Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kiedy w gminie Dolice będą mieli wodę? (akt. 1)

Data publikacji: 12 grudnia 2018 r. 14:07
Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2020 r. 11:48
Kiedy w gminie Dolice będą mieli wodę?
 

Czy w najbliższych dniach, a może i godzinach – po dwóch miesiącach od wykrycia skażenia – ponad 800 mieszkańców trzech wsi w gminie Dolice będzie mogło korzystać z lokalnego wodociągu, którym dostarczana jest woda z ujęcia „Sądów”?

W środę rano pojawiła się pozytywna informacja – badania wykonane przez Wodociągi Zachodniopomorskie nie wykazały skażenia w próbkach pobranych z wodociągu. Po południu opublikowano jednak wyniki badań próbek z samego ujęcia „Sądów”. Okazało się, że woda jest nadal skażona zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” z 13 grudnia 2018 r.

***

Wcześniejsza informacja

Czy w najbliższych dniach a może i godzinach – po dwóch miesiącach od wykrycia skażenia – ponad 800 mieszkańców trzech wsi w gminie Dolice będzie mogło korzystać z lokalnego wodociągu, którym dostarczana jest woda z ujęcia „Sądów"? Na razie pojawiła się jedna pozytywna informacja – dziś rano badania nie wykazały skażenia wodociągu.

Wszystko wskazuje na to, że tak zwane zabiegi naprawcze prowadzone przez Wodociągi Zachodniopomorskie powoli przynoszą spodziewane efekty. Jest szansa, że woda z wodociągów z ujęcia „Sądów" będzie mogła być wykorzystywana do celów sanitarnych, a być może także spożywczych. Z badań przeprowadzonych w środę przed południem (12 grudnia) wynika, że sieć przesyłowa do wsi Sądów, Sądówek i Ziemomyśl w gminie Dolice – jak nas poinformowano w spółce Wodociągi Zachodniopomorskie – „jest czysta”. Tymczasem trwają ciągle badania wody z samego ujęcia „Sądów”. 

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu sanepid wydał zakaz picia, wykorzystywania tej wody do przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw oraz mycia zębów. Od 19 października 2018 r. woda do wspomnianych miejscowości dowożona jest beczkowozami. W próbkach wody pobranych z wodociągu wykryto zanieczyszczenia mikrobiologiczne, w tym obecność między innymi bakterii grupy coli oraz fizykochemiczne – mętność, żelazo, jon amonowy.

(r.c.)

Fot. Paulina Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Skażona
2018-12-13 11:43:15
Woda jest "czysta"dla wodociągów ,mają swoje laboratoriai swoje normy/?\.Filtry zamontowane w domach są rude. Ha. Cóż to może znaczyć.
chester
2018-12-13 05:29:13
Jak im Kurier przywiezie.
gh
2018-12-12 14:28:18
To musiał być artykuł w Kurierze, żeby zrobić badania? Brawo sanepid.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA