środa, 19 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kiedy w gminie Dolice będą mieli wodę?

Kiedy w gminie Dolice będą mieli wodę? (akt. 1)

Kiedy w gminie Dolice będą mieli wodę?
Data publikacji: 2018-12-12 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:03
Wywietleń: 912 366419

Czy w najbliższych dniach, a może i godzinach – po dwóch miesiącach od wykrycia skażenia – ponad 800 mieszkańców trzech wsi w gminie Dolice będzie mogło korzystać z lokalnego wodociągu, którym dostarczana jest woda z ujęcia „Sądów”?

W środę rano pojawiła się pozytywna informacja – badania wykonane przez Wodociągi Zachodniopomorskie nie wykazały skażenia w próbkach pobranych z wodociągu. Po południu opublikowano jednak wyniki badań próbek z samego ujęcia „Sądów”. Okazało się, że woda jest nadal skażona zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” z 13 grudnia 2018 r.

***

Wcześniejsza informacja

Czy w najbliższych dniach a może i godzinach – po dwóch miesiącach od wykrycia skażenia – ponad 800 mieszkańców trzech wsi w gminie Dolice będzie mogło korzystać z lokalnego wodociągu, którym dostarczana jest woda z ujęcia „Sądów"? Na razie pojawiła się jedna pozytywna informacja – dziś rano badania nie wykazały skażenia wodociągu.

Wszystko wskazuje na to, że tak zwane zabiegi naprawcze prowadzone przez Wodociągi Zachodniopomorskie powoli przynoszą spodziewane efekty. Jest szansa, że woda z wodociągów z ujęcia „Sądów" będzie mogła być wykorzystywana do celów sanitarnych, a być może także spożywczych. Z badań przeprowadzonych w środę przed południem (12 grudnia) wynika, że sieć przesyłowa do wsi Sądów, Sądówek i Ziemomyśl w gminie Dolice – jak nas poinformowano w spółce Wodociągi Zachodniopomorskie – „jest czysta”. Tymczasem trwają ciągle badania wody z samego ujęcia „Sądów”. 

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu sanepid wydał zakaz picia, wykorzystywania tej wody do przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw oraz mycia zębów. Od 19 października 2018 r. woda do wspomnianych miejscowości dowożona jest beczkowozami. W próbkach wody pobranych z wodociągu wykryto zanieczyszczenia mikrobiologiczne, w tym obecność między innymi bakterii grupy coli oraz fizykochemiczne – mętność, żelazo, jon amonowy.

(r.c.)

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Skażona
Woda jest "czysta"dla wodociągów ,mają swoje laboratoriai swoje normy/?\.Filtry zamontowane w domach są rude. Ha. Cóż to może znaczyć.
2018-12-13 11:43:15
chester
Jak im Kurier przywiezie.
2018-12-13 05:29:13
gh
To musiał być artykuł w Kurierze, żeby zrobić badania? Brawo sanepid.
2018-12-12 14:28:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie