Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Zimowe Ptakoliczenie już w najbliższy weekend

Data publikacji: 2016-01-28 18:23
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-29 13:16
Zimowe Ptakoliczenie już w najbliższy weekend
 

Już w najbliższy weekend (30-31 stycznia) odbędzie się 12. Zimowe Ptakoliczenie. Podczas spacerów ornitologicznych w całej Polsce można będzie liczyć ptaki zimujące i szukać miejsc noclegowych uszatek - zapowiada Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Rekordową liczbę dwustu spacerów ornitologicznych w całej Polsce, np. po miejskich parkach i ogrodach, poprowadzą wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W trakcie wycieczek można się nauczyć rozpoznawać ptaki i dowiedzieć, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać - poinformowała rzeczniczka OTOP, Katarzyna Groblewska.

Zimowe Ptakoliczenie pozwala lepiej poznać ptaki zimujące obok ludzi. - Przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Będziemy wspólnie szukać miejsc, w których ptaki te gromadzą się, by spędzić zimę - czyli tzw. zimowisk i oznaczać je na portalu www.ornitho.pl, a potem utworzymy mapę zimowisk uszatki w Polsce - opowiada Groblewska.

W Zimowym Ptakoliczeniu można wziąć udział indywidualnie lub z przewodnikiem. Obserwacje prowadzi się przez minimum godzinę, notując maksymalną liczbę ptaków jednego gatunku widzianą jednocześnie. Wyniki należy nanieść na Elektroniczną Kartę Obserwacji na stronie OTOP.

Można się też wybrać na jedną z 200 wycieczek organizowanych w ten weekend przez wolontariuszy OTOP. Spis spacerów znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek-zp-2016/

Na podstawie wyników obserwacji OTOP przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. - Zimowe Ptakoliczenie nie powie nam dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie - tłumaczy Groblewska.

Od kilku lat na pierwszym miejscu Zimowego Ptakoliczenia notowana jest krzyżówka. W 2015 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel. (pap)

Na zdjęciu: sójka

Fot. EPA/ATTILA KOVACS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Liczenie
2016-01-29 08:03:43
A skąd wiedzą, że nie policzą tego samego ptaszka? ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ