Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Kajakarze wypłynęli razem z „Darem Młodzieży”

Data publikacji: 01 lipca 2019 r. 13:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:44
Kajakarze wypłynęli razem z „Darem Młodzieży”
 

W poniedziałek (1 lipca) rano wypłynęła w morze ze Świnoujścia grupa szczecińskich kajakarzy. Pierwszy etap wyprawy pod nazwą BAŁTYK 100 zakończą w Jarosławcu. Drugi, na trasie Jarosławiec – Gdańsk, zaplanowany jest na przyszły rok.

– Wyprawa ruszyła o godzinie 8.30 – relacjonuje Kazimierz Sawczuk, monitorujący warunki pogodowe. – Słoneczny poranek, grono znajomych i sympatyków kajakarstwa – idealne warunki do startu. Kajakarze opuszczali gościnną świnoujską marinę w asyście największego polskiego żaglowca: „Daru Młodzieży”...

Dodajmy, że „Dar Młodzieży” wrócił do kraju z morskiego festiwalu i zlotu żaglowców we francuskim Rouen pod nazwą „L'Armada 2019”, a teraz płynie do duńskiego Aalborg, gdzie 3 lipca rozpoczną się The Tall Ships Races.

Grupa kajakarzy ma natomiast dotrzeć jeszcze w poniedziałek w rejon Dziwnowa.

– Kajakarze wystartowali przy wietrze południowo-zachodnim o sile 3-4 B – zaznacza K. Sawczuk. – W godzinach popołudniowych wiatr ma zmienić kierunek na zachodni i przybrać na sile, ale wówczas kajakarze powinni już bezpiecznie rozbijać obozowisko. Piotr Owczarski, organizator i komandor wyprawy, jest w stałym kontakcie z ekipą lądową, stale monitorującą warunki pogodowe, łącznie ze stałym radarowym monitoringiem niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych. 

Organizatorem imprezy pod nazwą BAŁTYK 100 jest Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

– Ma ona na celu uczczenie 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny oraz propagowanie kajakarstwa morskiego – podkreśla dowodzący grupą Piotr Owczarski, instruktor Centrum Żeglarskiego. – Wyprawę podzielono na dwa etapy. Pierwszy odbędzie się w tym roku na trasie Świnoujście – Jarosławiec, drugi w 2020 roku na trasie Jarosławiec – Gdańsk. Pozwoli to zachodniopomorskim kajakarzom przepłynąć wzdłuż prawie całe polskie Wybrzeże.

Tegoroczny odcinek liczy ok. 170 km i wiedzie wzdłuż morskich brzegów Pomorza Zachodniego. Jego atrakcją są na pewno nadmorskie, piaszczyste klify oraz jeziora rynnowe. To również piaszczyste, niekończące się plaże.

– Uczestnikami morskiej wyprawy kajakowej BAŁTYK 100 są mieszkańcy Goleniowa, Nowogardu, Szczecina i Świnoujścia – dodaje Piotr Owczarski, który w poprzednich latach organizował i prowadził wyprawy kajakowe dookoła wysp: Wolin, Uznam, Rugii i Bornholmu. – Większość z nich opłynęła kajakami w zeszłym roku duńską wyspę Bornholm. Kluczem do powodzenia tego spływu morskiego jest przede wszystkim pogoda, zwłaszcza siła i kierunek wiatru. Miejmy nadzieję, że będzie korzystny, zachodni, dopychający.

(ek)

Fot. Kazimierz SAWCZUK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@100-lecie - ale z przerwami
2019-07-04 06:02:23
100-lecie to nie jest to samo co 100 lat. 100-lecie to inaczej setna rocznica. Jak można tego nie rozróżniać?
100-lecie - ale z przerwami
2019-07-02 00:21:25
A o jakie lata konkretnie chodzi... z tym 100-leciem Niepodleglosci ? Chyba ze Kurier Uwaza ze w latach 1939-1945-1990 bylismy tylko "troche podlegli" ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA