wtorek, 28 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kamienice znów na sprzedaż

Kamienice znów na sprzedaż

Kamienice znów na sprzedaż
Data publikacji: 2019-08-21 07:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-22 08:43
Wywietleń: 1804 409398

Nowa szansa na rewitalizację zabytkowych kamienic przy ul. Edmunda Bałuki 12, 13 (dawna ul. Obrońców Stalingradu). TBS Prawobrzeże ogłosiło przetarg na sprzedaż budynków. Przyszły właściciel będzie mógł w nich zrobić luksusowy hotel lub apartamentowiec.

Przetarg dotyczy kamienic, które w ubiegłym roku TBS Prawobrzeże odebrał poprzedniemu właścicielowi - spółce Lorenshill Centrum Development (LCD). Zgodnie z umową z 2012 r. zawartą jeszcze pomiędzy Szczecińskim Centrum Renowacyjnym a spółką LCD, narożne kamienice przy ul. Bałuki 12 i 13 miały być zrewitalizowane w ciągu 5 lat. Umowa zakładała powstanie w tych budynkach hotelu, jednak żadnych prac nie wykonano.

- TBS Prawobrzeże po przejęciu SCR, stał się stroną umowy zawartej z LCD. Każdorazowo w trakcie spotkań z przedstawicielami LCD wskazywano na przekroczenie terminów i wynikające z tego konsekwencje. Spółka nie przedstawiła konkretnych gwarancji oraz żadnych propozycji wskazujących na to, że w najbliższych latach rozpocznie się i zakończy remont budynków. Stąd decyzja TBS Prawobrzeże o odstąpieniu od umowy. Po przejęciu budynków rozpoczęto przygotowania do ich sprzedaży. Wykonano prace zabezpieczające - informuje rzecznik ZBiLK Tomasz Klek. 

Przetarg odbędzie się 12 września 2019 r. w siedzibie TBS Prawobrzeże. W sumie na sprzedaż wystawione są budynki frontowe wraz oficynami - stanowią one całość. Cena wywoławcza to 8,16 mln zł.

* * *

Kamienice pochodzą z końca XIX wieku. Powstały w ramach przebudowy Śródmieścia w systemie gwiaździstych placów. Pełniły funkcje mieszkalne - na parterach mieściły się lokale usługowe. Nieznani są pierwsi właściciele. Wiadomo jednak, że od 1937 roku właścicielem budynku przy Bałuki 12 był kupiec Heymann Cohn. Przed wojną w lokalach na parterze mieściły się: zakład fotograficzny Artura Herzberga oraz gospoda Rismarca. Po wojnie kamienica nadal pełniła funkcje mieszkalne i usługowe. Budynki są pod opieką konserwatora zabytków.

(p)

Fot. ZBiLK

Komentarze

Piotr
Mam nadzieję, że nowa umowa będzie przewidywała wpłatę zabezpieczenia które przepadnie jeżeli nie zostaną spełnione warunki.
2019-08-22 08:07:06
ala66
Co z kamienicą po przychodni przy ul.JPII? Ja się tylko pytam.
2019-08-21 12:09:49
Bo
A gdzie kary za niedotrzymanie warunków umow? 7 lat straconych.
2019-08-21 08:30:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie