olgierd Geblewicz podpisał z Newag SA umowę na zrobienie jeszcze dwóch ezt-ów dla Zachodniej Grupy Zakupowe. Było to zamówienie uzupełniające kontraktu sprzed dwóch lat, możliwe dzięki ponownemu zwiększeniu dofinansowania z POIiŚ - tym razem z 70 do 80 proc. wartości przedsięwzięcia. Newag miał się z niego wywiązać już w grudniu i słowa dotrzymał. W poniedziałkowe popołudnie najnowszy zachodniopomorski „Impuls” wyruszył ze Szczecina do Poznania.

Nowoczesne ezt-y (w każdym jest 208 miejsc siedzących) obsługują połączenia międzywojewódzkie: Świnoujście – Szczecin Główny - Poznań oraz Szczecin Gł. –Koszalin - Słupsk. Pojazdy są wyposażone m.in. w pełny monitoring wnętrza, klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, WiFi i dwie toalety, są dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się (pomosty, szerokie przejazdy), mają miejsce na wózki i rowerów.

Wartość 13 zakupionych przez zachodniopomorski samorząd „Impulsów” to 278 mln zł (w tym 181 mln zł z POiŚ na lata 2007-2013). Codziennie pokonują one 5 tys. kilometrów, więc co 8 dni objeżdżają kulę ziemską. 

– Na tym nie kończymy modernizacji taboru – zapewniał marszałek Olgierd Geblewicz. – Wraca moda na kolej, więc będziemy chcieli podtrzymywać ją jak najdłużej. 
Dzięki prowadzonym od pięciu lat zakupom samorząd województwa 2015 rok kończy jako właściciel 49 pojazdów kolejowych o wartości ponad 590 mln zł ( z czego unijne dofinansowanie to prawie 387 mln zł).

– W tej chwili zmodernizowane jest prawie 70 procent taboru – podkreśla Andrzej Chańko, dyrektor Oddziału Zachodniopomorskiego Przewozów Regionalnych, który obsługuje należące do samorządu województwa pociągi. – Niebawem pojawią się kolejne pojazdy.

Marzenna Głuchowska

Fot. Ryszard Pakieser

Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach Komplet Impulsów na torach

Komentarze

Podatnik,
A czy ten Marszalek naprawde nie ma co innego do roboty... tylko jezdzic i tu i tam i tylko non-stop przecinac roznego koloru wstegi czy wstazki ? Czyzby nie mogla tego wykonywac zaloga takiego czy innego Zakladu pracy czy Firmy...? Wowczas nie PO-trzeba bylo by Nam dodatkowego stanowiska Marszalka z bardzo wysoka pensja... z pieniedzy podatnikow ! !
2015-12-21 22:57:14

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie