Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Już w sobotę – ciemności skryją świat. Na „Godzinę dla Ziemi"

Data publikacji: 2020-03-28 07:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-28 22:49
Już w sobotę – ciemności skryją świat. Na „Godzinę dla Ziemi"
 

Dla nas wybije w sobotę (28 bm.), o godz. 20.30. Mowa o „Godzinie dla Ziemi", kiedy to za sprawą ogólnoświatowej akcji WWF zostaną wygaszone światła tam, gdzie ludzie myślą i działają na rzecz środowiska naturalnego.

Od rozpoczęcia akcji w 2007 roku, kiedy to inicjatywę podjęło jedno miasto - Sydney, „Godzina dla Ziemi" urosła do wielkiej globalnej inicjatywy, podczas której setki milionów ludzi z każdego kontynentu łączy się, aby pokazać jak ważne są dla nich losy naszej planety.

- Zainspirowani historiami tysięcy osób, których ta demonstracja zmobilizowała do zmiany swoich codziennych zwyczajów i nawyków, WWF zachęca, aby w tym roku osoby prywatne, firmy i instytucje dodały coś do corocznego zgaszenia światła na jedną symboliczną godzinę - przekonują organizatorzy z WWF Polska. - Namawiamy, aby podjęli zobowiązanie wobec siebie i wobec naszej planety i w ten sposób pokazali światu, że troszczą się o Ziemię nie tylko podczas „Godziny dla Ziemi". Możliwości jest wiele. Możemy oszczędzać energię poprzez wyłączanie zbędnego oświetlenia i urządzeń elektrycznych w miejscu zamieszkania czy w pracy. Możemy oszczędzać wodę poprzez zamianę codziennej kąpieli w wannie na prysznic. Możemy przyczynić się do zmniejszania emisji CO2 do atmosfery poprzez wybór roweru zamiast samochodu jako środka transportu. Możemy po prostu stałe wspierać organizacje ekologiczne w ich działaniach.

Proekologiczna akcja o zasięgu globalnym - taką jest akcja WWF, która „przekraczając bariery religijne, kulturowe, społeczne, pokoleniowe i geograficzne sprawia, że - jak przekonują jej organizatorzy - łączymy się podczas ogólnoświatowej demonstracji w ochronę naszego wspólnego domu - PLANETY ZIEMI".

W „Godzinie dla Ziemi" biorą udział miasta z ponad 140 państw świata. W tym roku będzie podobnie: na godzinę zgasną światła nie tylko w domach i mieszkaniach, siedzibach firm, ale w ciemności się pogrążą również budynki użyteczności publicznej i rządowe, najbardziej charakterystyczne budowle i ikony światowej architektury. Także w Szczecinie.

- W ciemności pogrążą się zewnętrzne iluminacje Filharmonii im. M. Karłowicza, Domu Kultury 13 MUZ, centrów handlowych „Kaskada" oraz „Galaxy", brama główna Cmentarza Centralnego, Teatr Letni, pomnik Czynu Polaków, Ogród Różany oraz dźwigozaury - wylicza Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Nie chodzi o jednorazową oszczędność prądu lecz o przypomnienie, że o środowisko powinniśmy dbać każdego dnia.

(an)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

To największa w dziejach świata akcja społeczna. Jej celem jest zamanifestowanie troski o środowisko i zwrócenie powszechnej uwagi na konieczność powstrzymania degradacji naszej planety. Poprzez wyłączenie światła na symboliczną godzinę.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

komuchy
2020-03-28 22:35:13
tysiące ludzi umiera przez lewackie marsze na 8 marca w Madrycie a wy se światełka gasiecie.WALCIE SIĘ. W końcu mamy odwagę to powiedzieć.Spieprzajcie z naszego życia.To my jesteśmy społeczeństwem a nie wy,szajbnięci ideolodzy za sorosowe diengi
bzdura
2020-03-28 18:23:06
To nic innego jak lewacka tresura. Jak czytam władze Szczecina dały się już nieźle wytresować. Wstyd!
hehehehe
2020-03-28 18:07:27
Puknijcie się w głowę z tymi swoimi przygłupimi akcjami! Wycinają drzewa na potęgę, niszczą zieleń, zabudowują ciągi wentylacyjne w miastach, faszerują żywność antybiotykami, chemią, hormonami, pestycydami i GMO a później organizują godzinę dla Ziemi - istny kabaret!
Krysia
2020-03-28 17:07:47
Nie wystarczy, że noc będzie dzisiaj krótsza o godzinę więc możecie sobie to darować!
Lewactwo leczy kompleksy
2020-03-28 17:04:40
i kompensuje sobie wrodzone deficyty intelektualne...
Zztop
2020-03-28 16:54:58
... dobrze się składa, ponieważ zmniejszenie poswiaty ułatwia obserwację zapowiadanego na dziś o tej porze zjawiska astrononomicznego : https://youtu.be/f6By0jXwopI
do @ Jarun
2020-03-28 16:47:07
".jak dyrektorka "blaszaka" podświetli na czarno Filharmonię ?" - zapali "czarną" żarówkę lun "czarnego" LED-a. Są "czarne msze", "czarne parasolki" to znajdzie się "czarna" żarówka.... "Blaszak"? Jak śmiesz obrażać "międzynarodowe uznane dzieło", pomyliło się z "Błaszczak"!
Choćby największe ciemności okryły Szczecin, nasz biały, falisty blaszak będzie jaśniał.
2020-03-28 16:34:28
Tylekroć obwołany najładniejszą budowlą świata.
do @ Radosław
2020-03-28 12:31:02
"..dbać każdego dnia np. sadząc drzewa.." Najlepsze drzewo "Jan" PO_sadzł "ciecia osoba" i już starczy tego sadzenia...Teraz niech zadba o świat "myjąc ręce"....Radny najpierw skorzystał z "lex Szyszko", potem sadził drzewa w proteście. "Z naddatkiem oddam" We wtorek Platforma Obywatelska zorganizowała akcję na terenie szpitala w szczecińskich Zdrojach. Był między innymi marszałek Olgierd Geblewicz, poseł Norbert Obrycki i senator Tomasz Grodzki. Politycy w proteście przeciw "lex Szyszko" sadzili drzewa. Jednym z nich był Jan Posłuszny, radny Szczecina. Sadził w proteście dąb, nazwany Janem (na "cześć" ministra Jana Szyszki - red.). Zanim jednak radny w ten sposób skrytykował ustawę, która - jak mówi - pozwala na "niekontrolowaną wycinkę drzew", sam z niej skorzystał. Wyciął drzewa na swojej działce pod Puszczą Wkrzańską. http://www.tvn24.pl/protestowal-przeciw-lex-szyszko-sam-z-niego-skorzystal,726121,s.html
Jarun
2020-03-28 12:03:38
Nie wiem tylko jak dyrektorka "blaszaka" podświetli na czarno Filharmonię ?
bobo
2020-03-28 12:00:09
wszystkie światła w domu pozapalam i piekarnik też włączę!!!
Radosław
2020-03-28 11:13:46
Dobra inicjatywa. Ale o ziemię powinniśmy dbać każdego dnia np. sadząc drzewa, segregujac śmieci i oszczędzając prąd.
prof Bzdura
2020-03-28 11:04:56
Co to ma być za godzina dla Ziemi?Jednego dnia wymyślacie tzw. światełko do nieba i marnujecie prąd,robicie jak ci w Świnoujściu mega iluminacje świąteczne których nikt nie ogląda bo w nocy ludzie siedzą w domu a teraz mówicie że trzeba wyłączyć oświetlenie by przekraczać bariery religijne, kulturowe, społeczne, pokoleniowe i geograficzne sprawia, że - jak przekonują jej organizatorzy - łączymy się podczas ogólnoświatowej demonstracji w ochronę naszego wspólnego domu - PLANETY ZIEMI. Po prostu mniej zużywajcie prądu na agitację waszych zbędnych i nikomu nie potrzebnych ideologicznych haseł.Ziemi potrzeba spokoju,mniej plastiku i mniej konsumpcji.
czytam
2020-03-28 10:07:44
Mało kosztowny gest . I raczej tylko gest . Ma owszem podbudowę ideologiczną - wezwanie do zmiany sposobu życia i oszczędne korzystanie z zasobów środowiska - ale zuzycie tych mediów najlepiej niestety regulują ich ceny . A te rosną , bo drogie są prawa do emisji CO2 .Ludzie siedzą po ciemku gapiąc sie w ekran , a myją się tez nie zawsze chętnie . A widać ,że szczególnie rzadko ręce .Teraz raczej trzeba zaapelować o przykręcanie kranow podczas zalecanego dłuzszego mycia rąk .Zreszta teraz w pandemii światła są wygaszone aż za nadto - firmy stoją , a jak gospodarka upadnie to kto będzie myślal o ochronie środowiska ?Zbieracze chrustu ?
Czy na ten czas będzie również wstrzymane wycinanie Puszczy Bukowej, Puszczy Wkrzańskiej,
2020-03-28 09:19:27
sprowadzanie najbardziej toksycznych śmieci do Polski, wycinanie zieleni miejskiej ponad konieczność ??? Żałosna godzina.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ