Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Kierowco, zwolnij przed zebrą!

Data publikacji: 2021-06-01 07:30
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-01 23:30
Kierowco, zwolnij przed zebrą!
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Pieszy na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo. To wiemy od dawna. Od wtorku jednak (1 czerwca) prawa pieszego zostają poszerzone. Kierowca będzie się teraz musiał zatrzymać również w momencie, kiedy przechodzień zacznie na zebrę wchodzić.

Drobiazg? Nie. To poważna zmiana – choć na pierwszy rzut oka wydaje się jedynie nieistotną korektą. Nowelizacja znacznie bowiem rozszerza prawa pieszego, który mieć teraz będzie pierwszeństwo nawet w chwili wchodzenia na pasy.

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed pasami?

Dokładnie nowela brzmi tak: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”.

Jest jednak wyjątek od tej zasady. Kiedy pieszy jest już na przejściu, pierwszeństwa muszą mu udzielić wszystkie pojazdy. Jednak kiedy na zebrę dopiero wchodzi, ma on obowiązek przepuścić nadjeżdżający tramwaj – inne pojazdy powinny się przed nim zatrzymać.

Znak przejście dla pieszych

Zmiana w Prawie o ruchu drogowym wchodzi w życie 1 czerwca. Nadaje pieszym więcej praw, ale nie zwalnia z myślenia (o swoim zdrowiu). Każdy uczestnik ruchu drogowego musi bowiem zachowywać szczególną ostrożność. Nie wolno mu np. wbiegać przed samochód, a także zwalniać kroku czy zatrzymywać się podczas przechodzenia.

Aby wzmóc uwagę przechodzących przez jezdnię, wprowadza się też zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych, w tym również z telefonu! Oczywiście rozmawiać przez komórkę nadal będzie można, ale trzeba to robić w taki sposób, by to nie ograniczało możliwości obserwacji drogi.

Zakazana jazda na zderzaku

Ale to nie koniec. Nowe przepisy wprowadzają więcej zmian. Od wtorku np. nie będzie wolno jeździć za kimś na tzw. zderzaku. Chodzi o poruszanie się zbyt blisko innego (jadącego przed nami) pojazdu. Z takim zjawiskiem bardzo często mamy do czynienia szczególnie na autostradach i drogach ekspresowych.

Teraz odstęp między pojazdami jadącymi w tym samym kierunku na tym samym pasie ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Dla przykładu, samochód jadący za pojazdem poruszającym się z prędkością 100 km/h powinien zachować odstęp wynoszący przynajmniej 50 metrów. Jeśli natomiast auto jedzie z prędkością 140 km/h, kierowca pojazdu jadącego za nim powinien zachować przerwę między nimi wynoszącą 70 metrów itd.

I jeszcze jedno, rząd likwiduje też różnice między dozwoloną prędkością (w terenie zabudowanym) w dzień i w nocy. Od początku czerwca przez całą dobę w mieście będziemy się poruszać nie szybciej niż 50 km/h (o ile znaki drogowe nie regulują tego inaczej). Przypomnijmy, że do tej pory w godz. 23-5 ograniczenie wynosiło 60 km/h.

Leszek WÓJCIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kierowcy instalujcie
2021-06-01 23:22:59
kamery w samochodach... nie ma innego wyjścia... poskąpicie 300zł to możecie znaleźć się w wiezieniu...
chester
2021-06-01 20:50:00
Zebry mają swoje lobby w Sejmie i przegłosowały. Kangury, nosorożce i słonie są zbulwersowane.
biss
2021-06-01 12:27:47
No dobrze, ale pieszym też dowalili przy zbliżaniu się do przejścia, a o tym w artykule ani słowa.
@@ gość
2021-06-01 12:27:35
dla ciebie niebezpieczną prędkością jest każda różna od zerowej :-(
@gość
2021-06-01 11:26:13
Nooo, widzę ty jesteś Gość (przez duże G). Koleś, kierowca ma jeździć tak ostrożnie, żeby nie spowodować wypadku. Zamontuj jeszcze sobie kamerkę, żebyś mógł udowodnić czy było zaparcie, czy biegunka.
gość
2021-06-01 09:22:19
Teraz to tylko kamerka w samochodzie obowiązkowo. Jak inaczej udowodnić, że jakiś tłuk z nosem w telefonie kom. wszedł na przejście nawet nie sprawdziwszy, czy może to bezpiecznie zrobić? Ja mam samochód zatrzymać dęba w takiej sytuacji, ale taki pieszy również ma obowiązki, o czym bardzo często zapomina. Biorąc pod uwagę tak ulubioną przez Polaków jazdę na zderzaku zahamowanie nagłe przed przejściem = bum w tył auta. I tak, jak ktoś napisał w komentarzu - drogówko wal mandaty komórkowym zombie!
Podoba mi się.
2021-06-01 08:06:50
Dobre zmiany. I jeszcze bezwzględnie egzekwować kary!! A! i jeszcze jedno - Drogówko nie wdawaj się w "dyskusje" z zatrzymanymi. Nie wdawaj się!
Piotr
2021-06-01 07:57:34
Używanie urządzeń elektronicznych to martwy przepis. Kto się przyzna , że ograniczało to mu obserwacje drogi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA