poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Koalicja Obywatelska o in vitro. Cieszą się, ale krytykują

Koalicja Obywatelska o in vitro. Cieszą się, ale krytykują

Koalicja Obywatelska o in vitro. Cieszą się, ale krytykują
Data publikacji: 2018-10-09 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1091 355350

Nasz pomysł na dofinansowanie procedury in vitro jest lepszy niż to, co proponuje prezydent Szczecina Piotr Krzystek - taką tezę stawiają działacze Koalicji Obywatelskiej, czyli połączonych sił Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. I domagają się debaty na ten temat.

- Cieszymy się, że w Szczecinie być może w końcu wystartuje program leczenie bezpłodności metodą in vitro, niemniej jesteśmy zawiedzeni, że zakres przedmiotowy programu przygotowanego przez prezydenta Krzystka został zasadniczo okrojony w stosunku do naszej propozycji - mówi Ewa Jasińska z Nowoczesnej, współautorka projektu KO. - Różnice: nasz program trwa pięć lat, program pana prezydenta tylko trzy lata. W naszym programie jest 250 par rocznie, u pana prezydenta tylko 100. Wprowadzono ograniczenia co do maksymalnego wieku kobiety. W programie przedstawionym do oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji jest to 40 lat, u nas - 42 lata.

Koalicji nie podoba się także to, że w pakiecie prezydenta nie ma obligatoryjnej pomocy psychologicznej. Ich zdaniem takie wsparcie jest bardzo potrzebne, ponieważ leczenie bezpłodności jest obciążające psychicznie i może prowadzić nawet do depresji. Inne zastrzeżenie dotyczy tego, że prezydent wskazał Pomorski Uniwersytet Medyczny jako wykonawcę procedury, a według KO taki podmiot powinien zostać wyłoniony w konkursie.

- Mamy sesję o in vitro w czwartek - dodawał poseł Sławomir Nitras, kandydat KO na prezydenta Szczecina. - Dlaczego nie można było porozmawiać o tym programie? Dlaczego nie można go było poprawić - żeby na przykład było 250 par kosztem budżetu promocyjnego, bo po co promować in vitro? Przecież wszyscy wiedzą, że zainteresowanie in vitro jest duże... Są robione w Polsce badania Światowej Organizacji Zdrowia mówiące, że w naszej populacji 20 % ludzi w wieku prokreacyjnym jest bezpłodnych. Dlatego to tak ważna potrzeba. Niska płodność nie jest tylko problemem indywidualnym, to problem społeczny.©℗

(as)

Na zdjęciu: Poseł Sławomir Nitras chciałby dyskusji o propozycji prezydenta Piotra Krzystka.

Fot. Dariusz Gorajski

 


Plebiscyt Czytelników Kuriera. Wybierz swojego kandydata

Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Proponujemy naszym Czytelnikom udział w przedwyborczym plebiscycie. Wystarczy wysłać SMS-a ze wskazaniem na kandydata, którego popieramy w wyborach na wójta, burmistrza czy też prezydenta, w zależności od miejsca zamieszkania. Do naszej sondażowej zabawy wybraliśmy gminy wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz kilka innych, w których rywalizacja o fotel włodarza może przysporzyć sporo emocji. Poniżej zamieszczamy listę kandydatów zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej i komitetów ich popierających. Głosować można do 17 października (do końca dnia), a wyniki opublikujemy 19 października w weekendowym wydaniu „Kuriera”.

 

A jak głosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 7148 o treści przypisanej każdemu z poniżej zamieszczonych kandydatów. Treść SMS-a znajduje się w nawiasie obok kandydata (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT)

 

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA:

 

Miasto Szczecin:


 

Police:


 

Gmina Dobra:


 

Gmina Stargard:


 

Miasto Świnoujście:


 

Miasto Stargard:

 

Gmina Stepnica:


 

Gmina Stare Czarnowo:


 

Gmina Kołbaskowo:


 

Gmina Choszczno:


 

Gmina Dębno:


 

Gmina Goleniów:


 

Gmina Gryfice:


 

Gmina Gryfino:


 

Gmina Kamień Pomorski:


 

Gmina Kobylanka:


 

Gmina Łobez:


 

Gmina Myślibórz:


 

Gmina Nowe Warpno:


 

Gmina Nowogard:


 

Gmina Pyrzyce:


 

Miasto Kołobrzeg:


 

Miasto Koszalin:


Komentarze

A...
Jak sie okaze, ze wyniki Wyborcze w dniu 21.10.2018 roku beda Odwrotne... jak w PO-wyzszym Plebiscycie - to co wtedy... ?? / !! I PO-owcu Nitras, a w imie Rowno-Uprawnienia co z in vitro i dla Facetow - gdyz Kobiety szczegolnie Te z Waszej Lewackiej "Manifffy" PO Skrobankach... i na to czekaja !!!
2018-10-10 00:05:32
Gość
Zróbcie coś dla Naszego miasta i wiecej tego ze zdjęcia nie pokazujcie 🤣🤣🤣🤣
2018-10-09 14:29:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie