sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kamienice znów na sprzedaż

Kamienice znów na sprzedaż

Kamienice znów na sprzedaż
Data publikacji: 2019-08-21 07:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-22 08:43
Wywietleń: 1976 409398

Nowa szansa na rewitalizację zabytkowych kamienic przy ul. Edmunda Bałuki 12, 13 (dawna ul. Obrońców Stalingradu). TBS Prawobrzeże ogłosiło przetarg na sprzedaż budynków. Przyszły właściciel będzie mógł w nich zrobić luksusowy hotel lub apartamentowiec.

Przetarg dotyczy kamienic, które w ubiegłym roku TBS Prawobrzeże odebrał poprzedniemu właścicielowi - spółce Lorenshill Centrum Development (LCD). Zgodnie z umową z 2012 r. zawartą jeszcze pomiędzy Szczecińskim Centrum Renowacyjnym a spółką LCD, narożne kamienice przy ul. Bałuki 12 i 13 miały być zrewitalizowane w ciągu 5 lat. Umowa zakładała powstanie w tych budynkach hotelu, jednak żadnych prac nie wykonano.

- TBS Prawobrzeże po przejęciu SCR, stał się stroną umowy zawartej z LCD. Każdorazowo w trakcie spotkań z przedstawicielami LCD wskazywano na przekroczenie terminów i wynikające z tego konsekwencje. Spółka nie przedstawiła konkretnych gwarancji oraz żadnych propozycji wskazujących na to, że w najbliższych latach rozpocznie się i zakończy remont budynków. Stąd decyzja TBS Prawobrzeże o odstąpieniu od umowy. Po przejęciu budynków rozpoczęto przygotowania do ich sprzedaży. Wykonano prace zabezpieczające - informuje rzecznik ZBiLK Tomasz Klek. 

Przetarg odbędzie się 12 września 2019 r. w siedzibie TBS Prawobrzeże. W sumie na sprzedaż wystawione są budynki frontowe wraz oficynami - stanowią one całość. Cena wywoławcza to 8,16 mln zł.

* * *

Kamienice pochodzą z końca XIX wieku. Powstały w ramach przebudowy Śródmieścia w systemie gwiaździstych placów. Pełniły funkcje mieszkalne - na parterach mieściły się lokale usługowe. Nieznani są pierwsi właściciele. Wiadomo jednak, że od 1937 roku właścicielem budynku przy Bałuki 12 był kupiec Heymann Cohn. Przed wojną w lokalach na parterze mieściły się: zakład fotograficzny Artura Herzberga oraz gospoda Rismarca. Po wojnie kamienica nadal pełniła funkcje mieszkalne i usługowe. Budynki są pod opieką konserwatora zabytków.

(p)

Fot. ZBiLK

Komentarze

Piotr
Mam nadzieję, że nowa umowa będzie przewidywała wpłatę zabezpieczenia które przepadnie jeżeli nie zostaną spełnione warunki.
2019-08-22 08:07:06
ala66
Co z kamienicą po przychodni przy ul.JPII? Ja się tylko pytam.
2019-08-21 12:09:49
Bo
A gdzie kary za niedotrzymanie warunków umow? 7 lat straconych.
2019-08-21 08:30:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie