piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Katalog wyeliminuje chaos?

Katalog wyeliminuje chaos?

Katalog wyeliminuje chaos?
Data publikacji: 2017-09-13 17:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:27
Wywietleń: 2036 292036

Od środy 13 września zarządzeniem prezydenta Szczecina oficjalnie obowiązują dwa katalogi: mebli i nawierzchni miejskich. Dzięki tym dokumentom będziemy wiedzieć, jak mają wyglądać m.in. ławki miejskie, kosze, słupki, stojaki na rowery oraz chodniki w poszczególnych częściach miasta.

- To dokumenty, które będą wiążące dla wszystkich wydziałów i jednostek organizacyjnych miasta oraz miejskich spółek. Inwestorom będzie zalecać ich stosowanie oraz je promować. Może ich koncepcje będą zgodne z założeniami tych dokumentów i zechcą oni skorzystać z tych rozwiązań - wyjaśniał Jarosław Bondar, architekt miasta.

Katalog mebli składa się z 8 zestawów. Natomiast katalog nawierzchni Szczecina z 16 rodzajów chodnika. Na ich podstawie będzie można się dowiedzieć m.in., jak mają wyglądać ławki miejskie, kosze, słupki, stojaki na rowery oraz chodniki w poszczególnych częściach miasta, które zostało podzielone na siedem stref.

- Katalogi zostały stworzone po to, by uzyskać w przestrzeni miejskiej spójność estetyczną i  jak najwyższą jakość wykonania mebli oraz nawierzchni w przestrzeni  publicznej. Mamy nadzieję, że to wyeliminuje chaos i pozwoli w łatwy sposób panować nad estetyką miasta - zapewnia Bondar

Zestawy katalogu mebli miejskich wskazują możliwości użycia ich elementów w określonej części miasta. Ale poszczególne elementy można także używać oddzielnie, niezależnie od pozostałych części zestawu.

Architekt miasta nie wyklucza, że zostanie ogłoszony konkurs, który wyłoni projekt mebla miejskiego charakterystycznego tylko dla Szczecina, np. ławki, albo kosza na śmieci.

(dar)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Ławki, które znajdują się na nowych nadodrzańskich bulwarach już zostały umieszczone w katalogu mebli miejskich.

 

Komentarze

Zzzgryźliwy
Tu nasuwa się tradycyjne pytanie. Czyim kumplem jest producent tych jedynie słusznych mebelków i czy będzie miał wyłączność na jedynie słuszne wzory?
2017-09-14 08:11:44
Paw
Chaos to by by wyeliminimowało wypier... tych panow bruk miejski :D
2017-09-14 07:38:56
ehh
I co, obowiązującą nawierzchnią jest bruk na Krzywoustego, Żupańskiego, Orła Białego? Pewnie to zmowa z naprawiaczami zawieszeń.
2017-09-14 07:08:12
do "zak"
Ośmieszasz się tylko takim wpisem. Człowieku, odwiedzasz czasami europejskie miasta, bywasz po sąsiedzku z wizytą w Niemczech? Każde szanujące się europejskie miasto posiada katalog mebli miejskich, bo chodzi o estetykę otoczenia w którym żyjmy na co dzień. Ale u nas burakom i tak jest wszystko jedno, czy potykają się co krok o inny kosz lub ławkę, widzą rozpadające się i przeróżne wiaty przystankowe, różnego rodzaju ławki, najprzeróżniejsze typy barierek, odrapane elewacje domów, bo słowa: estetyka, ład i porządek są im obce. Jak nie masz pojęcia co krytykujesz, to daj sobie spokój.
2017-09-13 23:55:48
zak
Jeszcze katalog jak należy się ubierać wchodząc do tramwaju a jak do autobusu.Paranoja architektów miejskich i urbanistów sięga szczytu głupoty. Wszystkim musi podobać się to co jedna osoba wymyśli.To co oni nazywają chaosem w normalnym świecie jest rozwojem kreatywności. burzy monotonię i wpływa pozytywnie na psychikę ludzką. Opamiętajcie się biurokraci.
2017-09-13 23:03:42
............
kolejna bzdura
2017-09-13 20:20:45
:)
Miejmy nadzieje ze katalog chodnikow nie obejmuje starych poniemieckich plyt granitowych na ktorych zima mozna sie zabic oraz nie przewiduje uzycia mini kostek brukowych takich jak np na krzywoustego ktore wypadaja po kilku miesiacach
2017-09-13 17:59:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy