Przez 30 lat przeprowadził ponad 10 tys. zabiegów usunięcia pęcherzyka żółciowego techniką laparoskopową. To najprawdopodobniej najwięcej na świecie. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Modrzejewski, chirurg ze 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie, pierwszą taką operację wykonał w 1991 r. w III Klinice Chirurgii Ogólnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, mieszczącej się wtedy w szpitalu klinicznym na Pomorzanach.
Operacje usunięcia pęcherzyka żółciowego przeprowadzane metodą laparoskopową są dla pacjenta znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych. Szybciej dochodzi się po nich do zdrowia i – co niezwykle istotne – są mało inwazyjne, nie wymagają otwierania jamy brzusznej jak w tradycyjnej metodzie. Usunięcie pęcherzyka odbywa się po niewielkim nacięciu, a zabieg prowadzony jest narzędziami o średnicy zaledwie od 0,5 do 1 cm. Taki zabieg prof. Modrzejewski wykonuje w zaledwie kilkadziesiąt minut (najczęściej niecałe pół godziny).
– Mój najkrótszy zabieg trwał zaledwie osiem minut – mówi profesor.
Po nim już po dwóch, trzech, dniach pacjent wychodzi do domu.
Pierwszą taką operację prof. Andrzej Modrzejewski wykonał w połowie 1991 r. w III Klinice Chirurgii Ogólnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. To wtedy w Polsce pojawił się pierwszy sprzęt do wykonywania zabiegów techniką laparoskopową, a prof. Modrzejewski był jednym z pionierów tej techniki w Polsce. Najprawdopodobniej był pierwszym polskim chirurgiem, który wykonał tego typu zabieg, w asyście wyłącznie polskich chirurgów.
Do dziś prof. Modrzejewski ma na swoim koncie ponad 10 tys. operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową i, jak przyznaje, nie istnieją w świecie medycyny dane, które pozwalałyby stwierdzić, że ktokolwiek na świecie wykonał takich zabiegów więcej. Co więcej, jak sam mówi: „Powikłania po tego typu zabiegach w postaci uszkodzenia przewodów żółciowych zdarzają się w 3-4 przypadkach na tysiąc. Mnie się to nie przydarzyło”.
Obecnie prof. Modrzejewski jest Kierownikiem Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w 109. Szpitalu Wojskowym przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie.
Poza medycyną, profesor Andrzej Modrzejewski interesuje się myślistwem, dawną sztuką, boksem.
(sag)