niedziela, 20 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kasa w przedogródki

Kasa w przedogródki

Kasa w przedogródki
Data publikacji: 2015-08-08 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 1163 8585

„Zielone przedogródki Szczecina" to kwestia wizerunkowa dla miasta. Bo dotycząca jego reprezentacyjnych ulic i alei. Jednak obostrzona zasadą estetycznej jednorodności (spójność wykonania i zagospodarowania), niemal pozbawiona waloru użytkowości, a jednak - pomimo dotacji budżetowej na start - kosztami utrzymania obciążająca całkowicie i wyłącznie wspólnoty mieszkaniowe. Dodajmy, nie zawsze dysponujące tytułem prawnym do terenów, jakich dotyczyć będzie inwestycja. Stąd np. wydatkowanie wspólnotowego funduszu remontowego na realizację tychże przedogródków jest niemożliwe.

Może dlatego realizacja „Zielonych przedogródków Szczecina" przez miesiące stała w martwym punkcie. Budząc sporo kontrowersji wśród szczecinian oraz radnych. Ci ostatni sugerowali m.in., że to z budżetu Szczecina powinny pochodzić w całości środki na rewitalizację (przywrócenie estetyki historycznym przedogródkom) terenów zielonych przed kamienicami w reprezentacyjnych rejonach miasta. Konsternację budził też fakt, że program dotyczyć będzie również nieruchomości, w których gmina nie ma udziałów, albo ma tylko mniejszościowe. Miejska kasa za pośrednictwem „Zielonych przedogródków Szczecina" będzie więc płynąć również na tereny prywatne. A wszak przez bezprawność takiego rozwiązania lata temu upadł inny z miejskich programów udzielających dotacji ze środków publicznych: „Program Małych Ulepszeń".


Urzędnicy pertraktowali renowację przedogródków z kilkunastoma wspólnotami mieszkaniowymi. Ostatecznie, specjalnie powołana komisja właśnie zdecydowała o przyznaniu dotacji - w wysokości 75 procent kosztów inwestycji - czterem z nich, usytuowanym przy reprezentacyjnym „Złotym Szlaku". Za 350 tysięcy złotych zostaną więc jeszcze w tym roku zaaranżowane zielenią tereny przed frontami kamienic al. Papieża Jana Pawła II nr 13, 14, 15 oraz 17. ©℗ Tekst i fot. Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: Nie 100 tysięcy - jak zapowiadano. Ale 250 tys. złotych przeznaczy Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych na pilotażową edycję programu, zakładającego renowację szczecińskich przedogródków. Kolejne 100 tysięcy złotych na ten cel deklarowała dorzucić Rada Osiedla Centrum. Co w zamian? Cztery tereny zielone urządzone przed frontami kamienic w al. Papieża Jana Pawła II: jak pod linijkę, na nowo, stylowo.

 


Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu

Komentarze

Jan
No nie. Nie róbcie tego. To miasto całkowicie straci swój klimat> Widział kto gdzie indziej, żeby ludzie wywalali stare wersalki na trawnik przed dom?
2015-08-08 15:36:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie