niedziela, 26 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Setki milionów na kolej

Setki milionów na kolej

Setki milionów na kolej
Data publikacji: 2018-07-24 16:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:50
Wywietleń: 1786 339977

Umowę między PKP Polskie Linie Kolejowe a spółką Trakcja SA, dotyczącą dwóch przetargów w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej, podpisano we wtorek (24 lipca) w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

- To realizacja umowy, która w istotny sposób zmieni kształt komunikacji w województwie zachodniopomorskim - mówił wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Porozumienie dotyczy dwóch przetargów. Pierwszy z nich to „Modernizacja linii kolejowej nr 406 na odcinku Szczecin Główny - Police” warty prawie 480 mln złotych brutto. Drugi natomiast niemal 150 mln złotych brutto i dotyczy modernizacji wybranej infrastruktury pasażerskiej na liniach kolejowych nr 273 (Szczecin - Gryfino), 351 (Szczecin - Stargard) oraz 401 (Szczecin - Goleniów).

- Projekt realizowany jest przez samorządowców nie tylko dla mieszkańców Szczecina - mówił Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. - Również dla mieszkańców Polic, Gryfina, Stargardu, Goleniowa.

- W ramach inwestycji wymienionych zostanie 46 kilometrów torów - mówił Arnold Bresz, członek Zarządu Polskich Linii Kolejowych ds. inwestycji. - Czterdzieści peronów kolejowych zostanie zmodernizowanych oraz powstanie 9 nowych przystanków: Szczecin Dunikowo i Szczecin Trzebusz w pobliżu Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Szczecin Żydowce, Szczecin Łasztownia, Szczecin Ku Słońcu, Szczecin Arkońska i Szczecin Nad Odrą. Poza Szczecinem będą wybudowane przystanki Police Piłsudskiego oraz Goleniów Park przy Goleniowskim Parku Przemysłowym. Wartość netto umów wynosi 503 mln złotych.

Szczecińska Kolej Metropolitalna jest pierwszym w Polsce projektem komunikacyjnym, który jest wdrażany przez 10 Partnerów: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz jednostki samorządu terytorialnego - gminy: Szczecin, Stargard, Goleniów, Gryfino, Police, Stargard, Kobylanka, a także Województwo Zachodniopomorskie oraz Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego – Lidera Projektu.

- Celem tego projektu jest stworzenie kolei, która będzie bezpieczna, przewidywalna i komfortowa - mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. - Bezpieczna będzie przez nowoczesne systemy zarządzania, nowoczesne perony wyposażone w urządzenia, które sprzyjać będą osobom z niepełnosprawnościami.

Wartość brutto całego przedsięwzięcia to ponad 740 mln złotych, z czego nieco ponad 512 mln to kwota dofinansowania uzyskanego z Unii Europejskiej. Umowę podpisali Marek Kacprzak, wiceprezes oraz dyrektor ds. marketingu i przygotowania produkcji w spółce Trakcja PRKiI SA oraz Ryszard Magdziak, zastępca dyrektora regionu zachodniego w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

(KaNa)

Na zdjęciu: Umowę podpisali Marek Kacprzak z Trakcji PRKiI SA oraz Ryszard Magdziak z PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

k.olej
będą wagony-widma, to już lepiej pomyśleć o poc. nad morze bałtyckie.
2018-07-25 21:34:26
DEF do... abc
No przeciez pis-ze wyraznie... ze wszystko bedzie robione po Kolej-i !! I to zdjecie zostalo zrobione po Wojewodzkiemu czyli: na Prawo patrz...(!) i dlatego PO-owski Marszalek sie juz Nie PO-miescil ??
2018-07-25 11:24:03
abc
że tez wiecej ich sie na tym zdjeciu nie zmiesciło, a gdzie premier, reszta ministrów prezydent z cała kancelarią KRS TK i oczywiscie prezes
2018-07-25 08:39:00
kolej
Kolej nigdy nie będzie lepsza od samochodu, który podjeżdża pod samo wejście wybranego celu, ale jeśli ktoś jest z Polic i chce odwiedzić Zdroje, to taka kolej jest zbawieniem.
2018-07-25 07:02:45
Pyt. do ...321
No to dlaczego i Marszalka nie ma na Zdjeciu...gdzie przeciez tak czesto - daje sie PO-fotografowac...!!
2018-07-25 01:26:21
Po PO-zloceniu...
No to jak Mietkowa Solidarnosc po-stawila juz i u siebie Pomnik - to od razu znalazy sie Miliony dla Kolei... by nie musiali juz wiecej Demonstrowac i Strajkowac !!
2018-07-25 01:20:36
Jaka
Brudziński jednak ma moc - gratulacje i podziękowania.
2018-07-25 00:02:19
321
@pacynka :Nic nie załatwil wiec przestan tu klamac , załatwiło to UE,URZAD MIASTA SZCZECIN I URZAD MARSZAŁKOWSKI ! najlatwiej podpiac sie pod czyjes efekty i sukcesy.Wartość brutto całego przedsięwzięcia to ponad 740 mln złotych, z czego nieco ponad 512 mln to kwota dofinansowania uzyskanego z Unii Europejskiej. prawilniactwo nie powinno korzystac z skm? paszol na ruski mir do WLADIMIRA,on wam duzo dofinansuje tak jak w Donbasie
2018-07-24 19:17:04
Tak tylko
Ja się pytam: ile osób % i ilościowo z korzystajacych dzisiaj z KM jak i jezdzacych wlasnym samochodem zadeklarowało, że przesiadzie się na te kolej? Ze będzie ta kolej porownyalna alternatywa dla ich dotychczasowego środka transportu albo i lepszą?
2018-07-24 18:47:20
Misiek
Widzialem Napieralskiego w pociagu do Mieszkowic
2018-07-24 18:44:18
pacynka
Osiem lat na to czekaliśmy i w końcu Brudzio nam to załatwił
2018-07-24 18:34:37
szczecinianka
a połączenia kolejowego na trasie Szczecin- Warszawa o "ludzkiej godzinie" jak nie było tak nie ma...
2018-07-24 18:17:05
Altdamm
Czy w planach jest budowa wiaduktu w ciągu ulicy Pomorskiej?
2018-07-24 17:31:46
Kacper
Bede mial gdzies to SKM jezeli nie dojade ze Szczecin Łękno bezpośrednio do Szczecin Załom lub Daleszewa Gryfińskiego