Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Skażona woda? Sprawę zbada prokuratura

Data publikacji: 06 września 2018 r. 11:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:19
Skażona woda? Sprawę zbada prokuratura
 

Ktoś włamał się na serwer gminy Dolice, by ostrzec mieszkańców, że woda, która płynie do ich kranów, jest skażona uranem. – Informacja jest nieprawdziwa – dementuje wójt gminy, który o hakerskim ataku zawiadomił prokuraturę.

4 września br. na stronie internetowej Gminy Dolice ukazał się komunikat o skażeniu wody w sieci wodociągowej. W informacji ostrzegano przed „pierwiastkiem promieniotwórczym (uranem zubożonym)”. A oto treść komunikatu: „Z powodu wzrostu aktywności szkoleniowej Wojska Polskiego i wojsk amerykańskich na polskich poligonach, w wodach gruntowych ujawniono dużą zawartość uranu zubożonego. W związku ze skażeniem wody w sieci wodociągowej decyzją Sanepidu woda nie nadaje się do spożycia. Użycie wody może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. W związku z tym na terenie całej gminy wprowadza się, aż do odwołania, zakaz zużycia wody wodociągowej do celów socjalno-bytowych. Jednocześnie przypominamy, że używanie wody z hydrantów dla innych celów niż przeciwpożarowe jest wykroczeniem i podlega karze. Zalecamy korzystanie z wody butelkowanej. Liczymy na zrozumienie mieszkańców, zapewniając jednocześnie, że dołożymy wszelkich możliwych starań, aby rozwiązać tę sytuację”.

Szybko okazało się, że w informacji opublikowanej na stronie internetowej gminy nie ma ani krzty prawdy, i że to robota hakera, lub grupy hakerów, którzy włamali się na serwer gminy. Jeszcze tego samego dnia po południu w tym samym miejscu ukazał się komunikat dementujący informację o skażeniu wody w sieci wodociągowej.

– Poprzednia informacja, która ukazała się na naszej stronie, okazała się nieprawdziwa i zamieszczona została przez nieupoważnioną osobę. Nie ma żadnych informacji o skażeniu wody. Trwają czynności wyjaśniające, w jaki sposób ta osoba uzyskała dostęp do strony – poinformował wójt gminy Dolice. 

Hakerzy próbowali także zamieścić ostrzeżenie na stronie internetowej Powiatu Stargardzkiego, ale im się to nie udało. Po ataku hakerskim w sprawie zabrał głos stargardzki sanepid, który stanowczo zdementował informacje o skażeniu wody.

– Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że woda w ujęciach jest pod stałym nadzorem i podlega systematycznej ocenie. Ostatnie orzeczenie wydane na podstawie kontroli wewnętrznej z dnia 21 sierpnia 2018 r., potwierdza przydatność wody do spożycia dla mieszkańców gminy Dolice – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Powiatu Stargardzkiego.

Sprawa naruszenia procedur bezpieczeństwa będzie miała swój ciąg dalszy. O ataku hakerów wójt gminy Dolice zawiadomił prokuraturę.

Tekst i fot. (żan)

Na zdjęciu: Po ataku hakerskim na stronie internetowej Urzędu Gminy w Dolicach ukazał się komunikat wójta dementujący fałszywe informacje o skażeniu wody.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

atak gimbusów
2018-09-06 14:40:57
chyba tamtejsze gimbusy się nudziły. przynajmniej wyszło jak nędzne mają zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA