Czwartek 06 października 2022r. 
REKLAMA

Impulsy dla Grupy [FILM]

Data publikacji: 2015-11-20 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:34
Impulsy dla Grupy
 

Newag SA zrobi dwa kolejne elektryczne zespoły trakcyjne Impuls dla Zachodniej Grupy Zakupowej. Po jednym dla województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Oba mają być dostarczone już pod koniec grudnia.

Marszałek Olgierd Geblewicz podpisał w piątek 20 listopada umowę z Newag SA na wykonanie dwóch czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu 31WE Impuls dla Zachodniej Grupy Zakupowej, której nasze województwo jest liderem. Jest to zamówienie uzupełniające kontraktu z listopada 2013 r.

- Jest to możliwe dzięki temu, że zastrzegliśmy sobie możliwość rozszerzenia umowy– mówi Olgierd Geblewicz. - Przewidywaliśmy, że mogą się pojawić wolne środki, które będziemy mogli wykorzystać.
Wspólne przedsięwzięcie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego realizowane jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013. W lipcu br. Centrum Unijnych Projektów Transportowych zwiększyło jego dofinansowanie z 70 do 80 proc.

- Jesteście jedynym województwem w kraju, które myśli tak odważnie i do przodu – chwalił działanie naszego samorządu Zbigniew Konieczek, prezes Newag SA. - Licząc na zwiększenie zamówienia, zamówiliśmy wcześniej komponenty do kolejnych pociągów.

Dzięki temu nowe Impulsy mają być dostarczone już pod koniec przyszłego miesiąca. Koszt obu to ponad 40 mln zł. Będą obsługiwać ruch międzywojewódzki. Pojazdy są wyposażone m.in. w pełny monitoring wnętrza, klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, WiFi i dwie toalety, w tym jedną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Są dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się (pomosty, szerokie przejazdy), mają miejsce do przewozu wózków i rowerów. Każdy z ezt-ów  Impuls mieści 436 pasażerów (208 na miejscach siedzących). 

(mag)

Fot. Robert Stachnik

Fot. pociągu Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Marszałek Olgierd Geblewicz i prezes Zbigniew Konieczek.

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA