wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kajakarze wypłynęli razem z „Darem Młodzieży”

Kajakarze wypłynęli razem z „Darem Młodzieży”

Kajakarze wypłynęli razem z „Darem Młodzieży”
Data publikacji: 2019-07-01 13:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:44
Wywietleń: 977 400419

W poniedziałek (1 lipca) rano wypłynęła w morze ze Świnoujścia grupa szczecińskich kajakarzy. Pierwszy etap wyprawy pod nazwą BAŁTYK 100 zakończą w Jarosławcu. Drugi, na trasie Jarosławiec – Gdańsk, zaplanowany jest na przyszły rok.

– Wyprawa ruszyła o godzinie 8.30 – relacjonuje Kazimierz Sawczuk, monitorujący warunki pogodowe. – Słoneczny poranek, grono znajomych i sympatyków kajakarstwa – idealne warunki do startu. Kajakarze opuszczali gościnną świnoujską marinę w asyście największego polskiego żaglowca: „Daru Młodzieży”...

Dodajmy, że „Dar Młodzieży” wrócił do kraju z morskiego festiwalu i zlotu żaglowców we francuskim Rouen pod nazwą „L'Armada 2019”, a teraz płynie do duńskiego Aalborg, gdzie 3 lipca rozpoczną się The Tall Ships Races.

Grupa kajakarzy ma natomiast dotrzeć jeszcze w poniedziałek w rejon Dziwnowa.

– Kajakarze wystartowali przy wietrze południowo-zachodnim o sile 3-4 B – zaznacza K. Sawczuk. – W godzinach popołudniowych wiatr ma zmienić kierunek na zachodni i przybrać na sile, ale wówczas kajakarze powinni już bezpiecznie rozbijać obozowisko. Piotr Owczarski, organizator i komandor wyprawy, jest w stałym kontakcie z ekipą lądową, stale monitorującą warunki pogodowe, łącznie ze stałym radarowym monitoringiem niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych. 

Organizatorem imprezy pod nazwą BAŁTYK 100 jest Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

– Ma ona na celu uczczenie 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny oraz propagowanie kajakarstwa morskiego – podkreśla dowodzący grupą Piotr Owczarski, instruktor Centrum Żeglarskiego. – Wyprawę podzielono na dwa etapy. Pierwszy odbędzie się w tym roku na trasie Świnoujście – Jarosławiec, drugi w 2020 roku na trasie Jarosławiec – Gdańsk. Pozwoli to zachodniopomorskim kajakarzom przepłynąć wzdłuż prawie całe polskie Wybrzeże.

Tegoroczny odcinek liczy ok. 170 km i wiedzie wzdłuż morskich brzegów Pomorza Zachodniego. Jego atrakcją są na pewno nadmorskie, piaszczyste klify oraz jeziora rynnowe. To również piaszczyste, niekończące się plaże.

– Uczestnikami morskiej wyprawy kajakowej BAŁTYK 100 są mieszkańcy Goleniowa, Nowogardu, Szczecina i Świnoujścia – dodaje Piotr Owczarski, który w poprzednich latach organizował i prowadził wyprawy kajakowe dookoła wysp: Wolin, Uznam, Rugii i Bornholmu. – Większość z nich opłynęła kajakami w zeszłym roku duńską wyspę Bornholm. Kluczem do powodzenia tego spływu morskiego jest przede wszystkim pogoda, zwłaszcza siła i kierunek wiatru. Miejmy nadzieję, że będzie korzystny, zachodni, dopychający.

(ek)

Fot. Kazimierz SAWCZUK

 

Kajakarze wypłynęli razem z „Darem Młodzieży” Kajakarze wypłynęli razem z „Darem Młodzieży”

Komentarze

@100-lecie - ale z przerwami
100-lecie to nie jest to samo co 100 lat. 100-lecie to inaczej setna rocznica. Jak można tego nie rozróżniać?
2019-07-04 06:02:23
100-lecie - ale z przerwami
A o jakie lata konkretnie chodzi... z tym 100-leciem Niepodleglosci ? Chyba ze Kurier Uwaza ze w latach 1939-1945-1990 bylismy tylko "troche podlegli" ???
2019-07-02 00:21:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie