wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Na Luzie > Przyleciały już żurawie

Przyleciały już żurawie

Przyleciały już żurawie
Data publikacji: 2016-02-10 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-01 12:52
Wywietleń: 3004 116257

To pewne, że przyleciały już do nas pierwsze żurawie. Sygnały o ich obecności zgłosili leśnicy z okolic Międzychodu, już pod koniec stycznia. To południowa część Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Ale wiemy już na pewno, że te majestatyczne ptaki, a także pierwsze skowronki i czajki latają od kilku dni nad polami i łąkami. Wierzyć się nie chce, a jednak...

- Żurawie widziałem po raz pierwszy w minioną sobotę w rejonie Kamienia Pomorskiego i pod Miodowicami w gminie Przybiernów. Widziałem też pierwsze skowronki i czajki, a to są pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny - mówi ornitolog, Artur Staszewski z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Na polach i przy zbiornikach wodnych można też zauważyć więcej niż zwykle dzikich gęsi. Okazuje się, że to także pierwsze zwiastuny wiosenne. Najprawdopodobniej przylatują do nas z trochę cieplejszych Niemiec, by z chwilą, gdy zrobi się jeszcze cieplej, dalej polecieć na wschód. Będzie trochę bliżej. O brzasku zaczynają pięknie śpiewać kosy, a orły bieliki zaczynają tokować i troszczą się już o wygląd gniazd, co świadczy o tym, że powoli szykują się do lęgów. Wcześniej niż zwykle. 

Luty, który dawniej uchodził za jeden z najbardziej mroźnych miesięcy w roku, jest już od wielu lat wręcz...przedwiośniem. W ogrodach, a także miejskich parkach widać, przynajmniej od tygodnia, pierwsze kwitnące krokusy, z ziemi wychodzą przebiśniegi, na spacerach możemy zauważyć coraz śmielej strzelające bielą pączki leszczyny. Trudno się temu dziwić, bo ostatnie dni są wyjątkowo ciepłe, jak na tę portę roku. W niedzielę termometry w ciągu dnia notowały nawet 12 stopni C. To wręcz wiosenna temperatura.

Jak na tę porę roku, czyli zimę... Ale jaka to jest naprawdę pora roku? Kalendarzowo zima, choć wziąwszy pod uwagę temperatury, to już przynajmniej przedwiośnie. A mamy je, gdy te całodobowe nie przekraczają 5 stopni ciepła, ani nie spadają poniżej zera. Nocą może być zimno, ale w ciągu dnia panują już zdecydowanie plusowe temperatury. Zima charakteryzuje się całodobowym minusem. Mamy ją więc tylko w kalendarzu. ©℗

(mos)

Fot. Marek Cichoń

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie