Dla nas wybije w sobotę (28 bm.), o godz. 20.30. Mowa o „Godzinie dla Ziemi", kiedy to za sprawą ogólnoświatowej akcji WWF zostaną wygaszone światła tam, gdzie ludzie myślą i działają na rzecz środowiska naturalnego.
Od rozpoczęcia akcji w 2007 roku, kiedy to inicjatywę podjęło jedno miasto - Sydney, „Godzina dla Ziemi" urosła do wielkiej globalnej inicjatywy, podczas której setki milionów ludzi z każdego kontynentu łączy się, aby pokazać jak ważne są dla nich losy naszej planety.
- Zainspirowani historiami tysięcy osób, których ta demonstracja zmobilizowała do zmiany swoich codziennych zwyczajów i nawyków, WWF zachęca, aby w tym roku osoby prywatne, firmy i instytucje dodały coś do corocznego zgaszenia światła na jedną symboliczną godzinę - przekonują organizatorzy z WWF Polska. - Namawiamy, aby podjęli zobowiązanie wobec siebie i wobec naszej planety i w ten sposób pokazali światu, że troszczą się o Ziemię nie tylko podczas „Godziny dla Ziemi". Możliwości jest wiele. Możemy oszczędzać energię poprzez wyłączanie zbędnego oświetlenia i urządzeń elektrycznych w miejscu zamieszkania czy w pracy. Możemy oszczędzać wodę poprzez zamianę codziennej kąpieli w wannie na prysznic. Możemy przyczynić się do zmniejszania emisji CO2 do atmosfery poprzez wybór roweru zamiast samochodu jako środka transportu. Możemy po prostu stałe wspierać organizacje ekologiczne w ich działaniach.
Proekologiczna akcja o zasięgu globalnym - taką jest akcja WWF, która „przekraczając bariery religijne, kulturowe, społeczne, pokoleniowe i geograficzne sprawia, że - jak przekonują jej organizatorzy - łączymy się podczas ogólnoświatowej demonstracji w ochronę naszego wspólnego domu - PLANETY ZIEMI".
W „Godzinie dla Ziemi" biorą udział miasta z ponad 140 państw świata. W tym roku będzie podobnie: na godzinę zgasną światła nie tylko w domach i mieszkaniach, siedzibach firm, ale w ciemności się pogrążą również budynki użyteczności publicznej i rządowe, najbardziej charakterystyczne budowle i ikony światowej architektury. Także w Szczecinie.
- W ciemności pogrążą się zewnętrzne iluminacje Filharmonii im. M. Karłowicza, Domu Kultury 13 MUZ, centrów handlowych „Kaskada" oraz „Galaxy", brama główna Cmentarza Centralnego, Teatr Letni, pomnik Czynu Polaków, Ogród Różany oraz dźwigozaury - wylicza Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.
Nie chodzi o jednorazową oszczędność prądu lecz o przypomnienie, że o środowisko powinniśmy dbać każdego dnia.
(an)
Fot. Robert Wojciechowski (arch.)
To największa w dziejach świata akcja społeczna. Jej celem jest zamanifestowanie troski o środowisko i zwrócenie powszechnej uwagi na konieczność powstrzymania degradacji naszej planety. Poprzez wyłączenie światła na symboliczną godzinę.