niedziela, 26 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Skażona woda? Sprawę zbada prokuratura

Skażona woda? Sprawę zbada prokuratura

Skażona woda? Sprawę zbada prokuratura
Data publikacji: 2018-09-06 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:54
Wywietleń: 1337 349491

Ktoś włamał się na serwer gminy Dolice, by ostrzec mieszkańców, że woda, która płynie do ich kranów, jest skażona uranem. – Informacja jest nieprawdziwa – dementuje wójt gminy, który o hakerskim ataku zawiadomił prokuraturę.

4 września br. na stronie internetowej Gminy Dolice ukazał się komunikat o skażeniu wody w sieci wodociągowej. W informacji ostrzegano przed „pierwiastkiem promieniotwórczym (uranem zubożonym)”. A oto treść komunikatu: „Z powodu wzrostu aktywności szkoleniowej Wojska Polskiego i wojsk amerykańskich na polskich poligonach, w wodach gruntowych ujawniono dużą zawartość uranu zubożonego. W związku ze skażeniem wody w sieci wodociągowej decyzją Sanepidu woda nie nadaje się do spożycia. Użycie wody może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. W związku z tym na terenie całej gminy wprowadza się, aż do odwołania, zakaz zużycia wody wodociągowej do celów socjalno-bytowych. Jednocześnie przypominamy, że używanie wody z hydrantów dla innych celów niż przeciwpożarowe jest wykroczeniem i podlega karze. Zalecamy korzystanie z wody butelkowanej. Liczymy na zrozumienie mieszkańców, zapewniając jednocześnie, że dołożymy wszelkich możliwych starań, aby rozwiązać tę sytuację”.

Szybko okazało się, że w informacji opublikowanej na stronie internetowej gminy nie ma ani krzty prawdy, i że to robota hakera, lub grupy hakerów, którzy włamali się na serwer gminy. Jeszcze tego samego dnia po południu w tym samym miejscu ukazał się komunikat dementujący informację o skażeniu wody w sieci wodociągowej.

– Poprzednia informacja, która ukazała się na naszej stronie, okazała się nieprawdziwa i zamieszczona została przez nieupoważnioną osobę. Nie ma żadnych informacji o skażeniu wody. Trwają czynności wyjaśniające, w jaki sposób ta osoba uzyskała dostęp do strony – poinformował wójt gminy Dolice. 

Hakerzy próbowali także zamieścić ostrzeżenie na stronie internetowej Powiatu Stargardzkiego, ale im się to nie udało. Po ataku hakerskim w sprawie zabrał głos stargardzki sanepid, który stanowczo zdementował informacje o skażeniu wody.

– Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że woda w ujęciach jest pod stałym nadzorem i podlega systematycznej ocenie. Ostatnie orzeczenie wydane na podstawie kontroli wewnętrznej z dnia 21 sierpnia 2018 r., potwierdza przydatność wody do spożycia dla mieszkańców gminy Dolice – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Powiatu Stargardzkiego.

Sprawa naruszenia procedur bezpieczeństwa będzie miała swój ciąg dalszy. O ataku hakerów wójt gminy Dolice zawiadomił prokuraturę.

Tekst i fot. (żan)

Na zdjęciu: Po ataku hakerskim na stronie internetowej Urzędu Gminy w Dolicach ukazał się komunikat wójta dementujący fałszywe informacje o skażeniu wody.

Komentarze

atak gimbusów
chyba tamtejsze gimbusy się nudziły. przynajmniej wyszło jak nędzne mają zabezpieczenia.
2018-09-06 14:40:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie