poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek

Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek

Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek
Data publikacji: 2019-09-17 19:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 10:18
Wywietleń: 3909 415555

Wystarczyła minuta i tylko jedno podbicie ceny wywoławczej o tysiąc złotych, by kupić dwie śródmiejskie zabytkowe kamienice z oficynami przy ul. Edmunda Bałuki 12 i 13 (d. ul. Obrońców Stalingradu) w Szczecinie. Nieruchomości wylicytowała za łączną kwotę 8 161 000 zł spółka Europol Consulting z siedzibą w podszczecińskiej Dobrej. W tym tygodniu ma podpisać notarialną umowę z TBS Prawobrzeże.

Licytacja nieruchomości odebranych w ubiegłym roku spółce Lorenshill Centrum Development (jej współudziałowcem i prezesem był szwedzki przedsiębiorca Magnus Isaksson), która nie wywiązała się jako kolejny już inwestor z umów zawartych z nią jeszcze przez poprzednią i zlikwidowaną spółką miejską pn. Szczecińskie Centrum Renowacyjne, odbyła się 12 września. To w sumie pięć parcel o łącznej powierzchni 1925 m kw., z których najmniejsza stanowić ma teren przyszłego przedogródka od narożnika przy ul. Śląskiej, z sześcioma budynkami mieszkalnymi (dwa frontowe, pozostałe to oficyny) o powierzchni zabudowy 1363 m kw., które TBS Prawobrzeże wystawił na sprzedaż za cenę wywoławczą 8 160 000 zł.

Obie frontowe kamienice, od wielu lat już niszczejące pustostany, podlegają ochronie konserwatorskiej. Ta o numerze adresowym 12, tj. narożna u zbiegu z ul. Śląską, wpisana jest do rejestru wojewódzkiego zabytków od 1976 roku. Ta o numerze 13, z opakowaną w siatkę zabezpieczającą od kilku miesięcy niemal w całości elewacją i przyległa do zabudowań jeszcze istniejących zlikwidowanej SP nr 54 (zwanej Maciusiem), czekających na wyburzenie, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscu przewidziano wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo – usługową, usługową. W tej zachowanej, acz zrujnowanej, części historycznej zabudowy śródmiejskiego kwartału nr 21 nowy właściciel będzie mógł urządzić hotel lub zaadaptować ją na apartamenty.

W umowie zbycia nieruchomości ma znaleźć się zapis, że w terminie nie dłuższym niż 4 lata od dnia jej zawarcia inwestor wykona remont elewacji oraz dachu obu kamienic frontowych,  z robotami konserwatorskimi włącznie (z renowacją tynków i detali architektonicznych, wymianą obróbek blacharskich, wymianą lub naprawą stolarki okiennej, witryn, drzwi i bram oraz wykonaniem robót izolacyjnych przeciwwilgociowych i termicznych ścian zewnętrznych poniżej poziomu terenu). W przypadku opóźnień w wykonaniu robót przewidziane są kary po 1 500 zł za każdy dzień poślizgu.

Kamienice przy ul. Edmunda Bałuki 12 i 13 z przyległymi do nich oficynami to kolejne nieruchomości w Szczecinie kupione przez spółkę Europol Consulting z siedzibą w Dobrej. Do niej należy odkupiony dwa lata temu od Uniwersytetu Szczecińskiego zabytkowy budynek dawnej przyzamkowej stajni przy ul. Rycerskiej 3. Udziałowcami Europol Consulting sp. z o.o. są Thye Holding APS i Mikkel Strange Thye (ten ostatni jest również szefem zarządu spółki), jednocześnie właściciel i prezes innej spółki Lars Laj Polska, także z siedzibą w Dobrej, która specjalizuje się m.in. w projektowaniu i dostawach elementów małej architektury, sprzętu sportowego oraz oferuje swe usługi w zakresie urządzania placów zabaw, wielofunkcyjnych boisk czy skateparków. ©℗ 

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek

Komentarze

Duńczycy
Duńczycy mają w Szczecinie i okolicach bardzo powiązaną i znającą się nawzajem sieć biznesową. Dobrze że sprzedali ale podświadomie wolałbym jednak aby to ktoś inny zakupił te nieruchomości.
2019-09-18 09:43:10
JanKowalski
Mam nadzieję że tym razem się uda życzę powodzenia i pozytywnie kibicuję.....
2019-09-18 07:43:30
Antoni
Tyle lat stało, a zrobiono naprawdę niewiele wzdłuż ul. Śląskiej.
2019-09-17 23:00:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie