Środa 19 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Koalicja Obywatelska o in vitro. Cieszą się, ale krytykują

Data publikacji: 2018-10-09 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Koalicja Obywatelska o in vitro. Cieszą się, ale krytykują
 

Nasz pomysł na dofinansowanie procedury in vitro jest lepszy niż to, co proponuje prezydent Szczecina Piotr Krzystek - taką tezę stawiają działacze Koalicji Obywatelskiej, czyli połączonych sił Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. I domagają się debaty na ten temat.

- Cieszymy się, że w Szczecinie być może w końcu wystartuje program leczenie bezpłodności metodą in vitro, niemniej jesteśmy zawiedzeni, że zakres przedmiotowy programu przygotowanego przez prezydenta Krzystka został zasadniczo okrojony w stosunku do naszej propozycji - mówi Ewa Jasińska z Nowoczesnej, współautorka projektu KO. - Różnice: nasz program trwa pięć lat, program pana prezydenta tylko trzy lata. W naszym programie jest 250 par rocznie, u pana prezydenta tylko 100. Wprowadzono ograniczenia co do maksymalnego wieku kobiety. W programie przedstawionym do oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji jest to 40 lat, u nas - 42 lata.

Koalicji nie podoba się także to, że w pakiecie prezydenta nie ma obligatoryjnej pomocy psychologicznej. Ich zdaniem takie wsparcie jest bardzo potrzebne, ponieważ leczenie bezpłodności jest obciążające psychicznie i może prowadzić nawet do depresji. Inne zastrzeżenie dotyczy tego, że prezydent wskazał Pomorski Uniwersytet Medyczny jako wykonawcę procedury, a według KO taki podmiot powinien zostać wyłoniony w konkursie.

- Mamy sesję o in vitro w czwartek - dodawał poseł Sławomir Nitras, kandydat KO na prezydenta Szczecina. - Dlaczego nie można było porozmawiać o tym programie? Dlaczego nie można go było poprawić - żeby na przykład było 250 par kosztem budżetu promocyjnego, bo po co promować in vitro? Przecież wszyscy wiedzą, że zainteresowanie in vitro jest duże... Są robione w Polsce badania Światowej Organizacji Zdrowia mówiące, że w naszej populacji 20 % ludzi w wieku prokreacyjnym jest bezpłodnych. Dlatego to tak ważna potrzeba. Niska płodność nie jest tylko problemem indywidualnym, to problem społeczny.©℗

(as)

Na zdjęciu: Poseł Sławomir Nitras chciałby dyskusji o propozycji prezydenta Piotra Krzystka.

Fot. Dariusz Gorajski

 


Plebiscyt Czytelników Kuriera. Wybierz swojego kandydata

Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Proponujemy naszym Czytelnikom udział w przedwyborczym plebiscycie. Wystarczy wysłać SMS-a ze wskazaniem na kandydata, którego popieramy w wyborach na wójta, burmistrza czy też prezydenta, w zależności od miejsca zamieszkania. Do naszej sondażowej zabawy wybraliśmy gminy wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz kilka innych, w których rywalizacja o fotel włodarza może przysporzyć sporo emocji. Poniżej zamieszczamy listę kandydatów zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej i komitetów ich popierających. Głosować można do 17 października (do końca dnia), a wyniki opublikujemy 19 października w weekendowym wydaniu „Kuriera”.

 

A jak głosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 7148 o treści przypisanej każdemu z poniżej zamieszczonych kandydatów. Treść SMS-a znajduje się w nawiasie obok kandydata (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT)

 

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA:

 

Miasto Szczecin:


 

Police:


 

Gmina Dobra:


 

Gmina Stargard:


 

Miasto Świnoujście:


 

Miasto Stargard:

 

Gmina Stepnica:


 

Gmina Stare Czarnowo:


 

Gmina Kołbaskowo:


 

Gmina Choszczno:


 

Gmina Dębno:


 

Gmina Goleniów:


 

Gmina Gryfice:


 

Gmina Gryfino:


 

Gmina Kamień Pomorski:


 

Gmina Kobylanka:


 

Gmina Łobez:


 

Gmina Myślibórz:


 

Gmina Nowe Warpno:


 

Gmina Nowogard:


 

Gmina Pyrzyce:


 

Miasto Kołobrzeg:


 

Miasto Koszalin:


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A...
2018-10-10 00:05:32
Jak sie okaze, ze wyniki Wyborcze w dniu 21.10.2018 roku beda Odwrotne... jak w PO-wyzszym Plebiscycie - to co wtedy... ?? / !! I PO-owcu Nitras, a w imie Rowno-Uprawnienia co z in vitro i dla Facetow - gdyz Kobiety szczegolnie Te z Waszej Lewackiej "Manifffy" PO Skrobankach... i na to czekaja !!!
Gość
2018-10-09 14:29:31
Zróbcie coś dla Naszego miasta i wiecej tego ze zdjęcia nie pokazujcie 🤣🤣🤣🤣

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA