Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dla ratowania szczecińskich kamienic

Data publikacji: 28 maja 2019 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:13
Dla ratowania szczecińskich kamienic
 

Do tej pory z dotacji na ratowanie zabytków korzystały głównie kościoły. Już tak nie będzie. Bowiem znowelizowana ustawa o ochronie zabytków rozszerzyła katalog beneficjentów o wszystkie domy i kamienice ujęte w gminnej ewidencji zabytków.

Oznacza to dla Szczecina, że prawo do ubiegania się o dotację celową na prace konserwatorskie oraz restauratorskie zyskali dysponenci ponad 3 tysięcy nieruchomości. Na równych zasadach m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe.

Prawo daje możliwość sięgnięcia po środki gminy na prace konserwatorskie, czyli na działania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz na dokumentowanie tych działań. Daje szansę pozyskania środków z budżetu Szczecina na prace restauratorskie, czyli wszystkie te działania, jakich celem jest wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku. W tym na uzupełnienie lub odtworzenie jego części, także na dokumentowanie tych działań. Znowelizowana ustawa O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami daje również prawo ubiegania się o 

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 78% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 28-05-2019

 

Autor: Arleta Nalewajko
Fot. Mirosław Winconek
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czerwony Szczecin
2019-05-28 16:16:43
A gdzie pieniądze z funduszu remontowego ??????

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA