niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek

Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek

Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek
Data publikacji: 2019-09-17 19:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 10:18
Wywietleń: 4129 415555

Wystarczyła minuta i tylko jedno podbicie ceny wywoławczej o tysiąc złotych, by kupić dwie śródmiejskie zabytkowe kamienice z oficynami przy ul. Edmunda Bałuki 12 i 13 (d. ul. Obrońców Stalingradu) w Szczecinie. Nieruchomości wylicytowała za łączną kwotę 8 161 000 zł spółka Europol Consulting z siedzibą w podszczecińskiej Dobrej. W tym tygodniu ma podpisać notarialną umowę z TBS Prawobrzeże.

Licytacja nieruchomości odebranych w ubiegłym roku spółce Lorenshill Centrum Development (jej współudziałowcem i prezesem był szwedzki przedsiębiorca Magnus Isaksson), która nie wywiązała się jako kolejny już inwestor z umów zawartych z nią jeszcze przez poprzednią i zlikwidowaną spółką miejską pn. Szczecińskie Centrum Renowacyjne, odbyła się 12 września. To w sumie pięć parcel o łącznej powierzchni 1925 m kw., z których najmniejsza stanowić ma teren przyszłego przedogródka od narożnika przy ul. Śląskiej, z sześcioma budynkami mieszkalnymi (dwa frontowe, pozostałe to oficyny) o powierzchni zabudowy 1363 m kw., które TBS Prawobrzeże wystawił na sprzedaż za cenę wywoławczą 8 160 000 zł.

Obie frontowe kamienice, od wielu lat już niszczejące pustostany, podlegają ochronie konserwatorskiej. Ta o numerze adresowym 12, tj. narożna u zbiegu z ul. Śląską, wpisana jest do rejestru wojewódzkiego zabytków od 1976 roku. Ta o numerze 13, z opakowaną w siatkę zabezpieczającą od kilku miesięcy niemal w całości elewacją i przyległa do zabudowań jeszcze istniejących zlikwidowanej SP nr 54 (zwanej Maciusiem), czekających na wyburzenie, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscu przewidziano wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo – usługową, usługową. W tej zachowanej, acz zrujnowanej, części historycznej zabudowy śródmiejskiego kwartału nr 21 nowy właściciel będzie mógł urządzić hotel lub zaadaptować ją na apartamenty.

W umowie zbycia nieruchomości ma znaleźć się zapis, że w terminie nie dłuższym niż 4 lata od dnia jej zawarcia inwestor wykona remont elewacji oraz dachu obu kamienic frontowych,  z robotami konserwatorskimi włącznie (z renowacją tynków i detali architektonicznych, wymianą obróbek blacharskich, wymianą lub naprawą stolarki okiennej, witryn, drzwi i bram oraz wykonaniem robót izolacyjnych przeciwwilgociowych i termicznych ścian zewnętrznych poniżej poziomu terenu). W przypadku opóźnień w wykonaniu robót przewidziane są kary po 1 500 zł za każdy dzień poślizgu.

Kamienice przy ul. Edmunda Bałuki 12 i 13 z przyległymi do nich oficynami to kolejne nieruchomości w Szczecinie kupione przez spółkę Europol Consulting z siedzibą w Dobrej. Do niej należy odkupiony dwa lata temu od Uniwersytetu Szczecińskiego zabytkowy budynek dawnej przyzamkowej stajni przy ul. Rycerskiej 3. Udziałowcami Europol Consulting sp. z o.o. są Thye Holding APS i Mikkel Strange Thye (ten ostatni jest również szefem zarządu spółki), jednocześnie właściciel i prezes innej spółki Lars Laj Polska, także z siedzibą w Dobrej, która specjalizuje się m.in. w projektowaniu i dostawach elementów małej architektury, sprzętu sportowego oraz oferuje swe usługi w zakresie urządzania placów zabaw, wielofunkcyjnych boisk czy skateparków. ©℗ 

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek

Komentarze

Duńczycy
Duńczycy mają w Szczecinie i okolicach bardzo powiązaną i znającą się nawzajem sieć biznesową. Dobrze że sprzedali ale podświadomie wolałbym jednak aby to ktoś inny zakupił te nieruchomości.
2019-09-18 09:43:10
JanKowalski
Mam nadzieję że tym razem się uda życzę powodzenia i pozytywnie kibicuję.....
2019-09-18 07:43:30
Antoni
Tyle lat stało, a zrobiono naprawdę niewiele wzdłuż ul. Śląskiej.
2019-09-17 23:00:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie