Czy w najbliższych dniach, a może i godzinach – po dwóch miesiącach od wykrycia skażenia – ponad 800 mieszkańców trzech wsi w gminie Dolice będzie mogło korzystać z lokalnego wodociągu, którym dostarczana jest woda z ujęcia „Sądów”?
W środę rano pojawiła się pozytywna informacja – badania wykonane przez Wodociągi Zachodniopomorskie nie wykazały skażenia w próbkach pobranych z wodociągu. Po południu opublikowano jednak wyniki badań próbek z samego ujęcia „Sądów”. Okazało się, że woda jest nadal skażona zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.
Więcej w „Kurierze Szczecińskim” z 13 grudnia 2018 r.
***
Wcześniejsza informacja
Czy w najbliższych dniach a może i godzinach – po dwóch miesiącach od wykrycia skażenia – ponad 800 mieszkańców trzech wsi w gminie Dolice będzie mogło korzystać z lokalnego wodociągu, którym dostarczana jest woda z ujęcia „Sądów"? Na razie pojawiła się jedna pozytywna informacja – dziś rano badania nie wykazały skażenia wodociągu.
Wszystko wskazuje na to, że tak zwane zabiegi naprawcze prowadzone przez Wodociągi Zachodniopomorskie powoli przynoszą spodziewane efekty. Jest szansa, że woda z wodociągów z ujęcia „Sądów" będzie mogła być wykorzystywana do celów sanitarnych, a być może także spożywczych. Z badań przeprowadzonych w środę przed południem (12 grudnia) wynika, że sieć przesyłowa do wsi Sądów, Sądówek i Ziemomyśl w gminie Dolice – jak nas poinformowano w spółce Wodociągi Zachodniopomorskie – „jest czysta”. Tymczasem trwają ciągle badania wody z samego ujęcia „Sądów”.
Przypomnijmy, że dwa miesiące temu sanepid wydał zakaz picia, wykorzystywania tej wody do przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw oraz mycia zębów. Od 19 października 2018 r. woda do wspomnianych miejscowości dowożona jest beczkowozami. W próbkach wody pobranych z wodociągu wykryto zanieczyszczenia mikrobiologiczne, w tym obecność między innymi bakterii grupy coli oraz fizykochemiczne – mętność, żelazo, jon amonowy.
(r.c.)
Fot. Paulina Sikora