niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kasacja odrzucona

Kasacja odrzucona

Kasacja odrzucona
Data publikacji: 2016-05-11 19:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1053 133119

Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną obrońców Macieja B., byłego studenta Akademii Morskiej, który w czerwcu 2012 r. zabił swojego kolegę w mieszkaniu rodziców przy ul. Duńskiej w Szczecinie. Mężczyzna wyjdzie więc na wolność po odsiedzeniu przynajmniej 12 lat w więzieniu.

Niedoszły marynarz twierdzi, że zabił w obronie własnej. Zapewnia, że zadał Norbertowi K. kilkanaście ciosów nożem, bo ten zaproponował mu seks. Student nie miał na to ochoty. Jego odmowa wywołała jednak w K. atak agresji - mężczyzna rzucił się ponoć na niego z nożem.

Kiedy policjanci weszli do mieszkania, zobaczyli leżące w kałuży krwi ciało młodego mężczyzny. W drugim pokoju Maciej B. siedział po turecku na podłodze i palił papierosa. Nie stawiał oporu.

Maciej z Norbertem poznali się na imprezie w klubie studenckim zaledwie kilka godzin przed tragicznym wydarzeniem. Pili alkohol, palili skręty. Poza tym Maciej B., od wyjścia ze szpitala (leczył się wcześniej psychiatrycznie), brał antydepresanty. Mieszanka okazała się wybuchowa. Zanim zadźgał nożem Norberta K. wcześniej go dusił.

Sąd Okręgowy skazał Macieja B. na 25 lat więzienia. Obrona odwołała się od wyroku. W apelacji podkreślała, że badany mógł działać w stanie silnego wzburzenia (tak wynika z opinii psychiatrycznej). Sąd drugiej instancji odrzucił wersję o obronie własnej. Uznał jednak, że zbrodnia była wynikiem „niemoralnej propozycji" i spowodowanego nią wzburzenia. Obniżył więc karę do 15 lat, zastrzegając jednocześnie, że skazany będzie mógł się starać o przedterminowe zwolnienie po odsiedzeniu 12 lat.

Obrońcy Macieja B. uznali i ten wyrok za zbyt surowy. Złożyli skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Została jednak odrzucona.

(lw)

Fot. arch.

 

Komentarze

Szok
Ktoś podpowiedział bajeczkę o molestowaniu, ale na szczęście sąd nie nabrał się na rozpaczliwą obronę nożownika. Kim trzeba być, aby zadać kilkanaście (!) ciosów nożem? Ba, spowodowanie choćby draśnięcia nożem drugiej osoby jest już czymś niewyobrażalnym, oczywiście dla uczciwego człowieka, a tu taka jatka. Najgorsze jest to, że ten morderca wyjdzie w sile wieku i Bóg wie, co tam jeszcze nawywija w życiu. Wyrok powinien być co najmniej 25-letni, ale dobre i to, choć rodzinie nie przywróci zaszlachtowanego syna :(
2016-05-12 11:20:06
kasacja
dlaczego odrzucono kasację. W tak dramatycznej sprawie gdzie doszło do zabójstwa? GTW działa
2016-05-12 00:22:42

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie