czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Karty rozdane

Karty rozdane

Karty rozdane
Data publikacji: 2016-03-24 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 2189 125834

Karty już rozdane. Szefem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie został prok. Artur Maludy. Z kolei szczecińską Prokuraturą Okręgową kierować będzie prok. Iwona Chrobak-Farquharson.

Nominacje nowym szefom wręczył wczoraj prok. Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego. Uroczystość odbyła się w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, czyli dawnej Prokuraturze Apelacyjnej. Dekrety powołujące do pełnienia nowych funkcji otrzymał prok. Artur Maludy awansujący tym samym na Prokuratora Regionalnego i prok. Wioletta Mazurek, która została jego zastępcą. Poza tym od czwartku Prokuraturą Okręgową w Szczecinie kieruje prok. Iwona Chrobak-Farquharson ze Stargardu.

Przedstawiciel Prokuratury Generalnej wręczył wczoraj jeszcze jedną nominację. Naczelnikiem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie (powstałą w miejsce dotychczasowego wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie) została prok. Aldona Lema.

Przetasowania w szczecińskiej prokuraturze związane są z rewolucją przeprowadzaną w całym kraju przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. W miejsce zlikwidowanych Prokuratur Apelacyjnych 4 marca powstały Prokuratury Regionalne - to tu prowadzone są najtrudniejsze i najpoważniejsze postępowania. Zgodnie z przepisami, powołania do nowej jednostki mogą potrwać maksimum do 4 maja. Ustawa o prokuraturze nie określa jednak, według jakich kryteriów będzie się to odbywało. Decydować o tym ma Prokurator Generalny na wniosek Prokuratora Krajowego.

Do prokuratur regionalnych powoływani będą prokuratorzy pracujący do tej pory w prokuraturach apelacyjnych (w Zachodniopomorskiej apelacji zatrudnionych było 25 śledczych) i okręgowych. Ci co nie dostaną propozycji przejścia do prokuratury regionalnej, otrzymają „inne stanowisko służbowe", czyli zostaną zatrudnieni w jednostkach niższego szczebla.

Jak się dowiedzieliśmy, prokuratorzy zniesionej Prokuratury Apelacyjnej nie otrzymali jeszcze nominacji - może się to stać w każdej chwili. Na razie kadrowe zmiany objęły jedynie szefów prokuratur. W ramach „dobrej zmiany" we wtorek ze stanowiskiem pożegnał się prok. Dariusz Wiśniewski, dotychczasowy szef Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. W środę przestał wykonywać zadania Prokuratury Regionalnej (wcześniej pełnił funkcję Prokuratora Apelacyjnego) prok. Józef Skoczeń. Przypomnijmy, że w rankingu prokuratur obie jednostki uznawane były dotąd za najlepsze w kraju. Jak na razie nie wiadomo, jakie są dalsze plany wobec odwołanych prokuratorów.

Leszek Wójcik

Na zdj.: 41-letni prok. Artur Maludy (z lewej) był do tej pory prok. Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Jest znany przede wszystkim z prowadzonego przez niego śledztwa przeciwko pracownikom Urzędu Skarbowego, Sanepidu i szczecińskim przedsiębiorcom (w tym znanemu gastronomikowi Pawłowi Golemie). Sprawa ma charakter korupcyjny - to nie dziwi, prok. Maludy specjalizuje się bowiem w sprawach gospodarczych. Nominację przekazał nowemu Prokuratorowi Regionalnemu Robert Hernand

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie