Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Karty rozdane

Data publikacji: 24 marca 2016 r. 22:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:48
Karty rozdane
 

Karty już rozdane. Szefem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie został prok. Artur Maludy. Z kolei szczecińską Prokuraturą Okręgową kierować będzie prok. Iwona Chrobak-Farquharson.

Nominacje nowym szefom wręczył wczoraj prok. Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego. Uroczystość odbyła się w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, czyli dawnej Prokuraturze Apelacyjnej. Dekrety powołujące do pełnienia nowych funkcji otrzymał prok. Artur Maludy awansujący tym samym na Prokuratora Regionalnego i prok. Wioletta Mazurek, która została jego zastępcą. Poza tym od czwartku Prokuraturą Okręgową w Szczecinie kieruje prok. Iwona Chrobak-Farquharson ze Stargardu.

Przedstawiciel Prokuratury Generalnej wręczył wczoraj jeszcze jedną nominację. Naczelnikiem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie (powstałą w miejsce dotychczasowego wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie) została prok. Aldona Lema.

Przetasowania w szczecińskiej prokuraturze związane są z rewolucją przeprowadzaną w całym kraju przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. W miejsce zlikwidowanych Prokuratur Apelacyjnych 4 marca powstały Prokuratury Regionalne - to tu prowadzone są najtrudniejsze i najpoważniejsze postępowania. Zgodnie z przepisami, powołania do nowej jednostki mogą potrwać maksimum do 4 maja. Ustawa o prokuraturze nie określa jednak, według jakich kryteriów będzie się to odbywało. Decydować o tym ma Prokurator Generalny na wniosek Prokuratora Krajowego.

Do prokuratur regionalnych powoływani będą prokuratorzy pracujący do tej pory w prokuraturach apelacyjnych (w Zachodniopomorskiej apelacji zatrudnionych było 25 śledczych) i okręgowych. Ci co nie dostaną propozycji przejścia do prokuratury regionalnej, otrzymają „inne stanowisko służbowe", czyli zostaną zatrudnieni w jednostkach niższego szczebla.

Jak się dowiedzieliśmy, prokuratorzy zniesionej Prokuratury Apelacyjnej nie otrzymali jeszcze nominacji - może się to stać w każdej chwili. Na razie kadrowe zmiany objęły jedynie szefów prokuratur. W ramach „dobrej zmiany" we wtorek ze stanowiskiem pożegnał się prok. Dariusz Wiśniewski, dotychczasowy szef Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. W środę przestał wykonywać zadania Prokuratury Regionalnej (wcześniej pełnił funkcję Prokuratora Apelacyjnego) prok. Józef Skoczeń. Przypomnijmy, że w rankingu prokuratur obie jednostki uznawane były dotąd za najlepsze w kraju. Jak na razie nie wiadomo, jakie są dalsze plany wobec odwołanych prokuratorów.

Leszek Wójcik

Na zdj.: 41-letni prok. Artur Maludy (z lewej) był do tej pory prok. Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Jest znany przede wszystkim z prowadzonego przez niego śledztwa przeciwko pracownikom Urzędu Skarbowego, Sanepidu i szczecińskim przedsiębiorcom (w tym znanemu gastronomikowi Pawłowi Golemie). Sprawa ma charakter korupcyjny - to nie dziwi, prok. Maludy specjalizuje się bowiem w sprawach gospodarczych. Nominację przekazał nowemu Prokuratorowi Regionalnemu Robert Hernand

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA