środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kolejarze gotowi na upały

Kolejarze gotowi na upały

Kolejarze gotowi na upały
Data publikacji: 2018-08-09 08:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Wywietleń: 3330 342254

Grupa PKP jest przygotowana na wysokie temperatury - tak przynajmniej wynika z komunikatu spółki. W całym kraju nad sprawnym przejazdem pociągów czuwają dodatkowe zespoły i sprzęt, poczyniono także zapasy wody i napojów chłodzących. Natomiast w składach PKP Intercity prowadzone są wzmożone kontrole klimatyzacji 

PKP Polskie Linie Kolejowe SA wzmocniły służby zabezpieczenia technicznego. Na odcinkach linii szczególnie narażonych na wysokie temperatury prowadzone są dodatkowe kontrole. Jazdy patrolowe i dodatkowe obchody odbyły się do środy na ponad 2 tys km. Stan torów jest na bieżąco monitorowany. Szlaki kolejowe są również obserwowane przez maszynistów prowadzących pociągi. Kontrole są prowadzone na bieżąco, szczególnie w godzinach popołudniowych, gdy temperatura powietrza jest najwyższa.

- Dostosowujemy działania na sieci kolejowej do warunków atmosferycznych. Zwiększamy liczbę pracowników i sprzętu oraz wprowadzamy dodatkowe patrole i obchody linii, by wakacyjne podróże przebiegały zgodnie z oczekiwaniami pasażerów – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami w celu zapewnienia pasażerom jak najwyższego komfortu podróży. W przypadku opóźnień pociągów wynoszących powyżej 120 min pasażerowie mogą skorzystać z napojów, które są wydawane na największych dworcach.

- PKP SA stara się w miarę możliwości zapewnić chłodne napoje dla wszystkich pasażerów, którzy doświadczyli trudności w podróży m.in. w związku z wysokimi temperaturami. Grupa PKP pamięta również o podróżujących ze zwierzętami – na 19 dworcach ustawione są miski z wodą - dodaje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Obsługa dworców ma niezwłocznie reagować w sytuacjach, gdy któryś z podróżnych źle się poczuje lub zasłabnie. Załogi pociągów PKP Intercity i pracownicy ochrony zostali przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy.

By przejazdy przebiegały sprawnie, w całym kraju jest rozlokowanych 157 zespołów szybkiego reagowania. Na sieci są także 63 pociągi sieciowe, służące do przeglądu i naprawy sieci trakcyjnej, narażonej na działanie wysokich temperatur. Nad bezpieczeństwem każdego dnia czuwa też ponad 1700 dyżurnych ruchu i dyspozytorów PKP PLK SA.

Wszystkie wyposażone w klimatyzację wagony i elektryczne pojazdy trakcyjne PKP Intercity przechodzą wzmożone kontrole jej działania. Odbywają się one zarówno przed wyprawieniem pociągu w drogę, jak też podczas oględzin technicznych i przeglądów okresowych. 

- Rewidenci taboru, którzy przygotowują pociąg do trasy, są wyczuleni na to, aby, poza sprawdzeniem stanu technicznego pociągu pod kątem zapewnienia pełnego bezpieczeństwa podróży, szczególną uwagę zwracać na sprawność układów klimatyzacji - informuje Agnieszka Serbeńska, rzecznik PKP Intercity SA.- Także drużyny konduktorskie na bieżąco monitorują jej wydajność, aby zapewnić pasażerom podróż w możliwie najbardziej komfortowych warunkach.

Na sieci kolejowej, w wybranych punktach, zgromadzono też dodatkowe zapasy wody na ewentualność potrzeby rozdania jej w przypadku nieplanowanego zatrzymania pociągu. Informacje o ruchu pociągów można sprawdzać na stronach internetowych: rozkład-pkp.pl, intercity.pl, oraz dzwoniąc pod numer infolinii 19 757. Ponadto pasażerowie mogą korzystać z aplikacji IC Mobile Navigator oraz informacji dostępnej na stronie https://portalpasazera.pl/. Pomocą służą także drużyny konduktorskie. ©℗

ToT

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Orwell
Polityka wobec Szczecin. Zdezelowane wagony, słaba jakość połączeń. Cieszmy się, że jeszcze gdzieś jedziemy. Hlip wodą po dwóch godzinach w słońcu. Szczecin rządzi! Uśmiech, uśmiech...
2018-08-09 21:06:58
k.olej
niezły żart - butelka wody za 2 godz. opóźnienia poc.
2018-08-09 17:55:14
?????????
z tym,ze jest masa pociągów wagonów trupy bez klimy w których idzie zdechnąć.Pier.. o szopenie i tyle.
2018-08-09 09:13:46
-+
Jasne, ustawienia klimy na +35 lub na +15, innej opcji nie ma.
2018-08-09 08:55:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie