niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kaczce za złotówkę

Kaczce za złotówkę

Kaczce za złotówkę
Data publikacji: 2016-03-30 16:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 1713 126214

W Polsce pojawiło się kilka kaczkomatów, czyli automatów z karmą dla dzikich kaczek. Te urządzenia mają swoje zalety, ale i wady.

JEDEN z Czytelników „Kuriera" zasugerował, że również w Szczecinie mogłyby powstać kaczkomaty. Automaty z karmą dla dzikich kaczek stoją już m.in. w Giżycku, Złotowie, Kępie Potockiej w Warszawie. Aby móc dokarmiać ptaki, wystarczy wrzucić do niego złotówkę. Dzięki takim urządzeniom kaczki otrzymują odpowiedni dla nich posiłek, czyli np. suche zboże, a nie stary chleb, którym zwyczajowo je raczymy. „Można by w Parku Kasprowicza lub innych parkach w mieście, coś takiego postawić, bo wiele osób karmi kaczki i ptactwo chlebem, a to im szkodzi" - pisze nasz Czytelnik. 

Kaczkomaty mają swoje zalety, ale wady. Dr. hab. Dariusz Wysocki, ornitolog z Uniwersytetu Szczecińskiego ma pewne wątpliwości.

- Funkcje edukacyjne takich urządzeń na pewno mogą być pewną wartością, jeśli założymy, że społeczeństwo się w ten sposób uczy. Od dwudziestu lat w Polsce prowadzone są różne akcje edukacyjne na temat dokarmiania ptaków, ale niestety, nie skutkują - mówi D. Wysocki.

Jego zdaniem kaczkomaty mogą być tylko rozwiązaniem sezonowym, pokarm w nich powinien się znajdować od wiosny do października. Nie należałoby ich karmić później, aby zgodnie ze swoim rytmem odleciały na zimę. Jest też jeszcze jeden warunek. - Musiałby być to suchy pokarm, który się nie zepsuje. Krzyżówki np. jedzą żołędzie, ale i to, co znajdą w wodzie - dodaje D. Wysocki. Przyzwyczajanie ptaków do zdobywania pożywienia w jednym miejscu (w pobliżu kaczkomatu) wiązałoby się też z ryzykiem zarażenia pasożytem.

Według Wysockiego, najlepszym miejscem dla ustawiania urządzeń tego typu byłyby upodobane przez kaczki okolice zbiorników ze stojącą wodą, w Szczecinie np. Rusałka. ©℗

(szymw)

fot. Ryszard PAKIESER

 Nie samym chlebem kaczka żyje...

 

 

 

   

Komentarze

gh
Akurat Rusałka to woda płynąca (choć dopływ i odpływ zostały skanalizowane jeszcze przez Niemców)
2016-04-01 15:06:37
@ hejze
w sumie nie ma za co bo facet jak na swoje wyksztalcenie lekko bredzi. kaczki i tak nie odleca na zime a zrec chca wiec te kaczkomaty powinny byc. i dziwie sie ze taka mega figura nie wie ze z lenistwa one szybciej zdechna z glodu niz gdzies sie rusza. cos jak pracownicy budzetowki
2016-03-31 12:46:13
Hejże
Rzecz w tym, że dr hab. Dariusz Wysocki jest od lat profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor powinien przeprosić swego rozmówcę.
2016-03-31 09:18:37
Karma
Ciekawe, czy we wskazaniu lokalizacji automatów z karmą dla dzikich ptaków, w wymienionych miastach, brali udział również ornitolodzy.
2016-03-31 08:00:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie